Към съдържанието

Снимка

При запис- за дефекти при запис

за ссс и шшш

• Please log in to reply
28 отговора на тази тема

#1 Teo 1

Teo 1

Навъртащ се

• Members
  • PipPip
  • 53 Мнения:
  • Инструмент:keyboard

Публикувано 14 октомври 2017 - 13:46

Здравейте 

от скоро си записвам песнички в къщи  но се получава  в пеенето едни дефекти- едно дълго ,избиващо и дразнещо шшшш или  ссс-кания, въпроса ми е дали това е хардуерен проблем- за н,какъв филтър става въпрос да си взема пред микрофона- или  от еквилайзера слагам много високи, който  се преекспонират в тези звуци шшшш  и сссс 

Поздрави

#2 musicman

musicman

мракобесник

• Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6815 Мнения:
  • Инструмент:Китара

Публикувано 14 октомври 2017 - 16:58

Вземи си поп филтър за микрофон и сложи de-esser плъгин за да изчистиш ссс и шшшш.

Полезно четиво:

https://www.soundons...vocal-de-essing

People who complain about problems don't change the world. People who fix problems do!

#3 yamaha

yamaha

Пристрастен

• Members
  • PipPipPipPip
  • 667 Мнения:
  • Инструмент:студио

Публикувано 14 октомври 2017 - 23:19

въпроса ми е дали това е хардуерен проблем

Обикновено винаги е 'хардуерен' проблем - колегата вече ти каза как да го решиш. Аз само ще добавя, че някои хора по дефолт си имат повече "сссс" и "шшшш" в дикцията, както и че някои евтини микрофони също могат да го подсилят. Последното пък ме подсеща да попитам с какъв микрофон записваш?

#4 Teo 1

Teo 1

Навъртащ се

• Members
  • PipPip
  • 53 Мнения:

Публикувано 14 октомври 2017 - 23:47

Благодаря  за съвета  за   поп филтър и за de-esser- теова е нова материя за мене, ще изкарам още едно висше образование  с тези техники.

За  микрофона -от това лято си купих Sennheiser E 945, хубав микрофон е, По лесно се  пее от колкото със Shure SM58. Интересното е,че тези шшшъкания ги прави и по време на работа.Много лесно се пее с него, двойно по скъп е от Shure SM58.И сега на първо време ги пощя едно по едно шшшъканията с Adobe Audition 3.0....Пускам песента......и  като чуя щщщщ....стоп...вече ги познавам визуално как изглеждат .....маркирам ги и на око ги смалявам до пиемливи граници...Малко е  "Мейд ин България"....ама живот....

#5 Teo 1

Teo 1

Навъртащ се

• Members
  • PipPip
  • 53 Мнения:

Публикувано 15 октомври 2017 - 23:01

Колеги,

тези шшшкания и ссскания  не се премахват с тази настройка

Effects´-Amplitude and Compresion-De  Esser

#6 misterj

misterj

Пристрастен

• Members
  • PipPipPipPip
  • 927 Мнения:
  • Инструмент:mix

Публикувано 16 октомври 2017 - 06:07

Определи коя честота са, за да я подтиснеш!

#7 Teo 1

Teo 1

Навъртащ се

• Members
  • PipPip
  • 53 Мнения:

Публикувано 17 октомври 2017 - 10:15

misterj

Как да    определя коя честота са ?

#8 yamaha

yamaha

Пристрастен

• Members
  • PipPipPipPip
  • 667 Мнения:

Публикувано 17 октомври 2017 - 23:42

Ами най-вероятно с някой софтуерен честотен анализатор каквито има в изобилие. :)

За отправна точка - като правило мъжките "ссс"-та са около 4.5 килохерца, а "шшш"-тата са около 3.38, докато при женските вокали същите звуци се намират малко по-високо - респ. 6.78 и 5 килохерца, но реално всеки един de-esser ги има и като шаблони.

Този пост е редактиран от yamaha: 17 октомври 2017 - 23:44

#9 presly

presly

вдетиняващ се дЪртанян

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1218 Мнения:
  • Инструмент:китара, мишпулт, компютър

Публикувано 17 октомври 2017 - 23:43

въртиш честотата на параметрика при минимално Q и максимално усилване - като съвсем вземе да бърка в ушите - това е.

Life sucks. Make it swallow.

