Към съдържанието

Снимка

Теория на струната

• Please log in to reply
47 отговора на тази тема

#1 travelcaster2

travelcaster2

силно изкушен

• VIP listed
  • PipPipPipPip
  • 976 Мнения:
  • Инструмент:guitar

Публикувано 15 март 2013 - 14:27

Винаги ми е било интересно как се постига по-добър звук на китара.

Всеки от нас е забелязал, че по-добрият инструмент има по-продължително звучене на тоновете и това ни дава възможност да свирим полифонични мелодии, арпежи, хармонии с външно и вътрешно гласоводене. Така се доближаваме и задминаваме по изразни техники "царя" на инструментите - пианото. Също струнен инструмент.

Разлистих учебника на проф. Сагаев "Музикални инструменти". В темата за електрическа китара намерих грешки. Той пише: " Електрическите китари с резонаторна кутия и тези без корпус, заменен с права дъска без какъвто и да е резонатор нямат никакви различия в тоновата характеристика когато са включени в електрическата система." И добавя:" Електрическата китара има добри технически и художествени качества, стига да се използва разумно."?!

Много повече вярвам на Робен Форд, който на мастъркласа в София обърна специално внимание на факта, че резонансът на дървесината допринася за благородния тембър на неговия Телекастър.

Направих експеримент. Ето го:

DSC00718(2).JPG

DSC00719(2).JPG

Реших, че едната струна ще трепти по-дълго от другата. Хвърлих се в голямо приключение. Оказа се, че теорията на струната се разглежда от квантовата механика. Квантовата механика е атомна физика. Изскочи вечният Айнщайн. Струнната теория обяснява Големия взрив преди възникването на Вселената. Тя обяснява и съществуването на Тъмната материя, но в друго измерение и като вибрация на струните в по-високи октави. А какво ще докаже колайдера? Притъмня и стана страшно! Чак сега разбрах съвета на професора да използваме ел. китарата разумно. :)

Travelcaster - проектирана и изработена от мен. С няколко процесорчета в нея. Мини студио. Разглобяема. Ел. адаптер и пиезо. За пътувания и ваканции.DSC009311_zps7a839f17.jpg

#2 Parni_Valjak

Parni_Valjak

Soundman ltd - The Professional Solutions Provider

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4548 Мнения:
  • Инструмент:МОЗЪК REVOX TEK FLUKE HP

Публикувано 15 март 2013 - 15:16

:girl_cray2:  :yahoo:

Rumen Kolarov:   Както винаги инж. Манов е прав!

eCJph5P.png

1.If You Think A Good Technician is Expensive, Try A BAD Onе !  2.If you have to ask the price, you can't afford it. biggrin.gif

3.ДА ПИЕМ ЗА ТОВА: ЖЕЛАНИЯТА ДА НИ СЪОТВЕТСТВАТ НА ВЪЗМОЖНОСТИТЕ! (Кавказка пленница)

4."е" на "х"-та и да го плашиш с диференциране едва ли му пука на аргумента... (Telerig)

5." ДА РАБОТИМ НЕ САМО С РЪЦЕ , НО С УМ И СЪРЦЕ" (Басурендер) 6.Сега е епохата на Гангнам Стайл, АйПад, АйФон и АйСиктир...( patient)

7.Другаря Кире- "Инженерите със вкус, пипат само ток и блус...." 8.Като не можеш, най-лесно е да кажеш, че не искаш. (docc)

9.“It’s an unfinished job, looking for high quality audio. It never finishes.”-Rupert Neve   10.Fingers On Strings, Hands On Faders, Music On Tape.

11.musicman: Колкото по глупави въпроси задаваш, толкова е по-малък шансът, отговорите им да ти харесат. Забележи, не да ти помогнат, а да ти харесат.

#3 synchu

synchu

Sandman The Dreamcatcher

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 6916 Мнения:
  • Инструмент:Не свиря-само зяпам тук:D

Публикувано 15 март 2013 - 15:37

В икономическата наука има едно понятие "при равни други условия" (ceteris paribus за държащите на съвсем нАучното), с което се обяснява всичко, което теорията желае да обясни, а практиката упорито отказва да приеме :)
"Guitar is the easiest instrument in the World to play badly" - Andres Segovia
"Если долго смотреть на луну, можно стать идиотом" - Ген.Иволгин, Михалыч
Patience, n. A minor form of despair, disguised as a virtue...it's kind of ironic that good health is merely the slowest possible rate at which one can die
Most(not all, with the advent of CMI's) musical instruments, and the poor bastards cursed with playing them, are integrated human controlled sound pressure transduction systems...
The tone is 62.5% the player, 33.456% the amp, 3.88699% engineering skill and 2.48827789749% down to whether venus is in capricorn and a dwarven-goblin-fish-monster walks counter clockwise around a mandrake root at midnight...
"The misinformation on this site is really approaching legendary proportions."
http://soundcloud.com/synchu май беше

