Jump to content
Българският форум за музиканти

Истински модерен джаз!


Tozi

Recommended Posts

Да интересно е. Аз съм учил "модерен" като течение в джаза тожа което става след 60те години на миналия век - музиката на М.Дейвис квинтет и Колтрейн. На всеки 20 години явно нещата се променят драстично. Може би след 40 години няма да се свири джаз във вида в който ни е познат в момента. Или поне няма да се казва джаз а нещо друго - надявам просто музика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"М.Дейвис квинтет и Колтрейн"

Е това си е класически джаз :)

http://www.youtube.com/watch?v=Gpa9g2gWv50

Дали да няма и тема от рода на "класически джаз, фюжън и стандарти"?

---

За най новите естетически тенденции - на мен ми убягват, не съм преминал задължителния материал :P

Парчето по-горе на брекер брадърс - то също отива към класика - брилянтен и вече установен електрик фюжън джаз, или не знам си какво...

В смисъл, глуповатите, грубовати, монотонни, хаотични експерименти от 70 те, избистрени през 80-те с развиването на електрическите инструменти и поп музиката.

И вече началото на 90/те имаме убийствени ритъм секции (барабанисти, басисти) и остинантни линии, дръм сола и т.н. които са с неприлично много агресивен заряд и разработване в сравнение с едни дръм сола и контрабас сола от по-рано.

Но мелодията и хармонията... какво се случва с тях :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Поглед към наш'та софра:

 

 

Наско Хаджиев - микс от фолк, блус & суйнг в 2 минути

;) коментарът се отнася за 24:00 - 26:00

Редактирано от PlayForFun
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Mалко комерс, ама да ме извините, pls :P

http://www.youtube.com/watch?v=A1HmfhwjuZY

За джаз и за модерен, може и да не, но със сигурност е истински груув :)

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Лаге Лунд :

 

http://www.youtube.com/watch?v=uMzwVgvYAjo

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=YzIDtNZ3MQg

Редактирано от Tozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ли съм изостанал чак толкова, че тази банална скука да ми звучи като банална скука?

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:ok: Прав си, че не съм напреднал кой знае колко, като музикант, но като слушател съм слушал хиляди часове подобна, а и всякаква музика от поп-рок през фолк, класика, джаз и авангард, та смея да изкажа поне естетическо мнение, което е въпрос на вкус, разбира се. Музикантите от горният ти пример са много добри, но дори и да са "новатори" според "критиката", просто такава подобна, но по-интересна музика съм слушал доста преди години и смея да потвърдя горното си мнение - скука. Твойте композиции са ми сто пъти по-интересни и си ги колекционирам с кеф, а и често ги пускам на други слушатели и най-вече този "Блус Фа". И хич не ми е нужно да съм напреднал музикант за да правя подобни самоцелни оценки, понякога неуместни - признавам си. :rockon: Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Лими

 

Аз лично винаги ти се радвам на коментарите, били те уместни или не и няма никакво значение колко си успял да напреднеш като музикант. Важното е че все още музиката ти носи определен вид енергия и емоции. :recourse:

Ти сам казваш, че си слушал по-интересна музика преди години. В миналото. Сега вече не е миналото, а настоящето и дори в България макар и доста по-бавно от западна Европа и Щатите всичко се развива и променя и върви напред. Музиката както и критериите (обективни и субективни) за качествена музика не остават по назад. Прав си, че в крайна сметка слушателите определят сами за себе си коя музика им харесва и коя не. Като цяло средно статистическия слушател слуша определен вид (или няколко вида) музика. С времето обаче музиката се променя. Все повече стават образованите музиканти което води до повишаването на качеството на музиката. Поради промяната която настъпва в така наречения музикален бизнес, все повече музиканти остават без работа и се преквалифицират. Те съответно стават слушатели и тъй като са вече оразовани музиканти тяхните музикални нужди са на по-високо ниво от това на нормалния слушател. Имено такива хора най-вече потребяват музиката която поствам тук. Нова импровизационна музика където нивото на музициране и владеене на инструментите е много високо.

Радвам се, че някои от нещата които правя ти харесват и бих се радвал да те видя на някое мое свирене, или просто така някъде на по биричка.

 

:cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Jazz/Fusion

 

http://soundcloud.com/abstractlogix/alex-machacek-raphael-preuschl

 

Новият проект на един бивш даскал - Alex Machacek. По принцип старите неща , "24 Tales" с Marco Minnemann и "[sic]" с Terry Bozzio, ме кефят повече, но този албум е малко "по-достъпен" и може би по-лесен за слушане.

Редактирано от trendkiller
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.