Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за микрофони и т.н.


Recommended Posts

Здравейте колеги.

Знам, че има сума ти теми ,но в повечето не е описано това, което ме интересува .

От скоро съм решил парите от участия и други поводи да ги заделям за микрофони.

Говоря за микрофони, с които искам да записвам дръм кавъри и може би тук-там някое авторско парче .

Не ми трябват за концерти и жива музика !

Господина ми по ударни беше казал,че ако нямам много пари може да мина и с 2 чувствителни оувър хеда и микрофон за касата.

И тук идва въпроса ми. Вярно ли е това ? И какво друго ще ми трябва ,за да мога да записвам?

Истината е ,че съм 'гола вода' в тая сфера ,но имам желание да проуча нещата . Като за начало нямам определен бюджет ,но се надявам да мина колкото се може по-тънко. Тук очаквам вашите предложения за микрофони и разяснение как мога да свърша всичко ,което искам

Благодаря предварително ! :drummer:

edit: Не знам дали е от значение ,но сет-а ми се състои от следното:

Bass drum

Snare drum

3 x Toms ( но смятам тоя месец да добавя още 2 )

2 crashes

Ride

Редактирано от Mapex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всички системи за стерео запис стават.

Ако чакаш някой да ти напълни главата, вместо ти да се напънеш и да прочетеш какво има по нета и в темите на форума (а във форума има МНОГО) ще получиш само безотговорни отговори. Колкото "Юзери", толкова мнения. Кои верни, кои съвсем не. Единствено това, да минеш по-тънко, ще допадне на голяма част от отговарящите.За да не си трошиш главата след време, препоръчвам да прочетеш темите за проблемите на хората , опитващи се да минат "тънко" с микрофоните...и не само.

Тук искам да разгранича "тънкото" минаване от разумното решение, което не винаги е прекомерно скъпо. За това обаче трябва да се знае много, за да се натъкми правилната система за запис.

Микрофоните са много важни, но те сами не вършат работа. След тях по веригата идват микрофонните предусилватели, обработващите устройства и много други елементи от веригата по която ще преминават сигналите .

Тук е мястото да се дефинира нивото на това, което се цели като резултат.

Има хора, които се чувстват пекрасно с микрофон за скайп и пластмасови колонки.

Други не приемат комплект под 5-6 цифрени суми .

Е, от едното до другото има огромно поле за избор. А ти можеш ли да направиш правилния избор? Мислиш ли че това може да стане ей така, без знания и както казваш, ако си "гола вода"?

Всякакви решения взети урбулешката накрая стават по-скъпи и по-скапани. Това е съвсем нормално, защото много малко хора ще дадат правилни решения, а останалите ще пишат за да пълнят форума и трупат постове.

Намери си качествен (не какъв да е) консултант, с който да натъкмите качеството, обема и парите, така, че накрая да си удовлетворен, а не разочарован!

Това, което предлагам не е тачено в България, главно поради органично свързаната идея да се елиминира всичко, свърано с даване на пари. НО! Ако се замисли човек, накрая сметката е по-изгодна от самодейното хвърляне на пари на вятъра.

В рамките на форума има изявени специалисти по твоите проблеми. Препоръчвам да се запознаеш от постовете, кой би могъл да ти свърши работа.

Каквото и решение да вземеш, надявам се накрая да разберем дали си успял в начинанието или си се провалил.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Убедил съм се от личен опит - при микрофоните няма "евтино". Беше на Стунджи и ако ти е харесал звука - микрофоните бяха за над 4000 евро, той неслучайно обърна внимание;)

Парния Валяк е прав за цялата система - инструмент, микрофони, преамп, пулт, интерфейс и т.н. просто много са нещата. Давай едно по едно и постепенно трупай. За начало пувърхед и микрофон за каса - така да се кажа екзистенциален минимум:) + саунд карта с преамп. Това е достатъчно за елементарен запис и добра основа за изучаване на това, какво можеш да добавиш и какво искаш като звук. Поразрови, имаше тема преди, в която имаше и доста полезни неща.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ме разбрахте .Под тънко минаване имам предвид ,че не мога да дам ,както казa 'Boreto' 4000 евро ,тъй като просто не е по силите ми на този етап .

