Jump to content
Българският форум за музиканти

Boss Ns-2 Митове и легенди


metalhammer

Recommended Posts

Понеже се създават и подържат разни митове и легенди относно устройството нека разгледама за какво иде реч от инжинерна гледна точка.

 

NS2.jpg

 

Мит номер едно:

 

Ефекта има извод за захранване на друго камионче който е филтриран и стабилизиран.

 

Грешка :

Както се вижда втората букса за захранване е свързана паралелно на първата и не минава нито през стабилизиращи вериги нито през филтриращи - просто е дублирана за удобство .

 

Мит номер две - сенд ретърна му прави чудеса.

 

Да проследим схемата - сенда е буфер със един транзистор който взима сигнал след входния транзистор и го сендва в сенд жака - просто като фасул.

С всички + и минуси на тва решение.

Същия сигнал от който се взима за сенд буфера отива директно на ретърна - демек мили деца ако няма закачено нещо в ретърна сигнала отива директно на ефекта - ако има мушнат жак просто не се взима нашия си сигнал ,а каквото му подадем.

 

 

Мит номер три - ефекта "изчиства шума"

 

Грешка:

 

Нойзгейт като понятие дори ако си го преведето буквално - работи на принципа на тригера или :

 

Следи се нивото на сигнала и когато то падне под определена граница сигнал не се пропуска към изхода.

 

Ако има шум - той остава маскиран под основния сигнал и присъства в звуковата картина !!!!

Големия плюс е липса на шум в паузите когато не свирим.

 

 

Не ме разбирайте погрешно ! - ефекта е добър и се ползва по предназначение но горните неща не са във функционалностите му.

 

 

Не съм се задълбочавал в схемата на ефекта защото в него се намира специализиран чип - създаден специално за аудио нойсгейтване.

(същия подход , че и по задълбочен го има при роктрон - при тях цялото устройство е един голям специализиран чип).

 

 

Да вземем плюсовете и минусите от моя гледна точка.

Дори ефекта да има и филтрация на определени честоти освен стандартната ноизгейт функция - схемотехнически се вижда , че стандартно за бос още на входа сигнала минава през простичко изградени солид стейт буфери работещи на 9 волта и евтини в повечето случай керамични или електролитни кондензатори по пътя на сигнала.Ние си имаме още в първите буфери един естествен филтър - орязване честотно особено осезаемо на ниските честоти - както и на високите и придобиване на така наречения солид стейт характер на сигнала.

 

 

Значи като епилог.

 

Ако човек ползва бустери , овърдрайв или дист педали за да изгражда саунда си, ако ползва цял риг с камиончета - ефекта е перфектен за ситуацията.

Гореспоменатите недостатъци нямат тежест - защото цялата звукова картина е на солид стейт ниво.

 

Ако човек свири основно само с лампов драйв - ефекта както положителните си страни - ще повлияе и отрицателно на огромния плюс на ламповата апаратура - широк честотен спектър и голяма динамика в следствие на големите амплитуди на сигнала.

 

Дими

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ми тоя ефект е предназначен за такива, които трупат шум и мазня и после искат да я изчистят. Дали има ефект е съмнителна работа, ама щом се кефят хората... :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми тоя ефект е предназначен за такива, които трупат шум и мазня и после искат да я изчистят. Дали има ефект е съмнителна работа, ама щом се кефят хората...

И щом Бос печелят парички...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо ново за мен, без да знаех всичките тези подробности.

Имам НФ1, който е преден модел и няма сенд ритърн.

Както казва Дими, действието на "ефекта' се усеща само когато не свирим.

Не мисля, че скапва сигнала или поне не силно чуваемо.( така, че да ти иде да го метнеш през джама)

( за лампови манияци, може и да не върши работа,

аз съм по ламповите неща, но не изпадам в мания, граничеща до безумие.

не го казвам за да се заяждам с Дими, а да се има предвид, че гледам по-леко

и благосклоно на всякакви решения. Важното е да вършат работа)

 

Големия плюс е липса на шум в паузите когато не свирим.

Със сигурно съм го пробвал след разни други бос камиончета

и в хибридни ампове, добре чисти шума, когато не свирим.

За изцяло лампов не се сещам да съм го пробвал - в неговият си сенд ритърн,

иначе с комбинация от други босчета регнати в лампов амп върши работа.

Това е и въпрос на проба - пробваш, доволен си от резултата, използваш.

Не си доволен - не използваш.

 

И трябва и да оценяваме по съответната ценова категория.

При бос нещата са уравновесени, като цена - качество.

Фирмата гони масовият потребител и го е хванала здраво.

Явно знае как.

 

Вчера гледах по ютюба, някакъв пич се опитваше да ми докаже как

овърдрайва на "любимите" Берингер е едва ли не по-добър от турбо тюскриймъра на Айбаниз.

Е, не че звучи отчайващо, но няма такъв филм.

Така и нойза на бос, бих го предпочел пред нойза на берито.

