Jump to content
Българският форум за музиканти

Rotosound RS66LD


golfabitch

Recommended Posts

  • Отговори 43
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Животът на струните зависи от доста неща. На първо място, колко е свирено с тях. Ако човек свири по 3-4 часа на ден, доста ще им заглъхне тона на които и да е грапави струни за 2 седмици. Специално при Roto66, разликата е особено осезаема защото, като нови звучат много светло и "режещо". Струни, които звучат по-меко, когато са нови оставят впечатлението за по-голяма дълготрайност. Други фактори за живота на струните са, потят ли ти се ръцете, каква е влажността на въздуха, техника на свирене. Откакто преминах изцяло на гладки струни, се отървах от тези проблеми.

За разтягането, не знам какво се има предвид.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От 2 седмици почти съм с Ротосаунда.Тонът им замина много бързо.След всяко свирене ги мазах с Dunlop Formula 65 уж,за да им се запази тонът...Също се разтегнаха прилично.Някой има ли идея как да им възстановя тонът или не е възможно.

 

С риск да се посмеят колегите, ще издам и моята "тайна рецепта":

 

Отиваш в банята, взимаш стара четка за зъби, слагаш малко паста и почваш да я разпределяш по дължината на струната. След това търкаш по цялата струна за около минута (на пода например, плочките се мият лесно). Измиваш струните от пастата под чешмата (внимавай с какви дрехи си, ако не искаш пръски от паста по тях). Сушиш с кърпа или парцал и ги държиш пред духалка за минута две като внимаваш да не се опариш (струните се нагряват бързо). След като сложиш изчистените струни, ще трябва да ги опъваш и затягаш поне 5 пъти, за да спре да им пада тона като ги настроиш.

 

Струните няма да станат нови, но процедурата е лесна и бърза и накрая миришат хубаво :D

Разликата нагледно:

http://dl.dropbox.co...%20-%20dead.mp3

http://dl.dropbox.co...20-%20clean.mp3

^Става дума за нисък клас Ibanez с 2-годишни обикновени струни, преди и след почистване по този начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за първи път го чувам и наистина ме напуши смях... не се засягай.

 

Целта на почистването на струните е да се премахне прах, кожа, кристализирала пот, мазнини... всякакви гадости от пространството между навивките. Пастата за зъби съдържа микрочастици SiO2, които действат като абразив. Дори и да поичистиш струните от гадостите, тези частици ще се набият между навивките. Ако искаш рецепта за почистване ето нещо, което работи:

 

1. Сваляш струните и ги навиваш.

 

2. Разтваряш една чаена лъжичка сода за хляб в около 250 мл чиста вода, добавяш капка препарат за миене на съдове и я поставяш в плитък съд.

 

3. Слагаш струните в съда за около 5 минути.

 

4. Изсипваш този разтвор и промиваш 3-4 пъти с чиста вода като оставяш за по минута. Можеш и да ги прехвърлиш в друг съд с чиста вода и така няколко пъти.

 

5. Изваждаш струните и ги подсушаваш леко с чиста, памучна кърпа.

 

6. В чист съд наливаш около 250 мл изопропилов алкохол.

 

7. Поставяш струните в него и ги захлупваш за да не се изпари.

 

8. Оставяш при стайна температура, далеч от източници на огън и топлина за 6-7 часа.

 

9. Вадиш, развиваш, подсушаваш, оставяш да изсъхнат напълно за още около 30 мин и поставяш. Изопропанолът можеш да го използваш повторно

 

 

Смисълът на цялото това упражнение е, че първият алкален реазтвор, неутрализира следите от кисела пот (препаратът за съдове е за по-добро умокряне), а вторият разтваря мазнините. Времето за престой във воден разтвор трябва да е минимално, защото сърцевината на струните не е изработена от неръждаема стомана.

Ако имаш достъп до ултразвукова вана, това можеш да го направиш по-ефикасно и за много по-кратко време.

 

Когато ползвам грапави струни и аз понякога прибягвам до този метод за освежаване, главно през лятото когато ми се потят ръцете и тонът им заминава за десетина дни. През зимата рядко се занимавам и направо сменям след около месец.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за първи път го чувам и наистина ме напуши смях... не се засягай.

 

Целта на почистването на струните е да се премахне прах, кожа, кристализирала пот, мазнини... всякакви гадости от пространството между навивките. Пастата за зъби съдържа микрочастици SiO2, които действат като абразив. Дори и да поичистиш струните от гадостите, тези частици ще се набият между навивките. Ако искаш рецепта за почистване ето нещо, което работи:

Тези частици се отмиват с водата, с която ги плакнеш след изтъркването. Не се засягам, то си звучи смешно, но работата е там, че работи - пробвал съм го нееднократно. Още повече, че цял комплект може да е готов за под 10 минути, вместо да вариш омирисваш и чакаш сума време. Опитай го с някоя стара струна преди да говориш с насмешка ;)

Суровите записи които дадох за пример показват как един и същ бас с едни и същи струни зазвучава по коренно различен начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами свиря средно по 2 часа на ден.Попринцип нали е хубаво струните да се почистват след всяко свирене с кърпа или препарат за стурни.Мазах ги с Дънлопа след всяко свирене,но имам чувството,че той ги скапа по-бързо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Fast Fret и всякакви такива илачи имат, меко казано съмнителен ефект, според мен. Ако свириш с чисти ръце и след това си избърсваш струните с чиста, памучна кърпа, би имало по-добър ефект.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-добро нещо от памучната кърпа и старателното бърсане няма. Пък нищо не коства преди свирене да си измиеш хубаво ръцете. Понякога даже нося със себе си медицински спирт и памук, не край всяка сцена има течаща вода. Избягвам всякакви "почистващи" препарати, поне аз не виждам някакъв смисъл в използването им.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Индивидуалната киселинност на потта има значение, колкото и невероятно да звучи. Ако китариста ми посвири на моя бас повече от 10тина минути най-вероятно ще трябва много скоро да изхвърля комплекта, какъвто и да е той (изключая моделите с покритие). А иначе забелязах, че от няколко години насам почти не ми се потят ръцете докато свиря, а преди това ми се потяха повече и Винаги ги миех преди свирене. Дори и сега ако си усещам ръцете мръсни търся къде да ги измия. Никога не си бърша струните след свирене, не ползвам никакви препарати. Струните ми се скапват след месец-два-три, но го намирам за нормално. Не ме кефи, но като ми омръзне да ги трая просто си купувам нови.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е, едни и същи струни в различни ръце изкарват различно дълго. Зависи също и от техниката на свирене. Слапът и използването на повече слайдове износват струните по-бързо или поне при мен е така.

Така или иначе, когато свирех с грапави струни ги сменях средно веднъж месечно през лятото и на около месец и половина през по-студените сезони. При гладките струни, нещата стоят различно. Трябва им около месец за да се разработят и да придобият типичният "гладък" тон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега следва тъп въпрос, но, стават ли гладките струни за слап? Никога не съм свирил на бас със "съвременни" гладки струни. Попадал съм само на антични тояги с 20-годишен "Томастик".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стават. Ако си слушал Age of Aquarius от Коса например, Wilbur Bascomb slap-ва с гладки струни. Имат си специфичен звук, не звучи като Marcus Miller да речем.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет

Мисля че с подходящи корекции стоманените струни могат да прозвучат и меко,но никела ако са захабени няма как да "звъннат".

Редактирано от bassco
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.