#4 tatkoogi

tatkoogi

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 458 Мнения:
  • Инструмент:китара

Публикувано 15 март 2013 - 22:02

Нормално е да изкочи Айнщайн. Както всички знаем той е ползвал цигулка за запълване на свободното време. Какво е цигулката - струнен инструмент /е не е електрически/, но ако е използван разумно /вярвам на проф. Сагаев/, всичко си идва на място - "Големия взрив" + "ceteris paribus" = на по-"дълъг" състейн!!! Сега не съм сигурен ама може Айнщайн да е бил настроен в Drop...щото не ми се вярва да е ползвал "Floyd"! А Вселената, ееех Вселената.

Сериозно - какво установи?

Този пост е редактиран от tatkoogi: 15 март 2013 - 22:04

#5 L.K.

L.K.

не се трае

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2653 Мнения:

Публикувано 15 март 2013 - 23:34

Допускаш няколко грешки, които няма как да те доведат до правилни изводи. Не случайно Валякът се къса от смях.

Сагаев го прескачай директно. По темата не е показал никаква компетенция.

"Експериментът" е изначално погрешен. Схемата на взаимодействие м/у струната и китарата е по-различна. Ако искаш дълъг състейн  трябва да осигуриш безрезонансна опора. Локалните резонанси заглушават съответните тонове. От друга страна това няма да звучи интересно.

Между "Теория на струните" и нашата струна има една вселена разстояние. Не ги смесвай. Трептенето на струната се описва с диф. уравнение от втори ред - http://www.fmi.uni-s...ali/fourier.pdf и няма общо с квантовата физика.

#6 Hillbilly

Hillbilly

The Lord of the Flies

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5797 Мнения:

Публикувано 16 март 2013 - 00:41

Много професори бре,като малък се зачетох в в някаква школа за китара,където беше обяснено , че има китари за джаз Джипсон,това ме отказа да чета повече.

Цитат(Mark Avrelii @ Nov 7 2007, 10:25 PM)
Нищо не става колеги не разбрахте ли тук рок не вирее събрали сме се шепа ентусиасти и копаме на място.Правете си музиката за кеф и си намерете дохона работа не си късайте нервите.

#7 travelcaster2

travelcaster2

силно изкушен

• VIP listed
  • PipPipPipPip
  • 976 Мнения:

Публикувано 16 март 2013 - 07:53

L.K., щом Валякът се къса от смях това е добър знак. Не ме шашкай с висша математика. Взел съм 4-те изпита и то при проф. Брадистилов и асистента му "Поразяващата ръка" в МЕИ-то. Но Съпроматът не ми се понрави и с няколко приятели с които повече време си "дрЪнчахме" с китарите задружно напуснахме Техн. у-т. И влязохме в казармата.

Цитат: "Ако искаш дълъг състейн трябва да осигуриш безрезонансна опора. Локалните резонанси заглушават съответните тонове."

Тооочно това ще докажа.

Горната дъска е безрезонансна, а долната се огъва и се поддава на локални резонанси. Нейната струна ще звучи по-кратко. Чудя се какъв "звукоотнемател" да използвам.

Сагаев съм го прескочил. Не се гордея с вземането на неговия изпит защото не ми харесва неговото раздразнение от "пилите" и "бичкиите", съпровождащи електрическите китари. Това е имал предвид с думите "стига да се използва разумно".

Travelcaster - проектирана и изработена от мен. С няколко процесорчета в нея. Мини студио. Разглобяема. Ел. адаптер и пиезо. За пътувания и ваканции.DSC009311_zps7a839f17.jpg

#8 yotzzo

yotzzo

келеметОр

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1762 Мнения:

Публикувано 16 март 2013 - 10:46

Пичове, сменете дилъра...

#9 Parni_Valjak

Parni_Valjak

Soundman ltd - The Professional Solutions Provider

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4548 Мнения:
  • Инструмент:МОЗЪК REVOX TEK FLUKE HP

Публикувано 16 март 2013 - 10:48

Хайдеее, станах разменна монета  :slap: .

Не съм коментирал нищо по темата! 

Просто ми харесва чувството за хумор на чичо  Митко, с когото сме много близко по години, отношение и ...чувство за хумор.

