Jump to content
Българският форум за музиканти

Каприз относно потенциометър


Recommended Posts

Мили колеги,

имам следния проблем.

Имам много приятен тон, когато при хай гейн намаля потенциометъра на китарата почти до нулата. За да е още по-фина настройката на тона, обаче, ми трябва потенциометър (логаритмичен, разбира се), който да е с много плавна крива, за да мога да си настроя тона точно както желая. Може ли някой да ми помогне какъв пот да търся и къде?

Много благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Защо не се разходиш из магазините за музикални инструменти? При Капъша има някакви, в Райзингфорс също предполагам и тук: http://www.musicworl...ntiometers.html

Редактирано от lyu_records
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко не ми е ясно заданието. С разходки по магазина и гледане със сигурност не може да се прецени "плавността" на кривата. А и кривата на повечето логаритмични потенциометри не е точно логаритмична, а по-скоро се състои от два линейни сегмента с различна стръмност. Но ако ти се целиш в някоя от двете крайни области на логаритмичния потенциометър реално си много близко до линеен.

 

- Като намалиш потенциометъра до край не ти ли изчезва звука? От коментара ти, че ти трябва логаритмичен заключвам, че говориш за volume?! Ако говориш за Tone не ти трябва логаритмичен потенциометър - те се използват за volume.

- Ако искаш да избираш по-точно в някоя от крайните области на потенциометъра се замисли за експеримент с последователно свързано постоянно съпротивление и потенциометър с по-малка стойност. Пример - вместо 500k потенциометър сложи 470k резистор и последовалено на него примерно 10k потенциометър. По този начин ще постигнеш "потенциометър със съпротивление от 470k до 480k като ще можеш да избереш стойността по-точно в този диапазон. Горните стойности могат да се променят, разбира се, за да се доближиш максимално до желаните от теб стойности. С някакво допълнително ключе или push-pull потенциометър би могъл да реализираш схема, в която или си на максимално усилено положение, или почти намалено, като при второто може да избираш колко "почти". Максимума ще си е максимум, тоест - ще загубиш възможността да имаш леко намалено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Марински, мерси. Честно казано, предпочитам да си намеря читав volume потенциометър, на който мога да прегледам и сравня параметрите и кривите, отколкото да базикам електрониката толкова. Първо, защото не знам как ще се разберат с активната електроника (признавам, тая част от физиката не ми е много силна :) ), а и предпочитам да си имам и леко намаленото като възможност. Мерси много, все пак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Bourns се водят китарни с логаритмична крива, не шумят като ги въртиш... 25 лева е посочения потенциометър.

Комет са представители на Фарнел, може да ги намериш в дружба или на ул. Цар Самуил 23 около 5-те Кюшета където им е магазина.

Редактирано от a_panov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не ти предлагам да "бъзикаш" електрониката по какъвто и да е начин. Експериментът, за който говоря представлява замяна на сегашния потенциометър с друга верига от елементи, при която просто ще имаш по-добър контрол върху стойността на съпротивлението, но в по-малък диапазон. При правилно подбрани стойности нищо няма да се промени от гледна точка на останалата електроника. Ако използвам горния пример - ако в момента използваш 500k потенциометър и търсиш стойност, която се намира между 490k и 500k то този диапазон ти е разположен в рамките на да кажем 27 градуса завъртане на потенциометъра. Ако използваш фиксирано съпротивление и по-малък потенциометър, то съпротивлението ще се мени от 490k до 500k за 270 градуса - това ще ти донесе възможността по-точно да избираш стойността на съпротивлението. Доколкото разбирам от твоите обяснения това е, което целиш да постигнеш. Опасявам се, че просто с пробване на потенциометри на различни производители, но с еднакви стойности няма да имаш резултат. Да, някои потенциометри ще са по-качествени от други, но по-скоро от гледна точка на здравина, надеждоност, безшумна работа, дълъг живот. Според мен дори и да намериш начертани кривите на различните производители и да ги сравняваш визуално това няма да ти даде желаната информация. Много е трудно да кажеш - потенциометър А е по-логаритмичен от потенциометър B. Освен това, в малката област, която се целиш да контролираш дори и логаритмичният потенциометър променя съпротивлението си почти линейно, тоест такова нещо, като по-плавна крива няма.

