Jump to content
Българският форум за музиканти

"Ъгълче" за екзотични ефекти и (донякъде екзотични) усилватели


Recommended Posts

Я недей да чистиш. Темата си е готина и с майтапите покрай нея :) Пет реда в повече, айде сега. 

Иначе на каталог за педали ще се обърнем :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така си е.

Мен ако ме питат мога да посоча огромно количество излишно замърсяване на форума. Ама synchu знае това много по-добре. :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Взе ми го от устата, както казало кучето след като се облизало се под опашката  :)

Благодарност за подкрепата :)

Айде сега, ний ли сме най-големите спамъри?

 

(Тарикатски отговор: Сме, ама поне го правим със стил :) )

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не ме обвинявате че само спамя :)

 

D.A.M. Red Rooster

 

Направен първо от Synchu, препоръчан. 

Прост та прост. Но много ефективен и с характерна бленда. Влиза в педалборда от раз.

 

Чудесен педал. Бууст, леко дрезгав, помага на вече "прегракнал" лампов амп.

Тъй като умните глави мислят еднакво, и аз добавих (без да се наговаряме) трети потенциометър, за биас на германиевия транзистор.

За момента съм с АС181, това имах, чакам да дойде нещо по-така и ще пробвам да запиша друг семпъл.

img1909yja.jpg

 

img1911kt.jpg

 

Много, ама много набързо записан семпъл, два-три рифа, нямаше време, а и стана късно.

Китарата е Страт, усилвателя е Koch. Range пота може да накара Страта да звучи почти като... ЛП :)

Не представя педала в цялата му прелест, но колкото толкова --->

 

https://soundcloud.com/darth_jabs/rooster

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Сега ти видях поста :)

Узо + бяло вино са по-добър биас. Държи здраво волтажа и не пуска лесно :)

Айде лека на всички :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

synchu, от къде се явява това изкривяване? Squeezer-a трябва да звучи чисто. Ако е настроен правилно, де.

Да не ползваш и друго нещо във веригата?

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип китарата е в драйв канала на усилвателя с много лев драйв всъщност и има и още един лек драйв ефект, по-скоро буустер (Lovepedal Super 6, което си е MOSFET booster).

Самият Orange Squeezer не криви (или може би съвсем леко при по-силен удар на струните). Другите изкривявания по веригата (буустера) и самия усилвател са доста динамични и реагират на силата на свирене, така че кривенето се появява и от динамиката на свирене...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

OK. Това, че OS криви при силен сигнал (при по-силен удар) означава, че усилването му е повече от необходимото и/или системата за контрол на това усилване не работи правилно.

Режимът на полевия транзистор, който в случая се явява променливо съпротивление, се установява първично на прага на въздействието.

В други компресори, с повече претенции, освен това  се регулира усилването във веригата на изправителя.  В дадения случай това е ИС и елементите около нея. Ако се постави потенциометър на мястото на R8 (220k) с подобна стойност, ще може да се регулира sustain-а. Може да се играе със стойността , да речем 500К, серийно с 10К, за повече sustain и почти никакъв в обратна посока.

 

ПП. Ако изкривяване се получава само в началото на удара, може също да е от времеконстантите на изправителя. В случая изправителя е съвсем елементарен и това оказва своето негативно влияние. За пример ще посоча, че звуковите сигнали не са симетрични спрямо нулата и когато изправителя е еднополупериоден , както е в случая, може да се пропусне единия полупериод преди да се задейства полевия "резистор". Времето за зареждане на С7 не е "0" и докато не достигне номинално ниво, липсва деление на входния сигнал, ерго - системата работи в ограничение, демек криви.

 

Доста още неща са скрити в тези минималистични устройства, но спирам дотук, за да не измествам идеята на темата.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изключително полезен за мен, като натрупване на познание, анализ, за който много благодаря !!

 

Между другото това е ефект, който ми харесва и е регулируем донякъде с тримера (изведен като външен потенциометър).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С този изведен регулатор се регулира прага на сработване на компресора.

