Jump to content
Българският форум за музиканти

Ремонтна дилема на СС амп


Recommended Posts

Should be 25-0-25@1A, 0-12@0.1A, 0-200@0.1A

Данните, които са пратили не съответстват на посочените параметри на усилвателя.

Например:

Как ще се захрани отопление гълтащо 150mA със 100mA ?

Как ще се изкарат дефинираните 65 W /4 ohm със захранване 2х25v /1 А, което е 50 вата? Че то е супер перпетум мобиле... Даже за 48W/8ohm , кпд е 96%.

 

Изобщо се оказва, че нищо не е вярно от това което са дали като параметри, като схема и като данни на трафа...

Къде лъжат не знам, но че лъжат е сигурно.

Пожелавам успех в сътворяването на перпетум мобиле :bravo:.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Изобщо се оказва, че нищо не е вярно от това което са дали като параметри, като схема и като данни на трафа...

Къде лъжат не знам, но че лъжат е сигурно.

Пожелавам успех в сътворяването на перпетум мобиле :bravo:.

 

Ами,кой знае какъв сдухан каубой са сложили там да отговаря на имейлите,който изобщо не е в час и е цъкнал нещо там в базата данни,пейстнал го е и ние тука се радваме :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Да.И аз се усъмних в данните, но трафа , ако се поръчва може да се направи малко по-голям, но с подходящите напрежения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^Да.И аз се усъмних в данните, но трафа , ако се поръчва може да се направи малко по-голям, но с подходящите напрежения.

Остава да кажеш кои са подходящите напрежения и токове...

Нали именно за тях писа тия email-и.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май данните от табелката на усилвателя са позавишени, данните на трафа - пообъркани или непълни, кой знае още какво? Намери му отнякъде 2х25 волта, пък ватовете - каквото излезе.

И без това не е ясно музикални ли са, синусови ли, китарни или саксофонски :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази тема за мен е като сапунен сериал - хем нищо не се случва , хем умирам от нетърпение да видя следващата серия (пост). Аз бих се заел с историята на усилвателя и по следите от антропогенна намеса да се търси грешката. "Дето е пипано , там е насрано". Както каза Валяка изследвай за нефабрични спойки смени и т.н.т. Някой само да не ме помисли за много вещ в нещата. Аз и от медицина не разбирам , ама гледам д-р Хаус....

Редактирано от Басурендер
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След разговор със собственика се оказа, че ако е правено нещо(а то явно е сменян трафа и он/оф суича) е ставало в англия при предишен собственик...мътна индия.Ще видим какво ще реши човека - да се разправя ли, да ремонтираме ли...

Ако ще се сменя трафа бих дал следните параметри за навиване:

първична: 0-220V

вторични: 20-0-20V 2A, 0-12V 0.2A, 0-200V 0.1A

Може да е малко повече от нужното, но то не би било излишно, а не би оскъпило продукта толкова.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уморен съм за някакъв сериозен размисъл но да добавя нещо. От няколко години напрежението в мрежата е 230VAC, имай го предвид.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

първична: 0-220V

вторични: 20-0-20V 2A, 0-12V 0.2A, 0-200V 0.1A

Може да е малко повече от нужното, но то не би било излишно, а не би оскъпило продукта толкова.

Не виждам кое е в повече? Нито напрежението нито тока...С други думи истрели в празното.

Анодното захранване на ламБата пък е на майната си, и там чий ще го дирят 20 вата за едно ECC83, изобщо не е ясно.

 

Оставам с неприятно впечатление, че нито четенето, нито мисленето са приоритет.

Май не го коментирам за пръв път, а като гледам няма да е и за последен.

Много съм демотивиращ, нали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То се е видяло че няма да се спи ами да споделя едни бързи сметки.

Така... имаме кондензатори на 35V, да ги приемем за някаква основа на която да стъпим. Приемаме че захранването трябва да е +-30V максимум. 30V амплитуда... значи ни трябват 21.21VAC, добавяме 1-1.4 волта заради изправителя и получаваме 22.5VAC от трансформатора.

Да видим токовете. Вече се разбрахме че захранването ще е +-30V на изхода ще има да кажем 50Vpp което е 17.68V RMS. За 4 ома товар се получва ток 4.42А и изходна мощност 78W. За 8 ома товар съответно 2.21A и 39W.

Другите напрежения... Има и лампа да се захранва. Отопление 12.6V 150mA и анодно захранване. 200V за анодното, да приемем че това е вярно, ами токa... ECC83, според каталожните данни максималния катоден ток е 8mA, вътре са два триода следователно ще има 16mA но това е в граничен режим.

