Jump to content
Българският форум за музиканти

Компенсация на горното магаре(нът-а)


Recommended Posts

Направете следните неща:

 

0.Сложете нови струни на китарата си.

1. Вземете китарата и тунера.

2. Включете тунера.

3. Нагласете интонациите(октавите) на долния мост(бридж-а, или тремолото),

така,че при натисната струна на 12-то прагче, тона да бъде ТОЧНО октава по-висок от тона на съответната свободна струна.

 

Сега вече се очаква инструмента да е абсолютно верен НО направете следното:

 

4. Натиснете на 1-во прагче, и проверете тунера - Аууу, ми тона е 5-10% по - висок отколкото трябва :happy: .(поне при 90% от китарите е така). Кво да правя сега, нали уж много яка и скъпа беше китарата :headbang: . Да, това е доста често срещан проблем при почти всички китари. Като пробвате на 2-ро, 3-то и т.н. прагче, грешката намалява, докато на 12-то прагче изчезне, после на по - горни позиции тона става по-нисък отколкото трябва.

 

Този проблем се оправя с компенсиране на нът-а, и ако е необходимо, леко смъкване на струните откъм нът-а. Ето една полезна статийка по въпроса:

 

http://www.mimf.com/nutcomp/

 

Спомням си, че Nalbantov беше писал за своята 10-ина годишна Ibanez китара, и беше я хвалил, че е много вярна на всички позиции, за разлика от новите ибанци, които фалшивеят. Не вярвам позициите на новите китари да са на грешни места, а просто в завода явно не обръщат внимание на височината на струните отгоре, и не компенсират нът-а.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ценно :angry:

 

Прегледах си китарите и от тях имам 2 които са много добре (yamaha rgx420s и squier strat affinity) и две които са зле - puldin и stagg bass. Ползвам хроматичен тунер, така че веднага се вижда къде фалшивее една китара.

 

Ямахата е перфектна - няма нито една струна на която на първо прагче да е фалшив тона, Squier-а е също много добре, което си е странно за китара за 340 кинта.

 

Стагг баса има проблеми с 2-ра и 3-та струна, като на 2-ра е минимално разминаването, но на 3-та е зле. Подложих миниатюрно парченце дърво изрязано от китайски пръчки за хранене и сега е доста по-добре. Разбира се беше необходимо да пренастройвам интонацията на тези струни но в крайна сметка стана доста добре.

 

Най-проблематичен се оказа Puldin-а ... Винаги съм се чудел, защо при положение че интонацията е перфектна въпреки това звучи фалшиво на акорди. Сега ми стана ясно защо - то няма струна която да е О.К. на първо прагче. Чудя се дали да подлагам или да да действам по-радикално, да изрежа малко от фингърборда и да преместя нът-а по-близко до 1-во прагче.

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Според мен е най-добре първо с някакъв експериментален нът да се определи какви корекции да се правят, и след като сте доволни от резултата(поне 1-2 сесии), тогава всичко се мери точно, и се изрязва финалното магаре. Според мен е най-добре то да се изреже във форма на "Г" като горната част на Г-то стъпва върху фингърборд-а, и в нея са корекциите за отделните струни. Екстремистите могат дори да го направят от Г-образен метален профил, чрез лазерно рязане и пилене/шкурене, а след това дори може да се занесе в никелажен цех, да се никелира :angry:, или поне да се пръсне със спрей(черен например) .

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иначе, Ники, това което казваш за ямахата, означава(като се има предвид, че нът-а е прав), че в завода са се постарали да дърпнат нът-а напред. Предполагам, че са минимизирали фалшовете до около +- 1-2%. При "къдрав" нът, обаче, може още по-точна да стане китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не е ли същото като вече коментираната The Buzz Feiten Tuning System?

Ще пробвам как се държи Айбънеца (1994 г.), но баса ми Ямаха го мерих и е ЗЛЕ, въпреки перфектно настроената интонация... :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За басовете май има доста причини - една от основните е височината на струните при нъта и тяхна дебелина/сила на опън и т.н. С други думи при баса се влияе много повече, отколкото при китарата. За това и при китарата горните 3 струни (4, 5, 6) са най-проблемни.

 

Ако височината на струните при нът а е минималната необходима, влиянието на дебелината/силата на опън на струните ще минимално, но имайки в предвид, че всичко е серийно производство и винаги се залага на "сигурно" и нъта се поставя максимално високо е ясно, че заводска китара рядко ще е перфектна.

