Jump to content
Българският форум за музиканти

Кабинет 4x12 с различни говорители


Recommended Posts

Имам някакъв сандък (не е DIY) 4x12 без говорители, със стандарти размери от този тип в дясно на снимката

 

marshall-1960bv.jpg

 

Имам налични 2 бр. Eminence privet jack на 8 ома не са никак лоши но не ме радват средите и възнамерявам да си закупя 2бр Celestion Vintage 30 и да ги комбинирам.

Въпроса ми е някой правил ли е комбинация от различни модели говорители в подобен кабинет, всякакъв вид инфо ще е от полза.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не е нестандартна практика и в нет-а има доста информация по темата.

Аз имам 4х12" колона с V30 & ToneTubby говорители. На мен ми звучи доста добре.

Идеята в повечето случаи е да няма радикална разлика в чувствителността на говорителите, които ще комбинираш - просто едните няма да се чуват (или поне не толкова, което пак - в зависимост от честотната характеристика на говорителя може отново да е от полза).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми по спецификация няма кой знае какви разлики, даже много са си близки, но понеже имам наличен и един кабинет изцяло с V30 разликата по слух е огромна, нямат нищо общо.

В общи линии Eminence свири доста по стегнато-динамично от V30 но ги няма средите, които са бая подчертани при V30

Аз си го реших вече, V30 горе и Eminence долу.

 

Имам още едно питане, понеже Eminence-a са на 8 ома ще си взема и V30 на 8 ома а искам и кабинета да е на 8 ома.

Вариантите на връзване са 2 и понеже до колкото знам когато се връзват последователно бобините на говорителите започват да играят ролята на филтър как е по-правилно.

 

swd4by8sp8.jpg

 

swd4by8ps8.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Vintage 30 & Private Jack имат 1дБ разлика (100 и 101), тей че по може да стане. Пробвах Vintage 30 & Greenback (100 и 98) и грийнбака направо не се чуваше изобщо...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма по-правилно. Единият вариант просто първо ги връзва на X.

Тествай как на теб ти звучи по-добре и така :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм специалист,ама ако се вържат по втория вариант при повреда-прекъсване на шпула,мишур усилвателя остава без товар.

А при първия вариант остават поне два работещи.Дори и на 16 ома може да се довърши участието. :virtuoz:

Разбира се това е чрезвичайно събитие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Vintage 30 & Private Jack имат 1дБ разлика (100 и 101), тей че по може да стане. Пробвах Vintage 30 & Greenback (100 и 98) и грийнбака направо не се чуваше изобщо...

Виждал съм фабрични кабинети с V30 и G12T75, съответно 100 и 97 dB, така че има значение и честотно как се напасват явно.

Преди да купуваш нещо можеш да си направиш експеримент да намериш импулси от съответните говорители и да посвирш през някой софтуер с тях. Не е супер реалистчно, но ще ти даде идея за звука.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При пъвия вариант при прекъсване на един от говорителите, товарът става 16 ома. При втория вариант остава 8 от едната половина и 4 от другата, последователно - 12 ома. Все тая...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На първата карти при изгаряне на един говорител товара става 16 ома на втората картинка става около 2 ома :) което ще е пагубно!

 

Защо е така:

На първата картинка имаме от едната страна 16 ома и от другата 16 ома защото са вързани последователно после двете страни са свързани успоредно и пада на 8 ома. Ако от едната страна гръмне говорител другия с който е вързан няма да работи защото са последователно вързани, съответно остава другата страна работеща.

 

Извода е при изгарянето на който и да е говорител в кабинета ще останат да работят само два и ще е на 16ома

 

При втория вариант имаме от едната страна 4 ома и 4ома от другата щото са вързани успоредно, вързани последователно 2-те страни = 8 ома. При изгарянето на който  да е говорител във веригата от едната страна става 8 ома а от другата 4 ома

 

Извода е че при изгарянето на един говорител ще останат да работят 3 говорителя на 2,67 ома

 

Rparallel = 1/(1/R1+1/R2+1/R3 ...)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.