  • Ако полевия е запушен (под прага на отсечката), ще трябва да се подаде по-високо  напрежение от изправителя,  за да започне компресиране. Преди обаче да се достигне това ниво, няма да има намаление на усилването, устройството ще работи като чист ограничител (clipper) - ще има ограничение и кривоч, защото полевия няма да действа. След достигане на прага от изправения сигнал, ще започне действието на полевия "резистор" и ще има намаление на коефициента на усилване (компресиране). Това ще доведе до изчистване на изкривяванията.
  • Ако полевия е вече в активен режим при липса на входен сигнал, т.е. преднапрежението е над прага на отсечка,  той вече ще е започнал да намалява входния сигнал, като част от входния делител - R1=82k, FET. Сега компресирането ще заработи при определено по-висок сигнал, като динамиката на компресията ще е част от възможната. Тази при правилно преднапрежение.

 

Тези "дефекти" стават ефекти, когато се използват с определена цел. Предполагам, че това е част от "харесването".

 

Да поясня - този вид полеви транзистор работи с отрицателно преднапрежение. Затова се създава положително напрежение на стока му, а гейтът е фиксиран на земя - "0". Т.е. гейтът е отрицателен спрямо сорса. Резултативното напрежение , което контролира състоянието на полевия транзистор е алгебрична сума на преднапрежението (на сорса) и положителното напрежение от изправителя.

Ако напрежението от изправителя надвиши преднапрежението , гейтът вече става анод на диода гейт-сорс и нещата стават по-сложни. За сега толкова.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След първоначалния неизбежен аматьорски ентусиазъм с твоята и на други колеги (ако се включат) помощ имаме шанс да развием темата в доста по-професионален план. Мисля си че подобни коментари на показани тук самоделни ефекти ще са много полезни като коректив и развиване на възможностите им в различни посоки. На мен поне ми беше много полезно и искрено благодаря!

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предпразнично, две в едно.

 

1) Jiminy Cricket Amp (a.k.a. Tube Cricket 1/2 Watt amp с някои модификации);

2) Cri-Kee Tube OD (a.k.a. Boob Tube OD by Juan Solo, пак с някои модификации);

 

Заразата дойде от Synchu, както винаги.

Маломощните лампови ефекти се оказаха много интересна територия и страшно ми допадат.

Ампчето (въпреки хибридната си природа) е чудесно и от няколко дена свиря само на него ---->

 

jiminycricket.jpg

 

Овърдрайва е зашеметяващ. Не знам как е усещането с Baja-драйва, който Synchu представи по-рано, но вярвам че е сходно.

Приятно поведение и при лек драйв, агресивен звук с увеличаване на гейна. Препоръчва се ползването на 12AU7, аз

завърших екпериментите с една JJ 12AT7 ---->

 

crikee.jpg

 

Двамата хубавци заедно, но на тъмно.... е няма такъв кеф като свирня в компанията на мъждукащи ламбета --->

 

img1159uv.jpg

 

И накрая, мноооого набързо, една фраза, чиста амп, ОД с гейн на 9 часа / 12 часа и макс.

Китарката е Страт.

Тези дни, като има повече време, ще чопля педалчетата и запиша нещо ново. Ако някой се интересува :)

 

https://soundcloud.com/darth_jabs/tube-cricket-and-boob-tube-od

 

Лека и весели празДници !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Понеже  не давате схеми, не мога да се ориентирам. С какво се захранват ламповите устройства?

Направена ли е проба с тези устройства във Акорд-а?

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Веднага се коригирам :)

1) Tube Cricket --->

http://www.beavisaudio.com/projects/TubeCricket/

2) Boob Tube --->

http://juansolo.demon.co.uk/stompage/btbuild.html

 

По отношение на зхранването на драйва, позвах това ---->

http://tagboardeffects.blogspot.com/2012/04/boob-tube-v15.html

 

Драйва пробвах и в Акорда, и в два от другите ми лампови ампа и звучи чудесно :)

Редактирано от jabs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.