 

При китарите с регулиране на нъта, каквито са повечето китари с заключващ нът е възможно да се настрои добре китарата. Въпросът повече опира до качественият контрол, колкото до конструктивните възможностите. Въпреки това си остава въпросът с разстоянието между нъта и 1-во прагче.

 

От друга страна, смяната на дебелината на струните може доста да повлияе. За това и Buzz Feiten системата се прилага с нови струни с дебелина, която ще се използва в последствие.

 

Идеята там до колкото разбрах е следната - слага се различен нът, който скъсява разстоянието между струните и 1-во прагче и после се прави специфично интониране на китарата, при което се полува следната картинка:

 

При натиснато 12-то прагче:

 

E ... 0%

B ... 0%

G ... +1%

D ... +1%

A ... 0%

E ... 0%

 

След което се настройва на свободни струни по следният начин:

 

E ... 0%

B ... +1%

G ... -2%

D ... -2%

A ... -2%

E ... -2%

 

Като резултат китарата започва да се доближава до така нареченият "добре темпериран" строй.

 

Кофтито в цялата тази работа е, че трябва специален тунер за да се настройва добре китарата или може да се ползва хроматичен тунер, но се настройва само тонът Ми на всяка една от струните. Корг имат такъв специален тунер и моделът му е DT-7.

 

Тука има собственици на китари с Buzz Feiten и бихме били много благодарни ако споделят :(

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брех да му са не види :P Интересна работа... А сега с радост установих, че електрическата ми китара е почти перфектна, само на 6-та струна отклонението е 1,3 Cents :( Сега трябва да проверя акустичната и баса :(

 

Това е от електрическата китара:

tuner4lb.jpg

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При натиснато 12-то прагче:

 

E ... 0%

B ... 0%

G ... +1%

D ... +1%

A ... 0%

E ... 0%

 

След което се настройва на свободни струни по следният начин:

 

E ... 0%

B ... +1%

G ... -2%

D ... -2%

A ... -2%

E ... -2%

Моите резултати са доста подобни на тези на Ники :

 

12-то прагче:

 

E ... 0%

B ... 0%

G ... +1%

D ... +1%

A ... 0%

E ... 0%

 

Свободна:

E ... 0%

B ... +1%

G ... -1%

D ... -2%

A ... -1%

E ... -2%

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите резултати са доста подобни на тези на Ники :

 

12-то прагче:

 

E ... 0%

B ... 0%

G ... +1%

D ... +1%

A ... 0%

E ... 0%

 

Свободна:

E ... 0%

B ... +1%

G ... -1%

D ... -2%

A ... -1%

E ... -2%

Това не са моите резултати :cheers:

 

Моите са 0-0-0-0-0-0 както на свободна, така и на 12-то прагче - т.е. класически интонирана китара.

 

Това което виждаш там е настройката за система Buzz Feiten - моята китара не е настроена така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

..не е точно по темата, но все пак да попитам....

проблема ми е следния: първа струна ми се вряза в нът-а и сега бръмчи в първо прагче като е свободна струната (нъта е някакъв пластмасов, китарата е Ibanez RG170 със струни 9-ки), та:

- имате ли идеи за ремонт на този нът;

- дали не е по-добре да си купя нов (ако да - може да споменете къде сте мяркали да се продават, предполагам при Икономов и РФ);

- дали да не опитам да си направя нът (стугарската работа не проблем - баща ми може да удари едно рамо) - та евентуално да ми препоръчте някакъв материал...виждам, че по-горе се коментира метален нът, но може би си има причина да сложат пластмасов вместо метален... нямам идея как материала на нъта ще повлияе на звука като цяло....

....та ако имате идеи :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

- дали да не опитам да си направя нът (стугарската работа не проблем - баща ми може да удари едно рамо) - та евентуално да ми препоръчте някакъв материал...виждам, че по-горе се коментира метален нът, но може би си има причина да сложат пластмасов вместо метален... нямам идея как материала на нъта ще повлияе на звука като цяло....

....та ако имате идеи :)

листова стомана :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не забравяйте, че нътът е важен за тембъра на свободните струни на китарата.

Някои обичат зук от костен нът, други от пластмасов, трети от метален... Ако сте твърдо решени да сменяте нъта, с цел подобряване на интонацията, то съобразете се и с това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.