Jump to content
Българският форум за музиканти

Помощ за натройване на екшън.


PaCaTa

Recommended Posts

Реших да си сваля екшъна тъй като установих че струните ми се намират доста високо над грифа,и съответно доста ме наболява лявата ръка.

Свалих струните стандартно (приблизително 2.4мм на 6 струна 12 прагче и 1,7мм 1ва струна 12 прагче).Натегнах тръс рода по часовниковата стрелка но има бръждене от 10 прагче надолу по грифа.

Несмея повече да го натягам,тъй като ми се струва че неможе повече.Някакви идеи какво мога да направя за да намаля бръжденето освен да ходя при лютиер ( в моя град няма такъв :( )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами то бръждене няма как да не се появи, ако свалиш твърде ниско струните, все пак при трептенето си струната има някакво отклонение в посока към грифа,което е по-голямо като дръннеш по-силно струната, затова решението е да вдигнеш малко струната,докато бръжденето изчезне.По-неприятният случай е, ако грифът не е прав в посока по дължината си, тоест ако е леко дъговиден - в този случай проблемът може да се реши с много деликатно изпилване на тези прагчета,които предизвикват бръждене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При пипане на тръс рода, китарата трябва да се остави поне за няколко часа да се нагоди преди да се пипат другите нстройки (при отпуснати струни). Пипал ли си бриджа? Ако си го пипал кога е било, преди или след настройката на тръс рода? И ще те посъветвам ... върни го в предишното състояние преди да си прецакал нещо! Тръс род се върти на 1/8 оборот и се изчаква малко да се натегне/отпусне грифа ...

 

П.П.: Това с пиленето на прагове .... не го слушай колегата отгоре ... грифа по принцип не трябва да има формата на монголски лък ... демек никаква кривина, или поне в рамките на допустимото!

 

П.П.2 : Каква е китарата и какъв е бриджа?

Редактирано от Георги Тотев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Китарта е Cort KX5 ,бриджа е floyd rose.Цял месец лекувах контузия на лявата ръка и реших че част от проблема може да е във големия екшън.Из разни сайтове четох екшъна който съм нагласил се води като стандартен и затова реших да си сваля екшъна,дане изморявам излишно ръката си.Първо от бриджа свалих струните и след като имаше бръждене реших да понатегна тръс рода.Предполагам че при навиване на "дървото" му трябва повечеко време да се нагоди отколкото при отпускане,така че мисля да оставя до утре китарата и дано бръжденето да намалее.

Редактирано от PaCaTa
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си го пренавил се е получило това от втората картинка:

 

russ-rod-ayari.jpg

 

Върни го малко и изчакай поне час, два! Ако се получи третата картинка натегни малко и пак чакай!

 

Според мен това е проблема, не е трябвало да пипаш тръс рода преди да си видял какво си направил с флойда!

 

П.П. Прочети това най-отдолу с червеното на картинката :)

Редактирано от Георги Тотев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а пък според мен си объркал посоката на трасрода

 

с въртене по часовниковата стрелка си го натегнал, а е трябвало да го освободиш малко т.е. да въртиш в обратна посока

 

прочети тази тема за регулиране на трасрода

 

http://forum.muzikant.org/index.php?/topic/12560-dhaaaoeedhaiaaoi-ia-odhun-dhiae-a/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ +10 , хора научете се да четете преди да пипате ... само с едно написване във всеизвестната търсачка "truss rod adjustment" или "настройка на тръс род" илзлизат хиляди страници ... :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разчиствам темата от коментарите, които не са за тук и просто ще помоля да се спазва добрия тон занапред. Ако това не стане, знаете какви ще са последиците.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето едно видео (от хилядите налични, но това е от един от най-добрите) - недостатъка е че е на английски.

http://gallery.me.com/suhrguitars#100188

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си го пренавил се е получило това от втората картинка:

 

russ-rod-ayari.jpg

 

Върни го малко и изчакай поне час, два! Ако се получи третата картинка натегни малко и пак чакай!

 

Според мен това е проблема, не е трябвало да пипаш тръс рода преди да си видял какво си направил с флойда!

 

П.П. Прочети това най-отдолу с червеното на картинката :)

Да разбирам че трябва да търся ефекта от първата картинка?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как най-добре мога да разбера дали грифа ми е прав?Като го гледам от "главата" надолу все ми се струва,че е леко изгънат надолу,независимо дали въртя шиша наляво или надясно.Пъхам ключа,виждам че добре влиза и въртя,оставям 2-3 часа да се намести и все ми се струва че няма разлика o.O

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако окомера ти работи добре, като хванеш китарата (с две ръце) и погледнеш от бриджа към главата (демек леко като цигулар си залепиш тялото на китарата към лицето) на нивото на очите ... ако има кривини то ще се видят ... след това завърташ китарата на 90 градуса и се оглеждаш дали има промяна на хоризонталата на грифа ... по-сложно не мога да ти го обясня! И пак ти казвам напиши "truss rod adjustment" или "Настройка на тръс род" в Google и чети!

 

Поздрави!

Герги

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Търсил съм из google и съм чел още преди да пусна темата.В интернет срещнах доста противоречиви мнения и затова реших да се допитам до някой от знаещите хора :)

Източника на глупавите ми въпроси е следния проблем - колкото и да въртя тръс рода невиждам никаква разлика.За последно като си преглеждах очите бяха наред,такаче или бързо зрението ми се е влошило или просто тръс рода ми не е читав :D

Сега съм решил че ще го натягам малко-по малко през 2-3 часа докато невидя изправен гриф или докато нестигна до положение про което повече не е препоръчително да въртя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно не си прочел внимателно ... в момента трябва да ОТПУСКАШ !!!!

 

П.П. :

Освен ако не си го върнал в първоначално състояние и си почнал наново!

Редактирано от Георги Тотев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.