Jump to content
Българският форум за музиканти

Право американско хоро.


Tozi

Recommended Posts

Трилерите са нарочно суингирани. А защо точно на гръцко? Кое точно? Защо не на българско, турско, арменско или азербейджанско (питам сериозно - не се бъзикам)?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен също самото начало определено ми напомня на Гърция и после ориенталско, но не мога да го свържа с България :) Аз и толкова разбирам от (не-поп-)фолк де :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заради октавера и делеа? ;)

Според мен хората, които изразиха мнение са имали доста повече допир със звука на бузуки в таверна сетинг/ чалга парче, отколкото със "българския отговор" - мандолината примерно. Или съответния инструмент в Армения/Азъ(е)рбайджан. А малко ме съмнява много от хората да различат саз от бузуки.

По-масовият допир на хората с българската народна музика предполагам включва мандолината като акомпаниращ, а не солиращ инструмент. И са свикнали да слушат подобни орнаменти/мелодия и такъв тон от бузуки.

Шот ин дъ дарк хехех.

Сега се сетих, едни българки скоро коментираха аранжимент на

, че им звучи китайско... :) Редактирано от Viara Ivanova
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много на сериозно си взел коментара ми.

 

1. Засмял съм се, не защото ти се надсмивам, а защото ми беше весело да прочета израза "джазменски сватбар"

2. По въпроса с Азис - не правя никаква асоциация с него, просто в записа ми липсваха ударните. Азис го включих, защото в друга тема на автора е станал много актуален.

 

За да не се засегнеш отново - ето ти сериозен отговор на питането ти "какво повече му трябва на сватбарския джазмен."

Тъпани.

Честит празник или там който, каквото празнува.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм се засегнал въобще. Много пъти когато свиря нещо с орнаменти в България, това предизвиква подобна реакция - хора се смеят. Още не мога да разбера защо точно - дали така е прието - когато някой засвири с орнаменти това да е на бъзик - стил Кольо Гилъна, или хората просто не знаят как да реагират когато това се случи в да речем джазов контекст?...Или заради пошлоста на чалгата е станало конвенция всичко което наподобява това звучене да се асоциира именно с пошлоста и кича?...

А за Азис се сетих, но исках да уточня дали е просто препратка от другата тема или има нещо в нещата които свиря което е част от ромската музика според вас.

Наистина в началото свиря по гама която не е много характерна за чистия български фолклор (ако има такова нещо)

- хармоничен мажор - C D E F G Ab B

Ползва се доста в Турция, Армения, Аз(е)ърбейджан и другите страни от региона. Начина по който я свиря обаче е характерен за турските маками както и за тракийската и странджанската музика - с подвижни степени - нагоре натурални надолу понижени.

А октавера и делея се асоциират със сватбарската музика - много често музикантите ползват октавер на кларинета и на някои от другите инструменти. Явно именно този звук предизвиква в случая празнично настроение.

Прилича на гръцко заради това че мелодиите са изсвирени със струнен инструмент (в случая китара) и заради характерния лад в началото - гърците ползват доста турски и арабски елементи в музиката си. У нас наистина не е много популярно да се ползва тамбура или китара като солов инструмент а предимно като акомпаниращ.

Иначе по нататък като почва плейбека си сивиря бибоп , само че с орнаменти тук-таме и някои характерни за сватбарското солиране колена и елементи.

Интересно ако не беше изсвирено с делей каква щеше да е реакцията и накакво щеше да ви прилича. Или пък ако същото нещо беше изсвирено от пиано или саксофон например....

 

Честит първи май! Да се трудим, да работим да строим живота нов! :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Tozi, свиренето на ниво както винаги

:)

Много е субективно. На мен смесването на фолклор и джаз определено не ми харесва в 90% от случаите.

Както и с поп и особено електронна музика - "..митре леее" (евровизия - простотията..). И бг фолклора по голямата му част... :secret:

---

Иначе за експерименти има огромно поле, и може от това да излезне нещо страхотно някой ден, не знам.

Вяра е права, че хората имат много повече представа от чалга, отколкото от бг фолклора.

До музикантската част и ориентал мотивите - може и да не е смесено точно с джаз стандарти, но играта по скалите, минаването в други тоналности, фразировка, т.н... хората го правят без да са джазмени и звучи трепач.

Може да лют, ултра цигански кючек, тип оркестър кристали, и да избива на латино джаз в ъптемпо

---

п.п. не обичам чалга, тази певица, и особено голи културисти да танцуват, но ми беше попаднало това парче.

след 2:30 има чалгарски, обаче доволни сола, с леки забежки в други тоналности ми се струва

ако можех да импровизирам така, и да вадя някой лев по ресторанти чат-пат, нямаше да имам против..

http://www.youtube.c...h?v=36c7HgdaFr0

определено е далеч от бг фолклор :P

наслаждавайте се на текста, просто, уникални простотии, уникални сме !!! :)

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен смесването на фолклор и джаз определено не ми харесва в 90% от случаите.....

....И бг фолклора по голямата му част... :secret:

 

Интересно ми е как след като не харесваш 90% от фолклора и по-голямата част от джаза (освен ако не е електрически фюжън - по мои наблюдения от коментарите ти досега) можеш да коментираш обективано?

 

 

П.п.: предпочитам Азис пред Глория - много по натурален и истински ми се струва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^... Анелия!!! :hooray:

 

А сега по темата - много готино звучи! На мен също ми напомня за бузуки, но пък не съм чувал тамбура... или поне не съм разбрал. :blush:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.