#10 Teo 1

Teo 1

Навъртащ се

• Members
  • PipPip
  • 53 Мнения:

Публикувано 24 октомври 2017 - 23:07

Малко ми е трудно да се ориентирам  в софтуерите- те  отделни програми ли са...или са част от Adobe Audition ? Бихте ли ми посочили някой примерен софтуеър, или няколко, да ги потърся, ако са  отделно от Adobe Audition....В момента съм  си инсталира; в лап топа три /3/ програми Adobe Audition.....1.5.....3.0.....и Adobe Audition CS5...С Adobe Audition 1.5. записвам и премахвам част от шума.....с Adobe Audition 3  пощя сссс...шшш....канията..Визуално ги познавам,,.едни като таралеж са. Намалявам ги до приемливи граници. Не става много гладко, но по не  дразни толкова. Понякога  за отделни фрази  използвам de-esser, но ми се струва,че ако  ги използвам за цялото пеене, на целия вокал, малко намалява качеството....а то си дефицит. Ако ми кажете нещо за софтуера за определянето на шшш...сссс....и т.нат...ще ви бъда благодарен.

#11 presly

presly

вдетиняващ се дЪртанян

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1218 Мнения:

Публикувано 25 октомври 2017 - 01:05

Прочете ли статията от линка по-горе?

Life sucks. Make it swallow.

#12 yamaha

yamaha

Пристрастен

• Members
  • PipPipPipPip
  • 667 Мнения:

Публикувано 25 октомври 2017 - 13:39

Понякога  за отделни фрази  използвам de-esser, но ми се струва,че ако  ги използвам за цялото пеене, на целия вокал, малко намалява качеството...

Когато се прилага за целия вокален трак, "де-есването" върши работа ако проектът не е с голяма значимост, но внимавай какъв праг на "де-есване" ще определиш, тъй като процесът неминуемо засяга и останалите полезни звуци - просто потърси златната среда...хем да махнеш това дето трябва да се махне, хем да не засегнеш чувствително останалото. Когато обаче се гони максимално качество, съветът ми е да отделиш повече време и да обработиш персонално всяко "ссс" и "шшш" със съответния алгоритъм. Друг е въпросът, че претенциите на хората варират в широки граници и за някои е съвсем достатъчно дори да обработят вече смесения финален трак (вокал+инструментал) и да останат доволни от резултата. :)

#13 Teo 1

Teo 1

Навъртащ се

• Members
  • PipPip
  • 53 Мнения:

Публикувано 25 октомври 2017 - 17:07

Аз няма да записвам песни и албуми  за пазара, да ги продавам. Професията ми е на ,музикант надничар по заведения, курорти. Не ми достига талант да си създавам собствени песни, затова плагиатствам.....тези записи ще ги използвам за рекламни цели.

Статията   по-горе я прочетох, но е на висок стил написана, до колкото ми позволява дъ май енглиш.Аз съм си повече в категория Кен Лий, и ми е малко трудно.До колкото разбирам, според мене е важен EQ еквилайзера за появата на  шшш и ссс.  кания. По новите  програми на 

. Adobe Audition предлагат EQ еквилайзер специално   за глас,пеене, и  те имат по изравени  параметри.Докато на по на Adobe Audition 1,5  сякаш са пове  релефни  EQ еквилайзерите. Има един  Premaster, в едни видео го видях, като че ли е по изравнен. Благодаря  за всички съвети. Непременно трябва да си взема  филтър за микрофона. Пробвах  с един дамски черопогащник,...спира много от свистенето.

Дойде ми идеята да използвам de esser  само за проблемните участъци. Тъй и тъй само си правя всичко,  аудио техника ми е безплатен.

Мога ли да ви попитам  за  реда на обработката, мастерирането..дали го правя  правилно....азз правя така.

1 Запис моно вокал...след това конвертитрам в стерео

2.EQ еквилайзери

3.Amplitude ... Dinamics processe...изравнявам линията и напомпам вокала....

4. Изчиствам шшш...ссс...чшшшссс....канията

5.Ефект-реверб

6 Смесвам инструментала с вокала...

#14 presly

presly

вдетиняващ се дЪртанян

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1218 Мнения:

Публикувано 25 октомври 2017 - 20:03

няма никакъв смисъл конвертирането в стерео