Jump to content
Българският форум за музиканти

Как да си настроя китарата


schOle

Recommended Posts

Друг въпрос е, че когато се избира педагог , трябва да се внимава, дали съотвтния е на нужните умения, било то като музикант или като учител, за да доведе учащия се до желаното ниво...

Така е, напълно съм съгласен. :punk_guitar: Защото аз имам един приятел, който свири от около 2 години и стои още на основните акорди и неможе да държи перцето, а ходи на уроци всяка седмица от както е почнал да свири на китара. Разбира се освен да ходиш на уроци се иска и много труд вкъщи, но като няма кой да те насочи върху какво точно да се мъчиш и най-вече, ако не се ровиш из интернет, напредваш много по-бавно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 68
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

На таблатурата на nothing else matters тоя интервал в каква поредност се свири 6-та, 3-та, 2-ра, 1-ва, 2-ра, 3-та или 6-та, 3-та, 2-ра, 1-ва, 3-та, 2-ра.

Eb-------0-----| Как да разбирам кое се свири по-напред, когато на 1 струна има 2 или повече отбелязяни натискания? Какво означава този символ '^' тук

Bb-----0---0---| |---------7---8---7^8\5---7-5-/0------|

Gb---0-------0-|

Db-------------|

Ab-------------|

Eb-0-----------|

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Yves

 

В електрическата китара, както и при всички известни ми инструменти, за постигане на сериозно ниво, взимането на уроци и то не спорадично а редовно и продължително, и то не само по инструмента но и по теория е почти задължително. Казвам почти, защото има някои рядки изключения, които в продължение на много години упорито дълбане в къщи плюс много талант, постигат чудеса сами

 

Друг въпрос е, че когато се избира педагог , трябва да се внимава, дали съотвтния е на нужните умения, било то като музикант или като учител, за да доведе учащия се до желаното ниво ( което също не винаги е постижимо, защото много хора не са нито достатъчно талантливи, нито достатъчно сериозни-най често второто). Избора е доста труден понякога, за да бъде качествен един учител ( в случая по китара) , са му нужни много знания, практически умения и практика в преподаването.

 

Но за едно нещо съм напълно съгласен. Научаването на инструмент е много времеемко занимание и за хората, които нямат времето или желанието да се занимават сериозно е по добре да си свирят за густо както намерят за добре. За начинаещи от този тип, според мен , би било полезно да вземат няколко урока, за да научат бързо и безболезнено някои основни положения.

 

п.п. Всички неща са написани в интернет и никой учител не може да каже нещо различно от написането. Ролята му всъщност е да показва, разяснява и демонстрира на учещите се как да използват написаното на практика . И то в идеалния случай, защото най- често никой не чете такива неща. Това което съм забелязал досега е, че почти всички идвали ми на уроци, които не са напълно начинаещи, обикновенно очакват от мен да им помогна да решат техническите си проблеми ( в смисъл искат да свирят бързо, ритмично, чисто и тн или пък не са доволни от лявата си ръка- слаби пул-офи, хамър-они, вибрато и тн), а точно на тези теми има тонове инфо в нета.

И все пак някои неща явно трудно се разбират с четене и гледане на видео.

 

За постигане на сериозно ниво - да....ама да си кажем честно, колко от свирещите на китара ще стават Пол Гилбърт и колко ще си дрънкат за кеф, колкото да си свирят по гаражи за кеф любимите си песни?

 

А за това, че учителя трябва да обясни кое как се прави...човек ако не почувства отвътре как се прави...

 

Сигурно си прав и честно да призная логиката е на твоя страна, но... То по тая логика за много неща на тоя свят трябва да се ходи на уроци или да наемам "майстори". Знам, че разсъждавам малко по балкански, ама аз съм на мнението, че в непрофесионални нива човек може да се оправи и сам. Приказката за вълка и дебелия му врат ми е една от любимите.

 

Колкото до твоите ученици - ами хора всякакви. Някои си имат просто слаби пръсти и дали ще ходи на уроци или не те заякват с еднаква скорост по мое мнение.

Ритмиката пък хептен си е талант. Има някои хора, които все едно в главата си имат метроном.

