Jump to content
Българският форум за музиканти

Избор На Първи Евтин Бас


Spoke™

Recommended Posts

Ти така и не написа в каква сума искаш да се вместиш. Бих ти препоръчал да пробваш Squier by Fender, има един магазин в центъра на София. Цените са съвсем прилични, а на място ще прецениш кой от басовете ти е удобен. Сериите на Squire са може би най-близо по изработка и качество до истинските инструменти.

Безсмислено е да купуваш малък усилвател, не върши никаква работа и остава завинаги твой. Задължително е когато пробваш инструментите с теб да има човек, който свири и разбира от бас китари (консултантите в нашите магазините имат основна задача да продадат на всяка цена).

 

http://bad_link.eu/?gclid=CM_L6pGV_aYCFZMK3wodkw1SZw

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Еми от 200- 260 някъде нямам много средства в момента. Смятам да последвам съвета на Марински. И съм от Пловдив. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още един аргумент против малките усилватели - ако си намериш банда и нямате собствена репетиционна ще ходите по платени репетиционни. В тях в общия случай има достатъчно големи/мощни бас-усилватели, в които можеш да си включиш баса. Ако няма - има централно. Ако и централно няма значи не е пълноценна репетиционна :) Тия кортове Action много ми харесват на външен вид, но не ми се е отдавало да пипна такъв досега. Пипал съм един друг модел, приличащ визуално по цвят и форма на фендер - не беше лош. Можеш и да разгледаш из форума какво се предлага втора ръка. Въпроса с броя струни решил ли си го, че не видях да е разискван?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Squier имат наистина качествени инструменти, но не и в твоя ценови клас. За под 500 лв, дискутираните модели на Cort са по-добро предложение. Ако откриеш няко Squier от Classic Vibe или Vintage Modified сериите втора ръка, за добри пари-да, но такива не се появяват често.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още един аргумент против малките усилватели - ако си намериш банда и нямате собствена репетиционна ще ходите по платени репетиционни. В тях в общия случай има достатъчно големи/мощни бас-усилватели, в които можеш да си включиш баса. Ако няма - има централно. Ако и централно няма значи не е пълноценна репетиционна :) Тия кортове Action много ми харесват на външен вид, но не ми се е отдавало да пипна такъв досега. Пипал съм един друг модел, приличащ визуално по цвят и форма на фендер - не беше лош. Можеш и да разгледаш из форума какво се предлага втора ръка. Въпроса с броя струни решил ли си го, че не видях да е разискван?

4 струнен бас искам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно кабела за свързване към компютъра ти трябва същия преходник, за който обясних за тунера. Колко ще е задоволителен резултата зависи от звуковата карта, но този въпрос е широко обсъждан във форума.

Редактирано от rinti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Резултата има голяма вероятност да е достатъчно задоволителен. При мен ситуацията за свирене вкъщи е такава:

 

1. Звукова карта - възможно най-тъпа, вградена в ASUS-ко дъно карта с 2 входа - mic и line и един изход. За баса ползвам Line in входа.

2. ASIO драйвери - това мисля, че е ключово за да имаш смислен звук. На непретенциозната ми и остаряла десктоп конфигурация с Pentium 4 на 3 GHz и 512 MB RAM докарвам достатъчно ниска латенция - тоест - не усещам закъснение. (Не твърдя, че закъснение няма!)

3. Reaper - DAW софтуер. Не е задължително да се ползва точно тази програма, има и други, които работят с ASIO драйверите. Слушам си сигнала от баса през мониторинга на Reaper-a. Дори съм си добавил лека компресия.

4. Слушалки - Philips SBC HP250 - елементарни стерео слушалки на Philips, купени за около 20 лева преди 6 години някъде. По думите на производителя - предназначени за гледане на телевизия и слушане на музика. Имат 6 метров кабел с регулатор на силата на звука на него, като голямата дължина на кабела е по-скоро недостатък - само се плете насам натам.

 

Тази конфигурация ми позволява да си свиря свободно през PC-то. Ако трябва да "вадя" песни - вкарвам ги в Reaper като отделен трак, което ми позволява да приложа еквалайзер или дори по-сериозното - цифров лентов филтър, за да ми е по-удобно да чувам баса. Така че - с тая конфигурация съм напълно доволен и ми позволява да се упражнявам вкъщи. Отделно, че със същата схема и едни 2.1 колонки Logitech X-230 съм вдигал достатъчно шум, та съседите да ми дойдат на вратата - оттогава свиря на слушалки :)

 

За броя струни - щом си решил колко ти трябват - супер. И моят съвет е да действаш с Cort-овете, ако няма нещо по-смислено втора ръка.

