Jump to content
Българският форум за музиканти

Metallica - опит за "техен" звук в домашни условия


TONY

Am i evil or am i shit!  

75 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

Ето моят опит за ала -металика звук, изкаран в домашни условия.

 

http://www.esnips.com/doc/160af571-6f5e-48.../metallica-opit

 

Без да съм свирил парчето от години насам, записано от раз.

разделил съм записа на 4 :

1. клийн

2. мелодия

3. жица

4. ритъм

 

Няма шменти-капели ( симулации и др шмекерации).

Използвал съм само един амп , на клийн канал и драйв канал.

Kитарчето е съвсем обикновено - Ibanez Rg 350 dx. Няма активни И-Ем-Джита, ИеСПи-та, нектрута,

франкенстратове и подобни благинки. Няма даже уауа за солото. ( от мързел )

 

Може да оцените опита.

Не оценявайте, съпоставяйки ме с реалният Металика звук, нито съм Джеймс, нито съм Кърк, не съм използвал 8 усилвателя, не записвам в някое реномирано студио с продуцент.

Оценявайте от гледна точка на запис в къщи. До колко се е получило с подръчни средства.

Не съм гонил дословен, а да бъде ин дъ вейнс.

Ако искате, опитайте да се запишете и Вие, с такъв тип звук.

(поне при мен е така - едно ми е в главата, ама като започна да записвам и виждам, колко съм далече)

Слагам анкетка, може да цъкате звездички в еснипса.

 

За по-слухарите - още една анкетка.

Познайте типа на ампа.

 

Който се интересува от мои неща, записвани и докарани до някакъв примерен( или донякъде приличен) завършек,

да пробва тук -

http://www.esnips.com/web/rowan-songs

Ако не е унищожителна критиката, може да се нахъсам да докарам и пълен кавър на Фейд то блек.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

може при мен да не се чува много добре, че съм легнал с лаптопа, но само "ритъм"-а не ми напомня звука на металика, но другите - да, много прилича.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До третото са много добре. Включително и ритъма "зад" солото. Четвъртата част обаче звучи доста рехаво... всъщност то не може и да е по друг начин при положение, че е само един китарен трак почти без никаква пост-обработка явно. Лично аз не се наемам да правя предположения за типа на ампа. Като се има предвид нивото на съвременните моделиращи, хибридни и транзисторни усилватели, за недостатъчно тренирано ухо на запис ще си е изстрел на посоки :) .

 

Довърши кавъра в духа на първите три :) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До ден-два ще разкрия типа на ампа.

Така, че толкова време има за предположения!

 

Мр-Стенч, благодаря за насърчването, ще се опитам да преодолея гадният си мързел

и да направя кавър.

Отделно ми се върти идеята да пробвам с всеки един тип амп, просто за сравнението.

Никога не съм имал китара с активни emg-та, дано дядо Мраз донесе някоя, ще ми се да видя как е с такава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ритъм частта ми седи малко размазана и недостатъчно стегната, а пък на солото някак си ми се иска малко повечко драйв да има. Никого не ангажирам с това си мнение де.

 

Това ААКрафта ли е?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Kитарчето е съвсем обикновено - Ibanez Rg 350 dx. Няма активни И-Ем-Джита, ИеСПи-та, нектрута,
Добре де,комши,зщо не свириш с Гибсън както правят Металица в студио?
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето втори опит -

http://www.esnips.com/doc/1aec8743-855b-4d...Metallica-opit2

 

Записвано е с друг амп, но китарата, говорителите и начинът на запис остава абсолютно същият.

Демек сменям само ампа.

Поиграл съм си малко повече. За ритъм съм записал отделни китари в ляво и дясно,

като едната е с повече високи.

Втората част е соло, там трябва малко да се вдигне волюма, защото е няколко Дб по-тиха спрямо първата.

 

Понеже няма опции за нови анкети, пишете какво мислите за вторият амп. :thx:

 

Баусрендер и дедоМито - благодяря.

Малине, за Гибито - него бих го пуснах за АЦ-ДЦ. ;)

 

Бях споделил на Евтим, че въпреки, да харесвам звука на сет нек и нектру конструкциите,

изненадващо се оказва, че някак си по-ми допада да свиря на болт он (заради усещане на грифа).

Сигурно не съм в ред. :greenangel:

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

muzikantini, позна.

Първият амп е AACraft ACT 90.

Хибриден, с 2 лампи в преампа.

Коментари за вторият?

 

 

Закриваме питането за вида на ампа, при следните резултати.

