Jump to content
Българският форум за музиканти

Каква е тоналността, когато няма такава тоналност ;)


Recommended Posts

Ми минор 100% През цялото време имаш мажорен ми, но това, че използваш мажорна тоника в минорна прогресия си е често срещано явление. Между другото не разбрах от къде ви хрумна, че е с увеличена нона. За мен Е7#9 си е ми мажор със септима и голяма нона (фа диез, а не сол). Много ме съмнява да е вкарал сол и сол диез, би звучало доста кофти. 

Както и да е, общо взето се получава интересно явление, ако видя просто акордите бих казал, че е ла мажор/минор, но съдейки и по разположението на акордите си е ми. Има парчета, които вървят в две тоналности. Примерно куплетите са в една, припева обръща нещата с главата надолу и хваща я доминантовата тоналност, я горна медианта ... От тук можеш да решиш дали чрез припева ще създадеш именно такова явление, или ще утвърдиш ми-то.

На кратко на въпроса, не е задължително едно парче/произведение да протича в една основна тоналност, т.е. може да се каже например тази песен е в ми и сол, или ми и ла или т.н. Примери за такива парчета има стотици.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Между другото не разбрах от къде ви хрумна, че е с увеличена нона. За мен Е7#9 си е ми мажор със септима и голяма нона (фа диез, а не сол). Много ме съмнява да е вкарал сол и сол диез, би звучало доста кофти. 

 

 

 

E7/9 (E9) = E G# B D F#

 

E7#9 = E G# B D F## (G) 

 

 

П.П. Нали преди време уточнихме, че е най-важно да се свири с чувство и хората с познания по музикална теория са коне с капаци...

 

Иначе за по-любознателните - google search за понятието modal interchange. В общия случай там се крие тайната на тези "странни" акорди в някоя тоналност :)

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Блусарско ли е, карай да върви - това е блус. :D А по-сериозно - не забравяйте borrowed chords, или както Пешо е писал, modal interchange. Спокойно може даден акорд на определена степен в парчето да е взаимстван от друг лад.

 

И честит 3-ти март!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, мога ли да помоля да ми напишеш тогава акорда E, Gis, H, D, F ... Не ми казвай с - (минус) или с B?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Иначе за по-любознателните - google search за понятието modal interchange. В общия случай там се крие тайната на тези "странни" акорди в някоя тоналност

 

Точно :-)

 

Допълнително обяснение за тази странна тоника е свързано с постигането на блус звучене при инструменти, които не могат да свирят не темперирани тонове (като пианото). Интересен въпрос би бил, какво точно представлява блус скалата (или скалите, на кой както му харесва) и каква е връзката и с конкретния E7#9 акорд

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
 Добре, мога ли да помоля да ми напишеш тогава акорда E, Gis, H, D, F ... Не ми казвай с - (минус) или с B?

   

 

E7b9

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е7b9 е доминантов на Ла минор. Възприема се, че Ла минор е в Хармоничен вид, за да имаме Сол# - терцов на мажорния доминантов акорд Е7.  b9 - Фа е VI - тата степен на Ла Хармоничен минор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.