Jump to content
Българският форум за музиканти

Допълнителни тон-корекции за усилвател


Recommended Posts

Здравейте,

Ето го казусът: искам усилвателят ми да звучи малко по-брайт, от колкото му позволяват вградените тон-корекции. Освен това искам да стане сравнително евтино (валяк, поеми дъх и брой до 10 ;) ). Обмислях вариант с някакво евтино еквалайзер-педалча, обаче се натъкнах на това:

 

http://www.beavisaudio.com/techpages/BigMuffToneControl/

 

http://www.muzique.com/lab/tone3.htm

 

Не разбирам много от такива неща (е, сменял съм потове, кондензатори и адаптри на китара, но дотам) и се питам следното: може ли да се сложи тази схемичка м/у усилвателя и кабинета, например (за да не реже много изходното ниво)?

 

Благодаря,

Нико

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1, 2...

Не, не може между усилвателя и кабинета. Може евентуално преди крайното стъпало.

Ако апаратурката има LOOP, може да се нaправи външно устройство, но пасивното решение няма как да не намали силата на звука.

 

Понеже става дума само за "Bright", може и само един пасивен високочестотен контрол.

Много зависи каква е машината и какъв е бюджета. Естествено и какво се очаква като промяна.

 

Качественото решение е активен тонкоректор (graphic equalizer, parametric equalizer, 3 way tone control и т.н.).

Ако няма LOOP, трябва да се направи. Така ще може да се променя външното устройство, без да се налага всяка промяна да е свързана с разглобяване и сглобяване.

10 :D !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ех, знаех си... добре, ще го мислим луупа като изтече гаранцията ;)

Благодаря за отговора!

Редактирано от n1k0
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В другата тема има линк кум руски сайт за китаростроене. Там е описано как може да си играеш с тонконтрола в китарата.

Допълнителен тонконтрол може да се сложи м/у китарата и амп-а както са требъл-буст ефектите (Рейндж-мастър или схемата на Браян Мей или "ВОКС Требъл-Бас Бустер" ) , дори тонконтрола на БИГ-МЪФ с еднотранзисторен усилвател отпред ще свърши работа - схемата на ВОКС е същата идея но с тонконтрол отпред.

Хубаво щеше да е ако си описал с какво свириш ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Присетих се, че има един не добре издържан вариант, който обаче може лесно и относително добре да свърши работа.

Без да се разперчатосва усилвателя :yes: .

Не знам доколко ще е удачен, но може да се опита.

Прави се един честотно компенсиран (прекомпенсиран), високоомен делител между китарата и входа на усилвателя. Може да се мушне в мъжкия жак, който влиза в усилвателя.

Ето това >

schematic2.jpg

И ще има горе долу следния ефект>

graph.jpg

Ще има затихване от 12 dB ( 4 пъти) за 6-та, и плавно ще отива към 0dB (без загуби) нагоре.

 

Не пречи да се опита и с други стойности, за да се намали повдигането на високите, което в дадения случай е доста сериозно.

Трябва обаче да се експериментира, защото има разни влияния, които не се отчитат от използвания математически модел и действителността ще е малко по-различна от посочения резултат.

 

Успех !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ейй, как ми стана интересно... ама на работа не ми излизат тези снимки :( ще ги погледна довечера от нас...

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забележката на Валяка, че горното може да се пъхне в жака ми напомни за този продукт на Neutrik. Може да послужи за идея.

 

http://www2.neutrik....BRE_detail.aspx

 

Ето какво прави той:

 

Media_1691941891.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има само една подробност - с този NEUTRIK може само да се смъкват високите, а не може да се повдигат.

С превключвателя се свързват различни капацитети паралелно на кабела.

 

Не би имало проблем да се направи подобно конструктивно решение с превключвател за повдигане или повдигане и сваляне на високите, но при подобна цена дали ще има много желаещи да се обзаведат с такова ;), вместо за подобна или малко по-висока цена да се направи специализирано "Custom" решение с повече възможности. Било към китарата или към усилвателя.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Постигнатият резултат ще зависи силно от китарата (нейните адаптери) и дължината на кабела.

Не е ли по-лесно да си опънеш едни нови струни и/или да потърсиш говорител, който ти допада повече като звучене?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако може да попитам>

http://i652.photobuc...ikant/graph.jpg

Въпросната графика върши работа, не съм сигурен дали под честотата на среза графиката е толкова равна 10/100hz, но предполагам е достатъчна за целта.

Въпросния пасивен хай пас филтър в комбинация с един втори, активен шелвинг филтър, които да ти дава обаче бууст 10/15 децибела на честотата да речем 400/800 херца, да си регулираш тона както ти харесва, ще ти даде доста повече от bright :).

Особено преди драйв/дисторшън. Само че и шумче може да ти даде и да имаш нужда от хай кът на 8kHz да речем или там някъде, дори нойс гейт преди драйв/дисторшън. Това ако смяташ да го ползваш с повечко гейн.

Ако добавиш после един параметрик за две честоти и става просто.... тотал контрол. Може и графичен EQ.

---

- Та ми се иска да попитам вещите, дали им е попадала такава изпитана схема за активен шелвинг филтър? за предпочитане с ОУ.

---

Колкото до въпросната буксичка с копченце за 30 евро, по добре един беринджър EQ7 за 20 :)

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, ако ще има еквилайзери (било то параметрични или графични), какъв е смисъла от дотук описаните упражнения.

 

Написал си в първия пост:

 

"Ето го казусът: искам усилвателят ми да звучи малко по-брайт, от колкото му позволяват вградените тон-корекции."

 

Един BOSS GE-7 на старо за 80 лв и си готов. Ще имаш доста повече контрол върху тона в сравнение с един пасивен филтър.

 

Има и друго, никъде не видях да си написал за какъв усилвател и китара, ефекти става въпрос. Както ти написа един съфорумник по-горе, може просто да смениш струните. Също така, на някои усилватели, особено по-мощничките трябва да им се даде малко газ за да "запеят" както трябва. Пробвал ли си го с репетиционни нива на звука или само в спалнята?

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То е ясно за еквалайзера. Въпросът ми беше дали някаква такава пасивна моя самоделка няма да свърши работа, защото си гоня някаква ниска цена. @Parni_Valjak отговори прекрасно и даже предложи друг вариант - за мен лично темата е изчерпана. Остава да ми остане и малко време за поялника ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

:thumbdown:

така имаш толкова запас от bright и дрънчене/звънтене на ламарина, че трайно може да си увредиш слуха :)

стиви рей вон, не знам си кой и така нататъка...

без оригинален фендер и кой знае какъв усилвател

иначе boss-od, ibanez ts-9/тс/808 могат да звучат... отчайващо зле... пробвано

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.