Що се отнася до математиката, тя си е вярна, ама твърде често се употребява едностранно. В случая идеализираната струна, предварителните и начални условия представят ограничена визия на проблема в темата. Основа, да, но само за основа на по-нататъшно развитие. Практическата струна и в случая "околността и" вкарват толкова много нови условия, че е нужен съвсем различен анализ.

Rumen Kolarov:   Както винаги инж. Манов е прав!

eCJph5P.png

1.If You Think A Good Technician is Expensive, Try A BAD Onе !  2.If you have to ask the price, you can't afford it. biggrin.gif

3.ДА ПИЕМ ЗА ТОВА: ЖЕЛАНИЯТА ДА НИ СЪОТВЕТСТВАТ НА ВЪЗМОЖНОСТИТЕ! (Кавказка пленница)

4."е" на "х"-та и да го плашиш с диференциране едва ли му пука на аргумента... (Telerig)

5." ДА РАБОТИМ НЕ САМО С РЪЦЕ , НО С УМ И СЪРЦЕ" (Басурендер) 6.Сега е епохата на Гангнам Стайл, АйПад, АйФон и АйСиктир...( patient)

7.Другаря Кире- "Инженерите със вкус, пипат само ток и блус...." 8.Като не можеш, най-лесно е да кажеш, че не искаш. (docc)

9.“It’s an unfinished job, looking for high quality audio. It never finishes.”-Rupert Neve   10.Fingers On Strings, Hands On Faders, Music On Tape.

11.musicman: Колкото по глупави въпроси задаваш, толкова е по-малък шансът, отговорите им да ти харесат. Забележи, не да ти помогнат, а да ти харесат.

#10 sa6tiat

sa6tiat

Victim of love; tribute to D. Coverdale. Девиантен урунгел

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4194 Мнения:
  • Инструмент:месершмит&уесън

Публикувано 16 март 2013 - 23:14

От името на лаиците моля да н есе спирате, това е интересно нещо?

Da be6e pjala, Agnetke le...
Цитат
Победителят от баража Малеш (Микрево)- Зебра-98 (Курило) срещу Черноморец (Бургас)
Цитат
dimitarl
Коментар #146
Не ми се говори за Лечев... понеже не съм на такива като Лечев на местото...само за информация на тези които не се сещат че прахът на някой се диша когато той е ПРЕД теб а не ЗАД-във всяко отношение)

#11 travelcaster2

travelcaster2

силно изкушен

• VIP listed
  • PipPipPipPip
  • 976 Мнения:

Публикувано 17 март 2013 - 10:20

Неуспешен първи опит. Не се виждат светодиодите и стрелката. Но аз съм свикнал да губя. Ще проведем сухи тренировки с жената, за да се научи да борави със зума. След обед още 1 видео, а това ще го трия. :thx: http://www.youtube.com/watch?v=njxGQTqO3Iw

#12 Лими

Лими

Heavy безПристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2151 Мнения:
  • Инструмент:Акуст. и ел китари, вокал

Публикувано 17 март 2013 - 10:33

Според мен удара по струните трябва да се прави от някакво механично устройство за да бъде винаги с една и съща сила. Помисли дали някой домашен/кухненски уред може да свърши тази работа. Нещо с пружина или двигателче! Успех!

Няма по-красива музика от изсвирената и изпята с талантлива човешка ръка и уста, с минимум компютърни подправки(преебавки)
Мои Видео уроци с Ак. китара , Yakety Axe My FusionRock Есенна импресия

#13 jabs

jabs

Кулинарен Турист

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1600 Мнения:
  • Инструмент:Китара, Поялник, Тирбушон

Публикувано 17 март 2013 - 11:56

Myth-busters стана Uncle Mito-busters ;)

FRONT.jpg

#14 bluelemon

bluelemon

Mithrandir

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1394 Мнения:
  • Инструмент:Китара

Публикувано 17 март 2013 - 12:41

Яки тиранти чичо Митко  :coolp:

"The thing about gear is that if I have a shitty amp or a good amp, in general I’m still going to sound like me."

-Richie Kotzen
"If I had any words of wisdom, I would just say that transcription is really the key to everything."

-Scott Henderson

"Improvisation happens in the mind. It doesn't happen in the fingers. If you create something in your mind and you can't play it in that moment, it doesn't make the creation any less valid."

-Greg Howe

"Life's too short to drink bad coffee"

-Unknown

#15 travelcaster2

travelcaster2

силно изкушен

• VIP listed
  • PipPipPipPip
  • 976 Мнения:

Публикувано 17 март 2013 - 12:53

Лими, прав си, но какво?

jabs,  :thx: за готиния прякор (художествен псевдоним).

bluelemon, жена ми ги изпрати на нейна приятелка да ги бродира в Пловдив. Любимият ми град.

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни