Jump to content
Българският форум за музиканти

Боядисай си китарата


Recommended Posts

да мисля да се ориентирам към шеллак, времето и парите не са ми проблем за този проект, но определено държа да стане максимално перфектен, 10х :girl_cray2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • Отговори 199
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

И така, въпросче и от мене.

Имам една китара, чийто фретборд е само лакиран, но мене нещо не ме кефи, защото грифа е боядисан в черно и ми се ще и фретборда да е в такъв цвят. Как мога да оцветя само него, без да поразявам излишно останалата част от грифа?

Моля всеки, който има опит да споделя, благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Единият вариант е да се поучиш от нашите Гурута - Орфендер и Кремокастер, които редовно са боядисвали фретбордовете с боя отгоре. Другият вариант е да свалиш лака, да го изшкуриш много добре, така че да свалиш по възможност максимално количесто от импрегнираното с безир/грунд дърво и така да байцваш и лакираш наново. Въпрос на избор - аз лично смятам, че вторият вариант е по-пипкав, но по-правилен :rolleyes:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да определено вторият вариант е по-добрият. Аз така направих с моята китара. А и байца изкарва шарките на самото дърво и самият гриф става много красив :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много за съвета!

А да попитам прагчетата трябва ли да ги пазя по някакъв начин или може и след това да ги почистя от лака?

Ако може после, как става това?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз лично ги свалих и сега нареждам позициите наново ... и много се забавлявам :D

Според мен ако не са ти за смяна и можеш да ги опазиш от лака го направи, но едва ли ще се изчислтят след като ги лакираш освен ако не ги изстържеш което не съм убеден, че е добра идея :whistle:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами честно казано китарата си звучи добре, а прагчетата са сменяни преди 5 - 6 години и оттогава не е свирено много на нея. Дадоха ми я да се уча на нея (да режа, шкуря и боядисвам колкото ми душа сака), но не ми се ще от работещ инструмент да направя дърво за огрев. Обмислям идеята всяко прагче да го облепя с хартиена лепенка всяко прагче и тогава да пръсна съвсем тънък слой лак. Приемам всички съвети на хора, който са опитвали подобни интервенции.

Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм го правил,но по мое мнение е най добре да се намажат челните повърхности на прагчетата с някаква смазка,дори обикновена грес,в/у която лака няма да "хване".После се избърсва и готово.И да-акрилния двукомпонентен лак е най-добър-еластичен, здрав и прозрачен-виждал съм скъпи рибарски щеки лакирани с такъв-няма напукване,а знаете че там става въпрос за огъване и подлагане на различни атмосферни условия.Единственото,което трябва да се провери е дали лака не е агресивен към някой от долните слоеве-най добре става с проверка на някое незабележимо място.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много за съветите!

Като се постопли времето достатъчно се заемам с преобразяването, защото китарката според мен си струва, въпреки че е кремона.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз съм пръскал и директно върху праговете - акрилните лакове доколкото знам не хващат на метал и след това олюпването им не е нещо сложно :) Принципно е хубаво обаче все пак да им сложиш лепенка - хартиена или изолирбанд - въпрос на избор. Успех!

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

То в последствие се оказа, че и спрейовете не са цвете. Не съм се сдибил с пистолет още, но ако има мераклии от "пръскачите", могат да добавят много към темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте,пичове!Тея дни се захванах с една акустична кремона да ремонтирам,сега съм на етап сваляне на стария лак..Та исках да ви питам някой има ли няква идея може ли преди лакирането на китарата да бъде нарисувано нещо върху тялото с някаква боя(и каква боя ако знае някой) и по-късно с прозрачен лак да се лакира..Също друг въпрос,който ми е на главата :ако не лакирам китарата дали пак ще си издава хубав акустичен звук? :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имай предвид, че всичко променя акустичните характеристики на царгите и страниците. Различните лакове, бои, байцове, импрегнации, масла и не знам си още какво влияят по различен начин. Най-добре е да се лакира с шеллак, ама малко хора го правят в нашенско. Иначе може ид а нарисуваш нещо, надали ще е проблем. Успех!

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ахам добре,мерси!Значи шеллак ще търся,остана да разбера с каква боя да нарисувам психеделичните истории..някой ако има идеи да дава! : ))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.