Jump to content
Българският форум за музиканти

Мастеринг процес - кой с какво го прави?


Recommended Posts

Нека всички които имат опит с местеринг процесът да споделят какви средства за обработване на смесените тракове

предпочитат - софтурните програми и плъгини или добрите стари хардуерни аналогови технологий?Разликата в цените е

очеизвадна,въпросът е дали хардуера оправдава своята по-висока цена с по-високо качество като цяло?Смятам,че темата

ще бъде полезна не само за мастерирането като процес,но и за много начинаещи музиканти които тепърва правят

своя избор относно звуковите технологий предлагани на пазара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, след като написа технологий (мн.ч.), що не написа всички думи в мн.ч. с ий

Например така:

Нека всички които имат опит с местеринг процесът да споделят какви средства за обработване на смесените тракове

предпочитат - софтурните програмиЙ и плъгиниЙ или добрите стари хардуерни аналогови технологий?Разликата в цените е

очеизвадна,въпросът е дали хардуера оправдава своята по-висока цена с по-високо качество като цяло?Смятам,че темата

ще бъде полезна не само за мастерирането като процес,но и за много начинаещиЙ музикантиЙ които тепърва правят

своя избор относно звуковите технологий предлагани на пазара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Сигурно защото са с единично и :icon_shithappens:, но стига :offtopic-001:

 

По въпроса - хардуера като цяло оправдава цената си, но не и в случая с "начинаещи музиканти" - тогава всяка стотинка е от значение и има безброй други фактори, които се пренебрегват по самите записи, с къде по-голямо значение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно има и други които упорито подръжават на верния ми правопис: Концертът, озаглавен Live Music и организиран в помощта на Строежа

 

Защо не заменихте в целия текст всички букви "с" с букви "в" така щяхме много добре да разберем за какво става

въпрос :hysterical:

 

Не се обиждайте,хора...просто като го чета у мен назрява чувството,че утре някой ще

вземе да иде "в строежа" без да е разбрал,че концерта е организиран "с помощта" на Строежа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"...а по-тарикатите ще товарят чугуний" offtopic-001.gif

 

 

 

По темата - мастеринга НЕ Е за начинаещи музиканти. И всякаква дискусия по този въпрос е безсмислена. Най-малкото, защото начинаещия музикант няма нито необходимите монитори, акустични условия, знания, умения и опит.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...както казва колегата presly

...защото Мастеринга е финалния процес по фино "доизглаждане" на звука след като задължително са изпълнени следните условия

 

1. Качествени инструменти, апаратура, студийна апаратура

2. Опитен музикант който владее добре инструмента и апаратурата си, знае какъв звук иска да извади от тях, знае как да си ги настрои най-правилно (и не говоря само да си настроиш китарата вярно)

3. Опитен музикант, който свири добре партиите си и знае как най-добре да направи аранжимента на песните си заедно с останалите музиканти

4. Добро (съответно скъпо) студио с опитен звукоинженер който знае как да постигне това което иска музиканта...който пък ЗНАЕ какво точно да обясни на звукоинженера (и "искам китарата ми да е като на Металика" не е обяснение)

5. Продуцент...световния опит показва че макар много музиканти да се изявават като продуценти/копродуценти на собствените си продукции, по-добре е да има един страничен човек, който не е член на групата и не свири в нея, но има добра представа от стила на групата и може да даде правилните насоки...само че коя ли начинаеща група ще си вземе продуцент и кой ли продуцент ще се заеме с начинаеща група?

