Jump to content
Българският форум за музиканти

FX loop разсъждения


Recommended Posts

Наскоро си взех Egnater Tweaker 15 лампова глава. Всичко е ок и много ме кефи ампа, но преди няколко дни реших да пробвам loop-а и ахнах. Много мътен, тих и изпърдян звук. После се зачетох в нета и се оказа че с някои модели аналогови педали прави подобен номер. Претоварва се входа на ефекта и там каквото става по нататък :) После реших да включа един уа педал преди дилея понеже има волум контрол за изравняване на нивата. В началото беше добре. В loop-а звучи много по добре дилея, макар че пише че бил проектиран да се включва пред усилвател и звучал много добре и със драйв. После започна да се появява едно затихване на сигнала и шум, които се оказа че като изключих всичко що беше в loop-а изчезнаха. Намерих в интернет две схеми за модификация на loop-а качени от самия Брус Игнейтър, като едната е за постоянен мод, а другата е със суич. С мода се намалява сигнала на изхода на loop-а със 10-15 децибела за да не се получава претоварване на входа на ефекта. Отделно пише че са правили няколко бройки "FX loop gadget" (отделно устройство което се включва към loop-а), което вършило същата работа. Понеже не ми се отваря и бъзика по усилвателя потърсих из нетя и се оказа че има някакви джаджи които се включват към loop-а и ти оправят работата тъй да се каже :greenball: Попаднах на схеми с два жака и един потенциометър, който регулира нивото уж. Та по същество. Нали и уа-то го регулира нивото или понеже не е тру байпас от там идва проблема? По добре ли е да се направи мода на самия усилвател от колкото да включвам външни устройства? И ако е все тая, може ли да предложите схема за сглобяване на такъв регулатор на нивото на изходния сигнал. Тенкю!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен по-добре да не се отваря ампа щом има инфо в нета. Проблема може да идва от буфера на ефектите, които включваш там. Има ефекти с висок и с нисък изходен импеданс, който можеш да го склопиш със съпротивление. Също така може да идва от висок импеданс от самия усилвател, демек сенда на кубето да е с висок импеданс и като влезе в ефектите да се получава така. Правилно си се насочил с потенциометъра. Сега остава да се разбере от сенда или от изхода на ефектите е проблема. Няма да е лошо щом си се ровил из нета да сложиш намерените от теб схеми тук, така по-лесно ще се коментира въпроса!

В книжката на ампа има ли теническо инфо за съпротивлението на входа и лупа, защото примерно на моя амп в книжката си пише колко ома е входа и колко е на лупа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето тук във този форум ги има закачени двете схеми на pdf-и http://www.thegearpa...t=840221&page=2 А това е информация за луупа от сайта на игнейтър http://www.egnateram...lk/Volume3.html Всъщност проблем има само със някои модели аналогови ефекти. И до колкото разбирам няма мачване на импедансите. Send на loop-a дава силен сигнал който претоварва входа на ефекта. Самия лууп си работи без проблеми. Ето това е тъй нареченич volume box http://www.carlscust....sc?productId=1 Въпроса е дали това е което ми трябва, два жака и потенциометър. И да ли ще е един и същ ефекта от volum box-а и корекцията на самата схема на ампа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Копие на Deep Blue Delay, обаче чета че пичовете имат проблеми и с Carbon Copy и още няколко които не ги запомних. С дигитални ефекти всичко било ОК.

Ето какво казва чичо Брус след като е качил схемите.

If you would like to tell your friends that we have a modification that make the loop compatible with certain "troublesome" pedals, I would be fine. It makes me nervous to put the actual mod out there for a few reasons.

 

1) I don't want inexperienced people going inside their amps because the

could obviously hurt themselves and I hate to see when they "hack up"

stuff and then call us afterwards.

 

2) Not everyone has an issue with the loop. 80% of the pedals in the world

work fine as it is. Also, the setting of the gain control affects the loop

level. If someone uses the amp a little cleaner (not cranking the gain)

the loop actually may work better without the mod.

 

3) There are thousands of amps out here right now without any customer

issues. I do not want you to say there is a modification to "fix/repair"

the loop as this may trigger some owners to believe there is an actual

defect that must be fixed, which is certainly not the case here.

Редактирано от bluelemon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Имаш ли резервна здрава/добра лампа, за да тестваш дали все пак няма проблем с лампата за луупа? Този усилвател, както май и цялата серия Туикъри е с лампови луупове, доколкото си спомням, защото ги разглеждах по едно време.

 

2. Това копие колко му е максималното входно ниво? Така може да е много трудно без мерки и теглилки както е лафа :)

 

И накрая моя скромен принцип е, че ако се стига до тази дълбочина на разследване - значи положението не е за предположения - най-добре ги заведи заедно на доктор :) Но това е само моя скромен принцип де - чуждите принципи са си също толкова валидни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами лампа мисля че имам една, но не е нова. Не мисля че проблема е в лампата, понеже си е констатиран проблема с аналогови ефекти. Понеже луупа е сериен и до колкото разбрах не е балансиран изхода му се получава тая история. Може и нищо да не съм разбрал де :yes: Ето тук има характеристиките на оригиналния ефект. Понеже моето е копие не знам дали отговарят. Не мисля че проблема е в усилвателя иначе щях да го заведа на дофтор. Просто в конкретния случай трябва да намеря най-безболезненото решение.

