Jump to content
Българският форум за музиканти

Ремонтна дилема на СС амп


Recommended Posts

Изчитайки всичко до тук и аз съм на мнение, че трябва да пробваш с едно по-нисковолтово захранване. Не ти трябва да "палиш" всичко от кубето. Подкарай само крайното стъпало със зададените параметри пък тогава мисли за останалата част. Така ще разбереш и къде е проблема.. може би ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти колега, аз съм физик по образование, не съм тесен специалист по ампове, но мога да ти там някаква идея.Значи според мен този усилвател е бил претоварен сериозно, в резултат на което някой от транзисторите е пробил(или просто е бил дефектен) и сега по платката текат токове,доста над номиналните,затова и загряват посочените от теб елементи.Моят съвет е да провериш тези четири транзистора в дясната част на схемата, там ще да е причината,а не в трафа. :thumbs_up:

Редактирано от Velius
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен трябва да провери хубаво и ценерите - може да не са изгоряли , но пък да не се отпушват за тока за който са предназначени ...т.е. повредени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ценетите сменени с нови, изходните + драйверните транзистори сменени за теста с нови - положението е същото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ценетите сменени с нови, изходните + драйверните транзистори сменени за теста с нови - положението е същото.

 

Добре,дай сега малко по-подробно да помислим, ти казваш,че яко ти пече резистора R7,нека да погледнем схемата - за да пече,значи протича твърде силен ток през него, а причината за това може да бъде пробив по една от линиите, които съм означил с червени стрелки, значи съответните елементи там трябва да се проверят,това може да кажа засега...

 

3105294k.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дори да са пробили T51 T52 нека не забравяме R3 - 18k. 84 волта зхранване, през веригата R7 R3 ще протекат 4,5 mA. Разсейваната мощност върху R7 ще е 9,6 mW.

При пробив в D1 и D2, първо няма да има сигнал към входа на стъпалото и второ имаме един C1 който е на пътя на тока.

За пробив в D3 проверката е лесна, трябва да се премери напрежението върху него. При такава ситуация имаме цялото захранващо напрежение върху R7 и разсейвана мощност около 3,8 W.

 

По вероятния случай е всичко да е изправно в тази част, а загряването идва от следното. Има захранване 42 волта и пад върху D3 15 волта, върху резистора остават 27 волта. Тока през ценер диода D3 ще бъде 57 mA а разсейваната мощност 0.85 W. Тока през R7 ще бъде 57 mA + тока през първото стъпало а разсейваната мощност ще бъде между 1,5 и 2 W. Тази разсейвана мощност е достатъчна да предизвика силно загряване в резистор изчислен да роботи при друг режим. При това оригиналния R7 е SMD, според корпуса може да се прецени мощността но най големия мисля е за 2 W.

 

Ако разгледаме тази верига но при 30 V захранване нещата са други. Пад върху D3 15 волта, върху резистора остават 15 волта. Тока през ценер диода D3 ще бъде 32 mA а разсейваната мощност 0.48 W. Тока през R7 ще бъде 32 mA + тока през първото стъпало а разсейваната мощност ще бъде между 0.5 и 0.8 W. Вече се получават по нормални стойности.

 

ПП Отговора на Laney ще даде яснота относно захранването. А когато то се оправи ще се видят и другите проблеми, ако ги има.

Редактирано от g_vayov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дори да са пробили T51 T52 нека не забравяме R3 - 18k. 84 волта зхранване, през веригата R7 R3 ще протекат 4,5 mA. Разсейваната мощност върху R7 ще е 9,6 mW.

При пробив в D1 и D2, първо няма да има сигнал към входа на стъпалото и второ имаме един C1 който е на пътя на тока.

За пробив в D3 проверката е лесна, трябва да се премери напрежението върху него. При такава ситуация имаме цялото захранващо напрежение върху R7 и разсейвана мощност около 3,8 W.

Да, съгласен съм със забележките ти, от които следва, че ако пробленмът е в тази част на схемата, най-вероятно е да има проблем в D3.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото повече го гледам си мисля, че няам проблем в усилвателя, а само в захранването.Чакам отговора на Лейни.Отново измерих всички(!) части и няма изгледи за дефектирали такива.

Всички тръпнем в чакане на и-мейла :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Писал съм си с Laney's tech support за една схема. Пратиха я, но не бяха хепи, че някой им чопли по техниката. Прави са си хората, по принцип. Дано си попаднал на разбран човек.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей го на отговора:

"Hi Marin.

It would appear that someone replaced it with a TF300 transformer.... Not good!

You need a 006172 which is the suggested replacement for an obsolete 6105.

Should be 25-0-25@1A, 0-12@0.1A, 0-200@0.1A

 

Hope this helps."

 

Ясна е работата.Намира се подходящ траф и после преглед.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей го на отговора:

"Hi Marin.

It would appear that someone replaced it with a TF300 transformer.... Not good!

You need a 006172 which is the suggested replacement for an obsolete 6105.

Should be 25-0-25@1A, 0-12@0.1A, 0-200@0.1A

 

Hope this helps."

 

Ясна е работата.Намира се подходящ траф и после преглед.

 

Ще съм много учуден, ако наистина ампът заработи нормално след смяна на трафа, все пак ни дръж в течение, става все по-интересно :cheers2:

Редактирано от Velius
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо да си учуден след като частите, които са дефектирали, съм ги сменил?

Възможно е да има и други проблеми, но според мен трябва да се започне със захранването.

Благодаря за интереса към темата и помощта ви, съфорумници. :cheers2:

След смяна на трафа ще пиша отново.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо да си учуден след като частите, които са дефектирали, съм ги сменил?

Възможно е да има и други проблеми, но според мен трябва да се започне със захранването.

 

Ами защото ако трафът е толкова неподходящ,то като цяло ампът би трябвало да работи много странно,с някакви смущения,шумове и изкривявания,защото изобщо всички транзистори ще са в някакви неноминални режими на работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.