Jump to content
Българският форум за музиканти

Виртуални инструменти в реално време


Otveqn

Recommended Posts

Съжалявам ако е тъп въпросът ми... Един евтин USB аудио интерфейс в диапазона 150-200лв достатъчен ли ще бъде за да свиря с виртуални инструменти с миди клавиатура в реално време и да записвам? С он-борд звуковата карта, която имам в момента, е тотална трагедия - то не е просто latency, ами направо си накъсва звука като пусна плейбек..

Редактирано от Otveqn
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще стане, но и компютърът ти не е зле да има що годе добри параметри, ако ще работиш с тежки инструменти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам кола, но като натисна газта и забива муцуната. Ако й сложа K&N филтър, дали ще върти гуми.

 

С две думи - дай повече инфо за нещата с които работиш -DAW, драйвер и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@misterj Нали се извиних, че ми е тъп въпроса, защо с тоя излишен сарказъм :) :) Нямам нищо все още, просто чета, събирам информация, преравям форуми и правя разчети. Нямам идея какво е DAW :( :( Компютърът ми е старичък - процесорът ми е с едноядрено AMD на 2.7ghz с 2gb ram.

Мисля да си вземаM-Audio Keystation 88es иM-Audio Fast Track USB.

 

Досега съм използвал Yamaha DGX-305 като миди клавиатура (с USB в компа) и съм пробвал разни VSTi като Real Guitar 2.0 и получавам забавяне към 1/4 секунда в реално време, което е ужасно, просто не става... Интересно ми е дали ще мога да използвам виртуални инструменти на Garritan като World instruments, Personal Orchestra и тн. Търсейки да видя как звучат някои от тях попаднах на това видео и ми звучи страхотно: на 02;30

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки сравнително неантичен компютър няма да има проблем да изкара в реално време почти всеки що-годе съвременен ефект. Вече ако искаш да навържеш 10 синта и семплера с реверби, импулси, симулации.. е друго :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е супер, но какви са все пак изискванията към аудио интерфейса - очевидно с онборд саундкарта няма да стане?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никакъв сарказъм. Просто се опитах да ти покажа как на мен ми звучи въпроса.

И отново няма отговор - процесорът добре, ами звуковата карта? Инсталирал ли си ASIO4all? Не знаеш какво е DAW - като stand alone ли ще свириш инструментите и как мислиш да ги записваш?

 

Моят стар лаптоп си кара последния Лоджик за Уиндоуз с доста виртуални инструменти.

 

Отново - никакъв сарказъм, но няма как да очакваш изчерпателен отговор, като не даваш информация какво имаш. За това и отдавна не пиша в този форум, а само преглеждам как си чешем езиците.

Редактирано от misterj
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никакъв сарказъм. Просто се опитах да ти покажа как на мен ми звучи въпроса.

И отново няма отговор - процесорът добре, ами звуковата карта? Инсталирал ли си ASIO4all? Не знаеш какво е DAW - като stand alone ли ще свириш инструментите и как мислиш да ги записваш?

 

Моят стар лаптоп си кара последния Лоджик за Уиндоуз с доста виртуални инструменти.

 

Отново - никакъв сарказъм, но няма как да очакваш изчерпателен отговор, като не даваш информация какво имаш. За това и отдавна не пиша в този форум, а само преглеждам как си чешем езиците.

 

Абсолютно си прав, извинявам се. Като се прибера у дома ще взема точните спецификации.

Звуковата карта ми е онборд, най-най-елементарната възможна. ASIO4all сложих, помогна, но пак има забавяне, което ясно се чува. Инструментите не знам точно как ще ги свиря. От информацията, която събрах до тук, си представям, че ще инсталирам нужните драйвери за (бъдещия) аудио интерфейса и миди клавиатурата, ще включа клавиатурата с USB в компа и интерфейса пак с USB, ще пусна Ableton, ще заредя някакъв VST инструмент на миди трак, ще му задам някакви настройки, ще натисна рекорд и ще свиря и записвам в реално време чувайки този инструмент. Като свърша да записвам ще го видя на midi track, който ще мога да редактирам ако намеря за нужно. Може би звучи адски фантастично и няма да стане както си го мисля.

Наистина съжалявам ако звучат твърде дилетантски въпросите ми.... :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом нямаш нито миди клавиатура, нито интерфейс, защо ще ги вземаш по отделно, като от M-Audio предлагат клавиатура с вграден аудио итерфейс - ProKeys Sono 88. Струва точно толкова, колкото посочените от теб устройства (възможно е и малко по-малко). Плюс това си има и сполучливи on-board саунди, ако ти се наложи да свириш на живо с група например.

Редактирано от MysticalPianoPlayer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е интересно, ще събера повече информация за тази клавиатура. Но отделен интерфейс и отделна клавиатура ми позволява да се ъпгрейдвам по-лесно - след време взимам по-добра клавиатура или по-добър интерфейс. А също така искам да мога да записвам и китара с тоя усб интерфейс, който ще купя. В youtube видях страшно много демонстрации на китара записана с най-елементарните интерфейси и guitar rig или други подобни софтуери и звучи страхотно!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не е никакъв проблем при серията ProKeys Sono, освен XLR вход за запис на микрофон, 2 входа RCA (чинчове) за CD плеър, ритъм машина и др. разполагаш и с линеен инструментален вход, за запис на китара, бас и т.н. и мога да кажа, че се получават доста добри резултати. Само чинчовете няма вграден предусилвател при тази серия, като съответно нивото на сигнала се определя от устройството, което го подава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали ще е тази клавиатура с вграден аудио интерфейс или ще си ги взема поотделно няма значение. За мен е важно дали ще станат нещата така както аз си ги представям.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да станат нещата. Аз си взех един от евтините аудио интерфейси Taskam US-122 MKII, супер добре бачка, свири се в реално време. При другите ще е същото, те не са много различни нещата...

 

Ако ще записваш китара/бас директно гледай да има специализиран Hi-Z вход.

 

DAW = Digital Audio Worstation. Има се предвид всеки софт от типа на Logic, ProTools, Sonar, Cubase, etc.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако те интересува единствено софтуерното свирене в реално време по-добре си вземи само някоя пси карта (примерно от делта серията на м-аудио или нещо на ему), щот пси връзката все още си остава най-бърза и най-стабилна и не се набутвай за клавиатура ами продължавай да си свириш със синтезатора който имаш

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно можеш да ползваш и VST Host програми, които гълтат по-малко ресурс от цяла DAW. Може би в твоя случай това ще те улесни още повече. Ето ти и малко предложения:

 

http://www.hermannseib.com/english/vsthost.htm

 

http://www.kvraudio.com/product/minihost_by_tobybear

 

Успех и сподели като се оборудваш :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.