 

Успех,

Марински

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз може ли да питам, добра идея ли е да се настройва 4-струнен бас като 5-струнен без горна струна, с уговорката, че ще ползвам баса предимно за записи и не толкова да се развивам и като басист. Има ли някакви тънки моменти откъм струни, мензура на грифа, интонация?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чух за някакъв дистръкшън бутон. Някой може ли да ми разясни дали е задлължителен при купуването на баса и за какво се използва?

 

Дистръкшън бутон за бас - невидим бутон в мозъка на басиста.Самоактивира се към втората година от купуването на първия бас.Води до нелечимо пристрастяване към басове и гиър.Изтънява бюджета до ниво филия с масло (при патологичните случаи - без).Води до развод, банкрут, мания, депресия и т.н. небивалици.Все още не е намерен лек за него, така че внимавай да не го натиснеш!!!

Редактирано от Abbath
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз може ли да питам, добра идея ли е да се настройва 4-струнен бас като 5-струнен без горна струна, с уговорката, че ще ползвам баса предимно за записи и не толкова да се развивам и като басист. Има ли някакви тънки моменти откъм струни, мензура на грифа, интонация?

 

 

Не е ясно точно какво питаш. Той по принцип така се настройва в повечето случаи, или по-скоро 5-струнният се настройва B-E-A-D-G, т.е. като стандартен строй на 4-струнен с добавена В0. Ако под "горна" (не се научихте да означавате струните както трябва и това си е) разбираш G, т.е. B-E-A-D, зависи дали nut-а ще има достатъчно широки прорези за да фиксира правилно по-дебелите струни и дали грифът ще издържи по-високото напрежение на опън.Интонацията, ней-вероятно също ще трябва да се прави наново. Ако това си имал предвид наистина, не е дообра идея според мен.

 

ПП: Как мислиш, че ще записваш бас ако не си се развил предварително като басист?

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз може ли да питам, добра идея ли е да се настройва 4-струнен бас като 5-струнен без горна струна, с уговорката, че ще ползвам баса предимно за записи и не толкова да се развивам и като басист. Има ли някакви тънки моменти откъм струни, мензура на грифа, интонация?

 

Ще разводним малко темата, ама... :offtopic-001:

 

Нещо не разбрах добре това червеното; стандартният строй за 4-струнен бас е E-A-D-G; за 5-струнен - B-E-A-D-G. С други думи, 5-струнният стандартен строй е същият като при 4-струнен, в допълнение разбира се с дебелата му B-струна. Ако искаш 4-струнен бас настроен в B-E-A-D, по-добре си купи един комплект струни за 5-ца и използвай съответните струни, които ти трябват, щото ако отпуснеш стандартните струни на 4-ката с 5 полутона надолу вероятно ще ти е бая трудно да свириш... :-) 4-струнен бас с поставени B-E-A-D струни вероятно ще иска малко пренастройка на грифа и евентуално височината на струните, също и интониране (както при всеки нов/друг комплект струни). Преди време мислех да си правя точно такъв експеримент, но в крайна сметка директно минах на 5-струнен бас. :rockon:

 

 

ПРОМЯНА: blr се оказа по-бърз (и по-изчерпателен - забравих за широчината на отворите на малкото мостче...). :godbless:

Редактирано от yordaniy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Не е ясно точно какво питаш. Той по принцип така се настройва в повечето случаи, или по-скоро 5-струнният се настройва B-E-A-D-G, т.е. като стандартен строй на 4-струнен с добавена В0. Ако под "горна" (не се научихте да означавате струните както трябва и това си е) разбираш G, т.е. B-E-A-D, зависи дали nut-а ще има достатъчно широки прорези за да фиксира правилно по-дебелите струни и дали грифът ще издържи по-високото напрежение на опън.Интонацията, ней-вероятно също ще трябва да се прави наново. Ако това си имал предвид наистина, не е дообра идея според мен.

 

ПП: Как мислиш, че ще записваш бас ако не си се развил предварително като басист?

 

Питам точно за това, на което ми отговори. И ти, и колегата ме разбрахте. :) Благодаря, ще ги взема тези неща предвид. Подобен строй не е извънредна рядкост при китарата, но имах съмнения, че с баса е по-сложно. Иначе исках да кажа, че нямам намерение да ставам Стийв Диджорджио, а че басът ми трябва, за да уплътня микса - защото с миди не съм доволен. Никакъв дисреспект към инструмента, разбира се, просто имам други планове.

Редактирано от KeRRANGKid
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе ние може да сме те разбрали, но такива понятия като горни, долни, предни, задни, леви, десни... струни НЯМА. Въпрос на музикална грамотност, а тук все пак е музикантски форум. Струните обикновено се означават буквено, според строя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.