'Парен Валяк' мерси за обширния отговор ,но все пак някой от нещата вече съм ги пробвал.

В музикален магазин реших да се консултирам с единия служител.

А какво ми отговори той ?

- Не,не става така

-Те трябват 134123154123 микрофона ,всеки с някаква космическа сума .

И така взима да вади най-скъпите си неща ,като се има предвид, пояснението от моя страна ,че нямам много кинти.

Доста често се почвам да чета някоя от тези теми за микрофоните ,но след 1-та минута осъзнавам ,че чета без да разбирам нищо. Просто повечето понятия са 'тъмня Индия ' за мене. Видяло се е ,че ще чета и питам доста хора преди да закупя нещо!

Може ли да ми кажете горе-долу за какви пари ще ми трябват за среден клас оборудване ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Още една грешка.

Защо отиваш да се съдиш със съдията? Какво очакваш от търговец? Да ти даде техническо решение?

Правиш ли разлика между квалифициран специалист и "консултант " в търговски обект? На единия плащаш ти и се грижи за твоите интереси. На другия му плаща търговеца и той се грижи за НЕГОВИТЕ интереси1

Не започвай с парите! Започни с техническите изисквания...

Усещам как и тази тема ще забие в пустото...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За какъв стил говорим и какви са ти приоритетите откъм звук? Натурално звучене или яснота/разделение на отделните елементи; отчетливи каси и томове или по-скоро room звучене?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Говорим за хард рок, поп и джаз музика.

Искам натурално звучене на барабаните.

Вече се заех с четенето и не вярвам,че темата ще се забие в пустото, тъй като имам голямо желание.

За сега остава и търсенето на специалист ,който ще ме насочи в правилния път.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Вече се заех с четенето и не вярвам,че темата ще се забие в пустото, тъй като имам голямо желание.

...

Това вече ми харесва :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Трудно ще намериш специалист, който да те насочи "в правилния път", защото това е извън възможностите на форумното общуване, а и в този случай правилни пътища-много.

 

Препоръчвам ти следното:

1. Четеш, четеш, четеш... ако се отказваш след минута, или нямаш необходимите езикови познания или нямаш система за усвояване на информация.

2. Свързваш се с човек, който има опит и познания в тази област, с молба за помощ. Тук може и форумът да помогне.

3. Правиш проучване къде в твоя град има сравнително добре оборудвано, звукозаписно студио с добър комплект ударни и микрофони за записа им.

4. Плащаш за минимум 2 (два) часа в удобно за твоя наставник време.Това ще ти струва по-малко от 100 лв.

4. Отивате там и пробвате различни конфигурации, позициониране на отделните микрофони, модели..., като всичко се записва.

5. Слушаш и си правиш изводи.

 

 

След такъв експеримент, много неща ще ти се изяснят.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така горе долу си изясних какво ми трябва за системата X/Y. Тези дни ще мина и през местното студио където има добре оборудвани барабани и ще помоля да ме научат на някой работи. Като цяло мисля за сега да завързвам разговори по тая тема с добри озвучители и ,ако трябва ще платя на някой да ми помогне с цялата работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Развитие по темата.

Вчера след концерта завързах разговор с озвучителя. Та той каза, че е по хубаво да си взема някоя добра 6 канална звукова карта и комплект микрофони за 400-500лв.

И май май така ще направя. Тук вече може да предлагате някоя свястна звукова карта :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
Отговорено (Редактирано)

Този проблем, за себе си, съм го решил по следния начин:

Карта - Alesis iO 26,

микрофон за каса - Audix D6

микрофони за соло, тимпани и флор том - по една shure sm57-ца

оувърхеди - Behringer C2

Не е скъпо решение и е като цяло компромис, но съм доволен.Иначе 400-500лв за микрофони няма да ти стигнат за нещо добро.

Редактирано от liquid_death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.