Аз не съм на кой знае какви нива в това отношение, но никога не съм имал проблеми с "кога да почна и кога да спра". Въпреки че не разбирам от времена и ритмовки се справям. Според мен обяснението е слухова памет и възможността да си въртиш песента в главата с вярна скорост, нищо повече. Това е даденост. Ако почнеш да го превръщаш в математика и да броиш се губи целия кеф (освен ако не гониш високи нива, както вече се разбрахме).

 

Най-готиното в музиката (не като теория и занаят, а като....просто музика) е това, че няма правила, а можеш да проявиш индивидуалност. Ми нали точно така са се създали всички тия техники, които четем по книгите, а някои преподавате - някой е почнал да го прави както на него му е кеф, другите са видели, че е практично и така... Ако всички свиреха по буквари и никой не опитваше нещо ново още щяхме да свирим разни неща а-ла Blackmore's Night на мандолини :icon_shithappens:

 

На таблатурата на nothing else matters тоя интервал в каква поредност се свири 6-та, 3-та, 2-ра, 1-ва, 2-ра, 3-та или 6-та, 3-та, 2-ра, 1-ва, 3-та, 2-ра.

Eb-------0-----| Как да разбирам кое се свири по-напред, когато на 1 струна има 2 или повече отбелязяни натискания? Какво означава този символ '^' тук

Bb-----0---0---| |---------7---8---7^8\5---7-5-/0------|

Gb---0-------0-|

Db-------------|

Ab-------------|

Eb-0-----------|

 

Най-добре си свали Guitar Pro, защото таблатурите вървят в реално време с "музика" и ще се ориентираш по-лесно.

Иначе таблатурата върви отляво надясно и следователно първо е нещото "по-наляво от дясното" :(

 

^ Е hammer-on, демек както си натиснал на 7ми праг, с друг пръст удряш силно върху 8ми, но без да удряш струната с дясната ръка, само с пръста на лявата.

 

/ е slide, с други думи от един праг да плъзнеш пръста до друг без да пускаш.

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

sch0le , ето ТУКА можеш да прочетеш за таблатурите кое какво означава. Поздрави и успехи с песните :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ Yves

Съвсем не бих искал обръщаме поредната тема в този под форум на спор, а и опитът говори че няма смисъл, всеки си има мнение и така е най добре :icon_shithappens: . Просто излагам моето си виждане ( базирано на моя опит, разбирания и знания и като такова -индивидуално)

 

Никой не се е родил научен и макар че според ме автодидактиката е може би най важната форма на обучение, само с нея се напредва бавно. Иначе по логиката, че ако не ти идва отвътре няма смисъл (ако добре те разбрах), то огромното мнозинство от свирещите трябва да спрат на секундата, защото просто си губят времето. Аз самият през 2003 отидох да уча електрическа китара във музикалната академия в Берн, след около 16 години свирене на инструмента, стабилен стаж по повечето джаз фестивали, клубни сцени и тн. из България, както и две музикални образования (класически) зад гърба. За мое учудване се оказа, че съм почти неук, а малкото инфо , с което разполагах е разбъркано и спорадично. Наложи ми се да свиря повече от когато и да е досега и научих в пъти повече отколкото сам и с приятели преди за толкова години. Така че лично аз трудно ше поварвам, че може и без уроци, в моя случай не се връзва с личия ми опит :(

 

Но наистина, както и по горе писах, тези неща се отнасят само до хората, които наистина искат да се занимават сериозно с музика, а не просто за хоби. Не че има нещо лошо в хобито, напротив, според мен това е едно най хубавите останали в днешно време хобита, но просто хобито си е за забавление, и можем да си го сменим по всяко време, а сериозното свирене иска дългогодишни, сериозни и целенасочени занимания.