 

При един начинаещ музикант (тоест без опит и познания) няма как да са изпълнени тези условия (дори да приемем че е много богат и може да си купи скъпи и качествени инструменти и техника), а в този случай мастеринга би послужил само да направи от мазалото по-голямо мазало :D

Редактирано от master_gamgee
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И Боб Катц, и Боб Олсон, и мнооого много други работят със софтуерни средства - и получават резултати, оценени с ЕМИ-та, ОСКАРи и др. престижни и не чак толкова награди. Техническата страна е само средството...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Господа, съфорумци. Аз не се занимавам с това, по простата причина, че съм тъп музикант, и тези неща не ме вълнуват. Има си хора на които се заплаща краиния продукт. А с какво работят ми е все едно, да го е'а! Номера е да си го изсвиря като както трябва, да заявя епохата и да оставя моя си (дори и понасран) звук в техните ръце!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Нека всички които имат опит с местеринг процесът да споделят какви средства за обработване на смесените тракове

предпочитат - софтурните програми и плъгини или добрите стари хардуерни аналогови технологий?Разликата в цените е

очеизвадна,въпросът е дали хардуера оправдава своята по-висока цена с по-високо качество като цяло?Смятам,че темата

ще бъде полезна не само за мастерирането като процес,но и за много начинаещи музиканти които тепърва правят

своя избор относно звуковите технологий предлагани на пазара.

 

Зададената тема е от основно значение при създаването на музикалната продукция,И като се има предвид развитието на съвременните технологии,както и изискаването на конкретни стандарти за музикално аудио-видео излъчване,Няма как дилемата:''.... софтурните програми и плъгини или добрите стари хардуерни аналогови технологий...''да бъде решена от ''или и или ''тоест по единия или другия начин.Или накратко казано за добър мастеринг задължително на първо място качестен хардуер,комлектуван със същото ниво софтуер и накрая най-важното човешкия фактор с неговите умения.

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да попитам , мейн волум-а играе ли важна рола за мастеринга при вас и повдигате ли го по време на мастеринг процеса , или от всеки канал по отделно с компресора се вдига волума и искам да попитам слагате ли някви ефкти (освен лимитер) на мейн/аут канала :mellow: и мулти ефектите за мастеринг къде се слагат ?Просто искам да повдгна нивото на децибелите , защото ме излиза тихо , а не ми се получава и някак си ми звучи хаотично крайният продукт :rolleyes:

 

Знам че точна формула няма , но орентировачно може да се каже нещо и да се сподели опит в различните стилове . Мен главно ме интересува за електронна (хаус-транс) , поп-денс и поп-рок музика :mellow:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, за което питаш НЕ е мастеринг, а смесване (mixing stage). Попрочети нещо по тема цифров звук, нива, спектър, ЦАП - и след това сам ще си отговориш на въпросите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами чел съм някои неща и не се занимавам отскоро :rolleyes: , но пак доста неща ми куцат и реших да си питам :huh: .. пък някой може и да се изтърве и да каже нещо полезно :cheers2:

Все пак говора за крайния продукт като цяло , че ми звичи малко разплут и разпокъсан и тва от самите канали ли се оправя , или от самия аут/групи канал

Обикновеноо аз от аут канала слагам лимитер , стерео енхансер , екю и след тва повдигам мейн волума леко , или волума от лимитера .. и се чуда понякога , аз ли бъркам и не го правя както трябва , или самите ефекти са грешни за стилът кото питам (хаус, транс , поп-денс,поп-рок и работя изцяло с виртиални синтезатори).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много е комплексно, за да ти се каже кое къде как. Ако имаш два трака може да се каже "Сложи ги на -6 дБ" (макар че пак зависи от много неща), ама ако имаш 12 трака и направиш същото резултата ще е съвсем друг. И примерно ако касата носи да ти е на -6 дБ, то хайхета не. Или ако тоя семпъл носи, другия не и така до безкрай. :)

 

EQ или компресор трябва да ги нагласиш така, че при вкл./изкл. състояние да имат един и същ пик (принципно). Тей че оттам не се вдигат децибелите или поне не всички.

 

Вземи изгледай малко видео туториали от платените и ще ти се изяснят доста неща. Минаваш един "виртуален курс" и сам ще се смееш на писаниците си съвсем скоро. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.