Ами за трансформатора ще се получи нещо такова:

крайно стъпало: 2x23V 6A, едвали ще се ползва постоянно на пълна мощност върху 4 ома но пък не обичам нещата да са на границата на претоварване

отопление: 12.6V 300mA, товара е постоянен, мисля че двукратно презапасяване е добре

200V 50mA, стигат и толкова

То стана 300VA трансформатор :icon_shithappens:

Може и да съм оплел сметките но нещо такова ще да е :)

 

Много съм демотивиращ, нали?

Напротив! Мотивираш ме по нощите да смятам захранвания :hysterical:

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен има по-добро решение да се оправи тоя усилвател без да се сменя трафа.

 

Р7 грее. ами смени го с по-голям резистор. Колко голям - сметни го. Сметни за колко ток е предвиден Р3 по закона на Ом - имаш напрежението - 15 волта, имаш и съпротивлението на R3. Сметни Р7, така, че той да дава повече ток от нужния за Р3.

Ако на диференциалната двойка и трябва ток 1.5мА - (ако резисторът Р3 е 10к) то сложи такъв резистор, че да дава повече ток. Ако приемем, че ще дава 10тина пъти повече, то ти трябва нещо като 15-20мА. с 1К резистор на позиция Р7 ще имаш около 17мА ток. Което е достатъчно. Резисторът ще отделя под 1 ват топлина. Сметни и за 1к2 - пак стандартна стойност.

 

Така ще решиш проблема с греещия резистор. Остава проблема с останалата част, дали тя работи коректно на това захранване? Дали транзисторите могат да поемат тия мощности без нещо да изпука? (виж даташиитовете). Parni_Valjak те беше попитал колко е токът на покой на крайните. Май не му отговори. Премери го. Възможно е да изкочат и други подводни камъни... Знае ли се.

 

 

Алтернатива, не знам до колко е удачна, е да се наредят последователно изправителни диоди със съответните параметри (най-вече по ток) в редица в захранването и да се ползва техния пад 0.7в на диод. Така при 10 диода ще имаш 7 волта пад. Това решение се ползва във веригите с нисък ток и не знам колко ще е удачно за по-големи токове. Нека знаещите да споделят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

g_vayov, В общи линии е така, но тук идва момента на съображенията свързани с малко повече дълбочина на знанията и опит.

Приемаме че захранването трябва да е +-30V максимум
Защо? 5 волта в горната част на напрежението са доста ватове (втора степен!)

35 волта са работно напрежение, не пробивно.

30V амплитуда... значи ни трябват 21.21VAC, добавяме 1-1.4 волта заради изправителя и получаваме 22.5VAC от трансформатора.
Къде отива спада от съпротивлението на трансформатора (резистивно, магнитно и др.)?
ECC83, според каталожните данни максималния катоден ток е 8mA, вътре са два триода следователно ще има 16mA но това е в граничен режим.
Токовете на ламбето се определят не от максималните по каталог, а от действителните по схемата. А те са не повече от 3 mA общо !
крайно стъпало: 2x23V 6A,
pоurqoui ? Сметките трябва да се правят по мощност, в дадения случай, за 68 вата (максималните дефинирани от фирмата, за 8 ома са по-малко) и кпд около 60% за клас АВ/В, консумацията ще е 113.33 вата. ХАйде нека има малко резерв и да е 120 вата.

120/70 = 1.71 А. Това е средният (AVG) прав консумиран ток при максималната допустима мощност . (защо не е повече, оставям за домашно).

200V 50mA
50/3 = 16.67. Е, такова запасяване никак не се обосновава. Единственото съображение е конструктивно, за да се предвиди с какъв проводник да се навие тази намотка, защото за 5 mA ще е толкова тънък, че ще бъде проблемно и скъпо да се навива. В подобни случаи се използва примерно 0,18, но не за да даде 76 mA при 3А/mm2 плътност, а за да е сигурно навиването.

 

---"Може и да съм оплел сметките но нещо такова ще да е :)"--- Това не е толкова важно в случая. По-важното е, че комай си единствения, дето се опитва да мисли:thumbs_up:. А с времето ще се натрупа и онова, което се нарича жизнен опит и квалификация.:ok:.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+-30V - свикнал съм малко да презапасявам кондензаторите по напрежение.

Съпротивлението на трансформатора знам че влиае но нямаше как да го сметна и затова го пропуснах.

Дам, номиналния аноден ток го гледах, 1,2mA

Като се размислих мисля че знам защо.

50mA го определих без конкретни изчисления, не ми се искаше да е по-малко че ще отънее намотката.

Parni_Valjak, благодаря за коментарите :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.