Jump to content
Българският форум за музиканти

За дебелината на лака по китарите


Recommended Posts

За дебелината на лака - понякога твърдия и много дебел лак, макар и да изглежда добре, има някои ефекти върху звука. Особено по грифа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 42
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

^ Не говоря за гибсън.

Говоря за бюджетни скуаяри и т.н.

Да ти кажа мен ме кефи с повече лак и дали на някой му изглежда като соц мебел или не си е негово виждане.

Дали ако някой от известните лютиери беше постнал някоя от китарите си щеше да отнесе такава забележка :rocker:

Знаех си че по добре да си мълча , ама на :D

Разбирам че си положил доста труд вече и е не искам изобщо да ти убивам ентусиазма. Напротив , радвам се на такива инициативи. :)

Моите наблюденя са, че по-евтините(бюджетни ) китари, точно от към лак и боя го докарват. Дори забелязвам че някой от известните марки, допускат и леко немърливи изпълнения, но пък са по безкомпромисни откъм звук.

Нямам предразсъдъци, известни-неизвестни лютиери. Коментирам това, което виждам според моя вкус, без претенции да съм разбирач.

Отговора за Гибсън не беше за теб.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Категорично не съм съгласен с тази позиция!

 

К. Димитров

 

Явно има различни мнения по въпроса. Моето също е съставено от разговори с добри лютиери.

Много китаристи твърдят, че тънколакиран гриф, особено с по-мек лак като нитроцелулозния им звучи по-добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да разбира се! Различия по темата ще има и всеки ще е прав за себе си, защото гледа на темата лак от собствената си камбанария.

Не мисля, че да се говори с категоричност по темата събирайки косвена информация е добра идея. Имал съм дълги пре дълги срещи и разговори със H.P.Wilfer (човекът на чело на компанията Warwick), Steve MCillroth (Avalon guitars), лютиер от Jerzy Drozd (не му запомних името), и доста други....та това което казваш ти не важи. Натрупах доста практика със лаковете и опитите, които съм правил са категорични.

 

Повярвайте ми, дебелината на лака на грифа е последната причина за различния звук на дадената китара или бас! Друг е въпроса, че за да се направи едно качествено лаково покрите (такова, което наричате дебел лак), са необходими почти 10 пъти повече прецизност, умения и труд.

 

Май много се разприказвах...

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Aми уважавани от мен лютиери с не по-малко опит от теб са на противоположното мнение по въпроса (пак достигнато посредством опити).

Явно няма едно мнение по въпроса. Можеш да погледнеш и тази тема за да се запознаеш с още мнения на още хора, познати от форума:

 

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=48259

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Бъркаш евтините скуаери са с доста дебел слой лак, скъпите китари точно обратното :P

Редактирано от Fender_str
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никога не правя разлика между скъпи и евтини инструмент. Има качествени и некачествени инструменти.

А това, което аз съм виждал (а съм виждал и пипал много инструменти), доказва пък моята теза.

 

П.П. Не се натрапвам със моята позиция по темата. Ако продължим да дълбаем така ще стигнем до дилемата "кокошката или яйцето". Да не спамим повече темата!

Китарата, която е направил pioneer 306c е завидно добра. Предполагам, че дори и не разполага със никакъв професионален инструментариум. Колко души биха достигнали до такова качество във домашни условия?

Мисля, че младежа заслужава подкрепа и окуражаване. А това дали лака му е дебел или тънък- това си е лично негово решение и вкус. Аз лично бих му казал така:

- pioneer 306c! Лака трябва да бъде точно така, както ти си го направил! :P

 

К. Димитров

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Такаааа...

Голям спор се получи и то не за лошо а да се изяснат някои положения.Но ми се струва че повечето доводи които се излагат са на базата на -абе някой ми каза или : видял съм че няко си ги прави така

Конкретно говорим само и единствено за ел. китара.Обзалагам се , че няма да разберат разликата в звука с дебело и тънко нанесен лак

и 2% от хората тук твърдящи обратното.Колко ли от вас са направили разлика на един и същ инструмент с различни видове лак та да имате основание за спор ?

После ще кажете че и най добрия материал за гриф е клена,ама и тук може да поспорим

Както и да е , важното е да има производство и да си чешем крастата. :)

Това е моята краста напоследък :hysterical:

Надявам се не съм засегнал никой

Редактирано от pioneer 306c
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....Колко ли от вас са направили разлика на един и същ инструмент с различни видове лак та да имате основание за спор ?....

 

Аз!

... ама нямам намерение, да споря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз!

... ама нямам намерение, да споря!

 

Аз също съм правил ненужно много опити със дебелината на лака. Резултатите са категорични и са описани по-горе!

 

К. Димитров

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ По принцип е по-удачно, да се правят повече, или по-малко, но нужни опити!

 

 

П.с. В моя случай говоря за лаково покритие на тялото, на инструмента.

... и за изводи със свирене.

Редактирано от docc
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почнахте със заяждането на дребно пак ...

 

"ненужно много опити" не същото като "много ненужни опити"

 

Ако искате - създайте една тема за лака и неговите специфики, и колко влияние оказва на звука на инструмента, като дадете музикални ПРИМЕРИ. На "аз съм експериментирал и знам" и "много птиченца ми казаха", и "еди-къде-си пишело и се обсъжда" не вярвам. На първо време дайте да чуем как звучи един напълно нелакиран инструмент и каква е разликата след като е лакиран ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Написал съм точно, каквото съм имал предвид и съм нямал за цел, да подменям израз със, според мен-правилен такъв! Не съм имал намерение, да се заяждам (просто отговорих кратко на зададен въпрос - ако си обърнал внимание), нито пък (пази Боже) - да накарам някой, "... да вярва" в изводите и убежденията, до които съм достигнал (за себе си). Затова и не пиша пространни заключения, нито отварям (или ще вземам отношение) тема по "проблема". Само понякога отговарям на въпроси и то без, да насаждам решения (ако пак не си забелязал) - нямам никакъв персонален интерес.

Обаче, определено не хуквам да удовлетворявам призиви от рода на "... дайте тука ...". Вземи си осигури сам (направи си, или инвестирай в експеримент!) .... пък вярвай, ако щеш!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.