 

 

п.п. Без да се заяждам, само да вметна, че под ритмика не разбирам започването и спиране на навреме ( което би следвало да се подразбира, като говорим за ниво над начинаещ), а по скоро груув, микро ритъм и тн. Тези неща се учат и упражняват с години. Поне според мен де

 

 

п.п.Сори за офа, няма вече ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ Yves

Съвсем не бих искал обръщаме поредната тема в този под форум на спор, а и опитът говори че няма смисъл, всеки си има мнение и така е най добре :icon_shithappens: . Просто излагам моето си виждане ( базирано на моя опит, разбирания и знания и като такова -индивидуално)

 

Никой не се е родил научен и макар че според ме автодидактиката е може би най важната форма на обучение, само с нея се напредва бавно. Иначе по логиката, че ако не ти идва отвътре няма смисъл (ако добре те разбрах), то огромното мнозинство от свирещите трябва да спрат на секундата, защото просто си губят времето. Аз самият през 2003 отидох да уча електрическа китара във музикалната академия в Берн, след около 16 години свирене на инструмента, стабилен стаж по повечето джаз фестивали, клубни сцени и тн. из България, както и две музикални образования (класически) зад гърба. За мое учудване се оказа, че съм почти неук, а малкото инфо , с което разполагах е разбъркано и спорадично. Наложи ми се да свиря повече от когато и да е досега и научих в пъти повече отколкото сам и с приятели преди за толкова години. Така че лично аз трудно ше поварвам, че може и без уроци, в моя случай не се връзва с личия ми опит :hysterical:

 

Но наистина, както и по горе писах, тези неща се отнасят само до хората, които наистина искат да се занимават сериозно с музика, а не просто за хоби. Не че има нещо лошо в хобито, напротив, според мен това е едно най хубавите останали в днешно време хобита, но просто хобито си е за забавление, и можем да си го сменим по всяко време, а сериозното свирене иска дългогодишни, сериозни и целенасочени занимания.

 

 

п.п. Без да се заяждам, само да вметна, че под ритмика не разбирам започването и спиране на навреме ( което би следвало да се подразбира, като говорим за ниво над начинаещ), а по скоро груув, микро ритъм и тн. Тези неща се учат и упражняват с години. Поне според мен де

 

 

п.п.Сори за офа, няма вече :D

 

Трудно е да се убедим един друг (а и не е нужно) в противното просто защото музиката за двамата е нещо коренно различно, а и сме на съвсем различно ниво.

 

Аз не съм спорел, просто си изказвах и аз мнението и се аргументирах както мога :(

 

Е, съвсем образно и грубо казах "почване и спиране на време". Това, което имах предвид под думата ритмика е ако свириш успоредно със запис, всеки твой тон да "излиза" по едно и също време с респективния от записа.

А какво се разбира под тая дума в музикалния свят и в Берн идея нямам ;) Приемам безусловно, че си правия, просто не съм се изразил правилно явно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вината определено е моя, понякога яко се отнасям в страни от темата :D

 

@Yves, как

Идеята в никакъв случай не ми беше да ти променям мнението, а просто да обменим виждания по въпроса :godbless: както и направихме, за което се радвам :) .

Иначе това определено не беше правилната тема да го правим :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изтеглих си guitar pro от замунда но сички фаилове ми ги дава като фаилове които не могат да си отворят, с какво да ги отворя ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами....трябва и да го инсталираш :) Сигурно си, но аз да почна от най-логичното.

 

А пък ако в крайна сметка пак не знае с какво да ги отваря му окажи от списъка с програми

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами....трябва и да го инсталираш :) Сигурно си, но аз да почна от най-логичното.

 

А пък ако в крайна сметка пак не знае с какво да ги отваря му укажи от списъка с програми

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм инсталирал нищо, защото като свалих торента озаглавен "guitar pro tabs and instrumental" тои беше един архив и като го разархивирах стана на папка в която има подпапки и там са файловете. каква програма да избера от списъка?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм инсталирал нищо, защото като свалих торента озаглавен "guitar pro tabs and instrumental" тои беше един архив и като го разархивирах стана на папка в която има подпапки и там са файловете. каква програма да избера от списъка?

 

Ти си свалил таблатури така като гледам.

 

Свали си някой файл, който се казва guitar pro 5.exe....може и да е 4, квото намериш. Инсталационен файл и цъкаш два пъти на него и инсталираш както нормална програма. И вече тия tabs няма да ти излизат като бял файл, който не може да се отвори, ами като кафяв за Guitar Pro.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как се нарича онова дето се слага на пръста, за да се натискат няколко струни едновременно на едно прегче. Като отида в магазина да си взема да не стана смешен :):D :D :D:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

каподастер ли имаш предвид, или металното цилиндърче за слайдове?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.