Харесвам Хъша на Роктрон, но съм го имал само като вграден ефект, към различни техни преампи и процесори.

На отделно камионче не съм го имал (синият хъш (няколко модел са)) и не знам дали е по-добрият вариант спрямо бос.

Дори да е така, едва ли много повече.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз като TONY не съм краен лампов фен, който да държи на изцяло лампов път на сигнала.

Ползвам NS-2 след компресора, който, както се предполага шуми.

Не съм забелязял някакво значително оцветяване на звука или т.нар. tone sucking.

Общо взето доволен съм от крайния резултат, но искам да пробвам и ISP Decimator.

Имам HUSH вграден в рутер/суичър (Rocktron Patchmate), който е на края на чейна, след дистери и преди дилеи и др. и обира целия

бъз от кривочите, но на чист звук го изключвам, защото реже от състейна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвал съм много пъти да вкарам нойз гейта като част от веригата, но така и не успях и не съжалявам въобще.

 

ТС Електроник, Босс, Диджитек, всички скапват тона и най-вече естествената динамика. Ако цвилиш на мах, може би е ок, но ако разчиташ на волюм пот-а на китарата, като мен, просто забрави за този тип ефект като цяло!

 

:)

Редактирано от Vynyl Sky
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...аз пък свиря само резнотии и без гейт не мога...имал съм НС-2 и съм бил достатъчно доволен от него...гейта е необходимото зло за хай гейн маниаци...иначе да жужат стършелите в паузите не ми се струва много професионално...все пак и гейта е за живо не за запис...а тогава много компромиси с качеството на звука се завоалират в общото меле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой пробвал ли е конкурента на NS-2 ISP Decimator Noise Reduction

Редактирано от yellow nEuphoria
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

все пак и гейта е за живо не за запис...а тогава много компромиси с качеството на звука се завоалират в общото меле...

 

Много добре казано. В общата тресня никой не може да разбере ползваш ли такова нещо или не и на кой му пука вбщия звуков фон има или няма шум, при положение че имаш шумящи чинели, вокалист, друга китара минаващи през централно PA със съмнително качество, и викаща публика за капак? :) Освен това не скапва звука чак толкова. Ламповата динамика, за която си говорим е много ценна за блус и рок с малко драйв, но тогава и нивото на шума е по-малко, затова не е нужен noise gate. Предназначението му да маха гадното "бзззт" между песните и в паузите е достатъчно и функциите му се изчерпват с това.

 

В крайна сметка - ако не ти харесва, няма да го ползваш :)

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвал съм много пъти да вкарам нойз гейта като част от веригата, но така и не успях и не съжалявам въобще.

 

ТС Електроник, Босс, Диджитек, всички скапват тона и най-вече естествената динамика. Ако цвилиш на мах, може би е ок, но ако разчиташ на волюм пот-а на китарата, като мен, просто забрави за този тип ефект като цяло!

 

:thumbs_up:

 

А интересно, аз точно така свиря с волума на китарата и си нямам проблеми с ползването на съответния ефект ( и аз го имам и не се свеня да го използвам на по големи сцени, когато свиря със сингъл коили, осветлението е гадно нещо). При това аз не мога да чуя да ми скапва тона, явно го прави доста незабележимо.

 

Аз съм наистина голям фен на ламповия звук, но също така използвам и доста съвсем не лампови камони, явно не съм чак толкова претенциозен

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брех брех, от едно мое изречение, цяла тема пусна, направо съм поласкан! :slap: Важното е дискусия да има и мнения :P Само не разбрах къде си чел, че е хем филтриран, хем стабилизиран изхода за захранване. А как работят по принцип нойз гейтовете, е да хубаво е да се знае. :bravo:

В крайна сметка - you either love it or you hate it :)

 

бтв, тая тема, вече я лющихме веднъж, за заинтересованите, могат да видят тука:

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=33508

 

А иначе и Малмстийн и Петручи не са се оплакали от това, за което са го взели.

 

Ходете да пилите, хора (не птиците!) :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При положение,че ефекта се ползва с много кривящи и много шумящи дисторшъни незнам за каква динамика става въпрос.Колкото до честотния спектър - аз немога да чуя никаква разлика като си включа боса пред ламповия усивлател байпаснат и когато го няма.

Без да искам да се заяждам тея теоритични постановки може и да са интересни в diyaudio,но чуваема разлика досега неъсм доловил.Още повече,че има хора,твърдящи че проводниците имат поляритет и чуват ралзиката когато една жица е запоена на обратно.Тая мания с полупроводниците е доста подобна.Ако говорим за изкривяване с полупроводници - да има ралзика,ама един сорсов/емитерен повторител не оказва никакво чуваемо влияние в звука.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление аз ги чувам брат.Искам да кажа , че няма място за теоритични постановки - вярвам само на ушите си.

 

Всеки носи кръста си ......

 

 

п.с. не си много далече ей го каде е филибето земи отскочи някой път да тестваме :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.