 

Твърдението на колегата a_panov е неточно - Bourns не са само китарни потенциометри с логаритмична крива. Bourns са просто производител на потенциометри. Произвеждат както логаритмични, така и линейни такива. Също така - оспорвам твърдението, че има специфично китарни потенциометри. Има просто потенциометри с подходящи стойност и крива за определено приложение - не мисля, че ги произвеждат специално като китарни. Хубаво е да си вземеш качествен потенциометър, който не шуми, но не си мисли, че само защото е Bourns автоматично е логаритмичен. За тази цел потенциометрите се обозначават. Потърси малко информация относно обозначенията им и това как можеш сам да установиш типа като измериш съпротивлението.

 

Все още нямам отговор на въпроса - за tone или volume контрола говорим тук и ако е за volume - не ти ли затихва прекалено много китарата при "почти намалено" положение? Какъв тип потенциометър имаш сега за контрола, за който говориш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По последния абзац - аз някой път свиря на "1 косъм отпушено". Зависи от настройките на АМР-а, контекста на парчето и търсения звук.

Искам да кажа, че не е юзлес пресет. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен като басист това не ми се случва, та ми се струваше малко странно. При мен има максимум, леко намалено и останалото го прескачам до mute... Благодаря за обяснението :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ А пък някои го изхвърлят!

Понеже рядко го ползвам оня ден си смених адаптерите на китарата и много се чудех дали на неговото място да сложа волум за другия адаптер, ако го бях направил май щеше да е по-добре. При мен е HH с 3 степени ключ и 2бр врътки от които едната е тон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Твърдението на колегата a_panov е неточно - Bourns не са само китарни потенциометри с логаритмична крива. Bourns са просто производител на потенциометри. Произвеждат както логаритмични, така и линейни такива. Също така - оспорвам твърдението, че има специфично китарни потенциометри. Има просто потенциометри с подходящи стойност и крива за определено приложение - не мисля, че ги произвеждат специално като китарни. Хубаво е да си вземеш качествен потенциометър, който не шуми, но не си мисли, че само защото е Bourns автоматично е логаритмичен. За тази цел потенциометрите се обозначават. Потърси малко информация относно обозначенията им и това как можеш сам да установиш типа като измериш съпротивлението.

Точно този модел който съм дал на колегата (мразя тази дума но я използвам в добрата и същност)

http://uk.farnell.co...haft/dp/1546725

Се води като наименование - BOURNS Model 95 Premium Guitar Potentiometer - специално за китари проектиран потенциометър. Особенността е че е с knurled shaft - оребрена врътка, и два вида резба - къса и дълга.

 

Отделно от това BOURNS са производители на потенциометри и то едни от най-големите. Може би неправилното ми писменно изказване е подвело някой хора че фирмата произвежда един вид потенциометри и това е. Колкото до произвежданите потове имат освен 95 Premium и 82 Vintage - http://www.bourns.co...ing_appnote.pdf

Единственото оплакване от тези потенциеметри че се въртят много леко и плавно, само да го докоснеш и се е завъртял, не е като някой други в които трябва да вложиш сила. Това за завъртането може да е + а може и да е - в зависимост личните предпочитания!

Редактирано от a_panov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

a_panov, надявам се, че не си се обидил, защото те наричам колега, казвам го в смисъла на това, че сме музиканти все пак. Ако е така - приеми моите извинения! Факта, че всеки таксиметров шофьор използва това обръщение за щяло и нещяло е друг въпрос :)

 

Просто исках да поясня че не е достатъчно да отидеш някъде, да кажеш "Дайте ми един Bourns потенциометър" и да си мислиш, че си взел логаритмичен, че и специално китарен. Иначе - относно конкретния модел - не знам и аз защо са го кръстили китарен, освен заради дългата резба. В тоя смисъл може да се твърди, че е по-подходящ за монтаж на някои китари с по-дебел панел. Изглежда добре, но едва ли ще помогне на (колегата) Warcast да постигне това, което иска.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.