Jump to content
Българският форум за музиканти

Звук На Цигулка/чело От Китара?


bratmito

Recommended Posts

Здравейте,

Напоследък доста взе да ми харесва звука на цигулката,виолончелото и другите подобни инструменти,но за съжаление тея fretless инструменти трябва да се учат с години.

Пробвах да изкарам такъв звук с китарата и се получи следното:

 

Линк

 

Постигнал съм го като удрям струна при намален volume пот и увеличавам плавно потенциометъра.

 

Чейна е: Китара Stagg L350->Правен лампов амп->компютър->спийкър симулация->ривърб(или по-скоро stero widening или нещо такова от Revalver mk.III)

 

Интересува ме има ли начин да постигна този звук без да въртя потенциометъра,понеже две от китарите са ми Les Paul форма и е страшно неудобно да се присягам.Някои хора със страт съм виждал да въртят потенциометъра с котрето,но там разтоянието до струните е по-малко.

Примерно да "стържа" по струните с нещо подобно на лък,както е при цигулката и от какво мога да си направя такова нещо?Понеже между струните трудно бих могъл да вкарам нещо евентуално само на първа и шеста струна пак би ме устройвало за разни прости мелодии.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има

 

купуваш си китарен синтезатор примерно Roland GR20 или нещо такова беше

 

и вадиш каквито си пожелаеш звуци с китарата без да се налага да правиш галимации :D

 

някой продаваше такъв синтезатор във форума и ако не се лъжа беше рокфайър апа мое и да не беше той :unsure:

 

поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Хватката с Волюм пота става май само за Страт конфигурации, иначе волюм пота идва далечко.

Редактирано от muzicantini
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След ровене из youtubе и интернет общо взето има доста методи.Някои хора просто си ползват лък за цигулка.

Другия начин е с тоя e-bow,но 200 лв за тва нещо не виждам как ще дам.

Третия начин е с потенциометъра/волюм педал.

Четвъртия със синтезатор.

 

За съжаление почти всички методи изискват инвестиции,които няма как да заделя в момента.Най-евтино излиза да си купя един лък за цигулка на старо,а и би било най-скандално. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Веднага се сещам, че с лък свири пича от Sigur Ros. Само трябва да провериш дали не влияе лошо на струните, дали е ОК за лъка и т.н. Ако вземеш лък, веднага да пляснеш смепли тука.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чел съм, че китарните струни е*ават мамата на лъковете, затова ако избереш тоя вариант, не се изхвърляй много. Иначе Джими Пейдж ги прави тия каскади :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С лък изобщо не се свири толкова лесно, колкото изглежда на пръв поглед, а и освен това, при тази техника, налични са само двете крайни струни за употреба ;)

Друго - трябва да има достатъчно голям ъгъл на атака, който при повечето китари липсва, понеже струните са твърде близо до тялото и това налага да се свири с лъка при грифа (извън тялото), което скъсява диапазона на възможните тонове от двете крайни струни, ограничава тоноизвличането и др. компромиси, и т.н., и т.н....

Вземи си волум педалче - лъкът не си е работа ;)

 

А и не знам защо реши, че лъкът е евтино нещо, дори и на старо?

 

Друго нещо е, че колкото и да е стар лъкът, по него винаги ще има остатъци от колофон, а това изобщо не е добре за струните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без колофон пък няма да свири.

 

Ако имаш компресор с богати опции да ти намали атаката на звука + малко дисторзии ще се получи нещо. Аз самият съм свирил на чело и мисля, че могат да се наподобят само някои щрихи от неговото звукоизвличане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Купих лък преди малко,с естествени косми,на старо за 20 лв.

Китарата ми е Les Paul тип както споменах и е тумбеста,което улеснява занятието.

Без колофон наистина няма как да свири,иска сцепление.От това струните почват малко да "лепкат",но ако се свири при адаптерите не виждам проблем.Свиря с лъка едва от час и вече се справям,вероятно с повече трениворки ще има по-добър резултат.

За сега най-големия недостатък мисля че е,че може да се свири само на първа и шеста струна,но за прости фонови мелодийки става.

По-късно ще направя 1-2 семпъла.

 

Поздрави! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето един

на бързо.

 

Китарат е включена в Line6 PocketPod express за дист и ривърб.

 

Струните са ми доста стари и на места преплъзва кофти ако лъка не е намазан добре.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе гледали сте на Пейдж изпълненията с лък,на мен лично Блекмор по ми харесва как играе с волюм пот-а..китарата не е цигулка/чело все пак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.