 

Electrical specifications

 

Current consumption: 25 to 32 mA depending on delay setting

Voltage range: 8V to 15V (below 7,5 V delay signal will be muted)

Input impedance IZ: 180K Ohm's

Output drive capability: 10K Ohms

Maximum input voltage: 2V peak 650mV rms

Signal to noise ratio: 80dB

Delay time: approximately 25mS to 450mS

Power requirement: supplied via 2,1 mm standard jack

Input and output connections: via 1/4" Switchcraft

Complete bypass and input of circuit: grounded when in bypass

Редактирано от bluelemon
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама как да го намерим, като не го мерим както се казва :) Това Maximum input voltage: 2V peak 650mV rms е интересно написано на едно място, но не мога да си го обясня защо са го написали :)

 

Тъй като проблема ме заинтригува, дали e от предполагаемото естество - както е доразвит поста от линка ти по-горе в ръководството

http://www.egnateramps.com/manuals/TweakerIM.pdf

 

1&2) EFFECTS LOOP: Basically an insert patch point. When an external effect is patched into the series send and return jacks, the path is interrupted and 100% of the signal is routed through the effect. This puts some special demands on the effects unit itself. First, it must be essentially transparent meaning it should not mess with your tone. The input and output levels must be properly set for maximum headroom and lowest noise. Proper setting of the levels can be achieved using the following method. a) Set you amp GAIN and VOLUME controls for normal playing levels. Connect a high quality shielded cable from the send jack to the effect input. B)Adjust the effects unit input level control so that the indicator ‘just peaks“ when playing your most aggressive licks. c) Now connect another high quality shielded cable from the effect output to the return jack. Adjust the effect unit output level to match the volume you heard before connecting the return cable. You can check this by pulling the cable in/out of the return jack while playing to verify there is not substantial volume difference. This is called “unity gain”. A cool techie term for “you get out what you put in”. If your effects unit does not have level adjustments, it can be assumed you will get unity gain when plugged in. SPECIAL NOTE: Depending on how loud you play, the level at the loop may be higher than normal guitar levels. Though most pedal and rack type effects may work, some can be overloaded. You will know an effects gadget is no made for higher levels if, when you plug the effect into the loop, you notice distortion and/or a loss of volume. Most modern effects (including many pedals) can work just fine in an effects loop. We have gone to great lengths to make the Tweaker loop compatible with as many different effects units as possible.

 

T.e. трябват ти Parni_Valjak или Nikifena, които предполагам биха могли да направят съответното устройство, което да позволява свалянето на нивото до това, което е нужно, ако искаш да използваш този ефект в луупа на този усилвател.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси synchu за съдействието! Въпроса беше друг. Първите хора за които се сетих когато се сгомняса звука бяха точно тези които си препоръчал. Въпроса е там че усилвателя работи. Мисля че съм достатъчно ловък с поялника и мога и сам да се справя при положение че вече е написано как, обяснено е и най-вече ми стиска :metalist: Това което не ми е ясно е кой е по-добрия вариант. Да се направи самата модификация по усилвателя или да си направя външно устройство ако изобщо върши работа. Те това е. И сега чакам някой по начетен в схемотехниката да даде жокер. Иначе аз като маймуните мога да свърша останалото :greenangel: God bless the queen! - Това в духа на изминалата олимпиада.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето устройство, конструирано за регулиране на нивото в FX-Loop-а:

 

http://www.ebay.com/itm/Volume-Box-Attenuator-by-Voodooman-/380415407875?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5892867703#ht_2874wt_1730

 

Модификация на ампа също е вариант - хубаво е да има Loop Level по принцип.

 

По-сериозните ефекти имат калибрация на входно/изходно ниво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси visiondann! Аз също видях това устройство и после прочетох че схемата му е много подобна на тази http://i2.photobucke...pAttenuator.png Въпроса е че не съм сигурен дали ще ми свърши работа и дали няма да сгомняса сигнала. Общо взето прах в очите на хората, понеже това не е никакъв атенюатор, а прост делител на напрежение в лъскава кутия. Не знам дали не трябва да има и някакъв буфер в цялата схема, но чета още. В крайна сметка жакове имам, имам и потенциометър. Ще пробвам тези дни и ще пиша има ли ефект. В крайна сметка ако не стане ще ползвам дилея пред усилвателя и туй то. :thx:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В крайна сметка ако не стане ще ползвам дилея пред усилвателя и туй то. :thx:

 

От цялото стадо, ще избереш кучето накрая :))) От това по-голямо сговнясване няма накъде и да искаш :)))

Редактирано от visiondann
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам доколко ще съм ти в помощ, знаеш че имам същата глава. Преди да я купя четох много за този проблем. Брус Игнейтър твърдеше някъде че го има само в по-стари серии и би следвало да са го оправили в по-новите. Разбира се, какво означава стара/нова серия (от коя година нататък) не е ясно. Моят амп засега не прави подобен проблем, педалите ми са основно на TC Electronic, но съм закачал и едно Carbon Copy в луупа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някои педали (според Игнейтър - основно аналогови) закачени в луупа водят до "изпърдян" общ звук на ампа.

Това е, казано с едно изречение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.