Jump to content
Българският форум за музиканти

Работилницата на Щурчо


Recommended Posts

Здравейте на всички,

 

Реших да направя тази тема като обединяваща за моите творения поради няколко причини.

Първо, от около година насам, разработването на проекти като копия на известни бутикови драйв педали ми се е превърнало в нещо като второ хоби и като гледам май няма да се спра скоро :) . Тези, които са разглеждали моите теми, знаят за три мои реализирани проекта, а аз имам разработени още около 10тина, които някой добър ден може и да бъдат направени на практика.От време на време някой приятел или познат му хрумва, че иска педалче, оригинала на което му е скъп, и така обсъждаме варианти и се спираме на нещо интересно. Не става много често, но за сметка на това ми носи огромно удоволствие. Та, това е и първата причина - всичко да е на едно място ( в една тема ) , а не да отварям нови теми всеки път.

И второ - напоследък получавам доста въпроси на ЛС относно разработените модели ( относно части, компоненти, схеми, кое как се правело, защо ставало, защо не ставало и т.н.) на които отговарям с удоволствие ( и ще продълвавам да го правя), но тъй като повечето от въпросите се повтарят, можем да дискутираме в темата и така повече хора да намират отговорите на въпросите си предватително.

Поствам тук линковете от предните ми творения с цел да се намират по-лесно:

 

http://forum.muzikant.org/topic/76496-iiaaoi-diy-idhiaaeoaa-voice-of-rock/

http://forum.muzikant.org/topic/103015-iaaui-iiai-io-iaai-blue-label-overdrive/

http://forum.muzikant.org/topic/105112-red-label-distortion-by-shtur4o/

 

Би било добре да са като отделни постове в тази тема, но едва ли на някой модератор ще му се занимава с това, затова нека да останат така.

Е, надявам се всичко това да е добра идея и отсега повелавам успехи на всички DIY ентусиасти.

 

След 15-тина минути ще представя най-новата ми рожбичка сътворена онзи ден.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та така, наскоро мой познат искаше педалче, което да ползва като втори драйв за едноканалния си усилвател.Педалче със слаб към среден гейн диапазон, което да се ползва и пред амп настроен на clean, както и пред лек крънч.Почти бяхме решили да му направя OCD, но аз отдавна исках да пробвам нещо ново и без да искам ...... изманипулирах приятелчето ми да му направя копие на Wampler Plexi Drive. Да, това е онзи Браян Уомплър с Pinnacle-а, който е много готин тип, и прави много хубави ефекти. Речено-сторено. Всички са много доволни инай-вече новия собственик.

Ефектчето е JFET симулация на Marshall JTM45. Получи се много добре.Оригиналната схема е с J201 транзистори. Аз не съм им особен фен при ползване за лек до среден гейн, но доколкото си спомням при хай-гейн схеми се справят добре. Аз най-много харесвам 2N5484, които със съвсем лек биас зазвучаха идеално в схемата.Педала е прекрасен, много динамичен, с типичния бритиш акцент. Хубаво попадение е бас бууст ключето, което си пасва идеално при най-ниските нива на гейна, където другите педали звучат плоско. Така този ефект звучи супер в целия диапазон на гейна си без изразен sweet spot, както при други драйвове.

 

Ето една снимчица:

 

027824854-big.jpg?r=0

 

Кръстих го BRITISH STYLE Overdrive мисля, че е ясно защо. ;)

 

Тъй като напоследък получих и много критики на ЛС относно това, че показвам ефектите ми само отвън, ето и снимка отвътре:

 

027824859-big.jpg?r=0

 

Няма се излагаме я! :)

 

В бързината направих кратко записче, просто за добиване на представа:

 

http://soundcloud.com/shtur4o/britstyle-od

 

Това е до този момент. Всчкакви въпроси, критики, хвалби и т.н. са добре дошли. :)

 

Поздрави на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления!

В магазините продават кабел штрвш 6х0.35. В обща изолация има 6 цверни кабелчета които са супер за ефекти. Купи си такъв за вътрешното окабеляване на ефектите. Ще е по-гот :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления!

В магазините продават кабел штрвш 6х0.35. В обща изолация има 6 цверни кабелчета които са супер за ефекти. Купи си такъв за вътрешното окабеляване на ефектите. Ще е по-гот :)

 

Не е добра идея. Първо сечението е малко за слаби сигнали, второ липсата на екран между проводниците може да доведе до преслушване, шум, нежелани обратни връзки и други грижи при някои ефекти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, радвам се, че ти харесва. Отвора за буксата го правя по добрия стар начин - с малка пила, от кръгъл отвор правя правоъгълен. :)

След това капвам съвсем малко количество секундно лепило.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз като лаик в тази област мога само да кажа една малка препоръка да не ползваш секундно лепило за такива слепки, защото е много твърдно и от вибрации и такива работи може да се отлепи. Ползвай нещо по-еластично - имаше едни пистолетчета дето нагряват силиконови пръчки примерно :) Иначе мн яки работи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз като лаик в тази област мога само да кажа една малка препоръка да не ползваш секундно лепило за такива слепки, защото е много твърдно и от вибрации и такива работи може да се отлепи. Ползвай нещо по-еластично - имаше едни пистолетчета дето нагряват силиконови пръчки примерно :) Иначе мн яки работи!

Toчно! В дългосрочен план там ще е малко проблемно, слепката с каноколит би се счупила отведнъж при динамично натоварване.

Тези букси, за съжаление не съм ги виждал във вариант с проходен отвор с гайка (като жаковете за слушалки)

за някакъв по лесен и здрав монтаж. Браво за търпението и изработката на този отвор :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щурчо, вървиш точно по моите стъпки :)

Едно време и аз ползвах захранващи конектори за PCB монтаж с пилене на правоъгълен отвор на кутията и после лепене с канаколит. Оказа се, че е достатъчно здрав, но не седи толкова PRO.

 

Потърси си такива конектори:

NEB_J21C.jpg

 

Аз ползвам тези на Lumberg.

http://www.lumberg.com/Produkte/PDFs/NEB_J21C.pdf

За съжаление българските дистрибутори се изложиха с условие да купя 500 и аз се принудих да взема по-малко количество от Германия.

Информацията ми е от повече от година. Сега не знам как седят нещата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ Такива има и по нашите магазини ама са скъпички - последно ги гледах 2 лева. Ако е за малко бройки става - а ако е за повече най-добре от чужбина както каза Ники.

Редактирано от patzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички са интереса и моментарите.

И аз като Ники мисля, че здравината не е проблем. Иначе да, не е чак толкова готино като проходната, но просто аз правя инцидентно по някоя бройка и не съм се занимавал да търся онлайн проходни букси.

 

patzo - А във Варна абсурд да се продават такива....може би в София.....

 

emosms - наистина, в правилния порядък си за крайната цена на кутията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.ebay.co.uk/itm/10x-DC-Power-5-5mmx2-1mm-White-Jack-4-Laptop-Boss-Effect-/260883925576?pt=UK_BOI_Electrical_Components_Supplies_ET&hash=item3cbde4ca48 Поръчваш и след 3 седмици ти пристигат у вас! Хората са точни и няма грешки.Някой път има и по-ефтини оферти.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.