Транзистор -3 гласа

Моделинг - 3 гласа

Хибрид - 4 гласа

Лампа - 3 гласа

 

Ако не беше единият решеващ глас, преподложенията щяха да завършат наравно. :D

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може и да е от блусарските ми изкривявания по отношение на музиката, обаче китарата в началото на втория семпъл ми звучи някак изпържено и изкуствено, все едно е симулация или нещо от типа процесор в пулта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вторият амп е Mesa Boogie Studio 22.

Гейна на Крафта е 8 (от 10), на Месата - на макс.

 

Сега, може би ще прецените, че съм прав, че АА Крафта е много добра алтернатива на Меса звук, за значително по-малко пари. Понеже съм имал различни Маршал Велстейтове - 80 и 100 ватови, както и серията Атакс на Хюс и Кетнер,

убедено твърдя, че не са на нивото на Крафта. Вече ги нямам, но ако някой даде за пробата, като си взема нова записвачка ( че от днес вече съм без, а с компютър не ми се занимава), ще направя запис за сравнение.

С лампови Marshall Jtm30, Jtm 60, JCM 900, JCM800, каквито съм притежавал, също съм убеден, че няма шанс за Металика звук с тях, просто са усилватели за друго. Говоря, за тяхният си драйв - просто гейна им е значително малко за целта, отделно сонично звучат съвсем на друга посока. Да, бях пробвал, с крънчарският драйв от Jtm30 да блендна с Меса, тогава се получава за ритъм(още по-добре отколкото само с Меса). Т.е. както Джеймс блендва 8 различни ампа. Явно това е посоката.

Обаче целта ми бе да изкарам с един амп звук "ала" и в домашни условия.

Ето, защо уважавайки напълно мнението на хората, гласували в първата класация, не съм съгласан с тези, дали

оценка 2 и 3 на Крафта.

Опитвайки се да анализирам защо така, мисля че може да има следните причини :

1. Да са дадени от хора, които имат супер техника, собствени студия и много голям опит. И са литнали много на високо.

(такива оценки бих приел от съфорумници, като visiondan, docc, Кольо, Сънчо и тн)

2. Хора, които не са достатъчно наясно, как звучат усилвателите (от посочените класове горе, условно да кажем до 1500 лева), какво може да се очаква от тях, да се изкара в домашни условия. Гласуването във втората класация, показва, че това ми съждение, не е лишено от логика.

3. Хора, които неволно сравняват с реалният Металика звук. Или пък заради това, че няма мастеринг, при мен да звучи добре, а на тяхното стерео зле.

Бяхте много полезни, за да си избистря как стоят нещата (и ще ми е полезно, като почна да записвам пълен кавър на парчето) и благодаря за участието! :hysterical:

Мисля, че и на Вас, Ви е било интересно. Ако някой желае, може да се включи със собствени опити.

 

Понеже имам два такива Крафта, ако някой му е мераклия, ще го зарадвам.

Ето как оценявам двата ампа.

За Крафта 4-5.

4 - погледнато спрямо, какво бих искал да получа. 5 спрямо това, което ще получа от множество усилватели до 1500 лв.

За Месата 5-6.

5 - погледнато, спрямо какво бих искал да получа. 6 спрямо резултата от Крафта.

Интересното е, че има хора, на които изглежда Крафта им хареса повече. :rocker:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

2. Хора, които не са достатъчно наясно, как звучат усилвателите (от посочените класове горе, условно да кажем до 1500 лева), какво може да се очаква от тях, да се изкара в домашни условия. Гласуването във втората класация, показва, че това ми съждение, не е лишено от логика.

3. Хора, които неволно сравняват с реалният Металика звук. Или пък заради това, че няма мастеринг, при мен да звучи добре, а на тяхното стерео зле.

Бяхте много полезни, за да си избистря как стоят нещата (и ще ми е полезно, като почна да записвам пълен кавър на парчето) и благодаря за участието!

 

 

 

Тони аз пък си мисля че никой не знае и няма как да се разбере какъв е точно звука на металика.Ако щеш си купи техника да 1 000 000 това е част от кухнята никой няма да каже това според мен си е като техен патент.То си е и до идивидуално тоноизвличане ако щеш, сега ако те качат на сцената с апаратура приготвена за Стив Вай като него ли ще свириш?Не го приемай лично това което пиша, но си мисля че звука е част от идивидуалноста.Името вече е търговска марка и продава китари всякакви боклуци но на грифа са отпечатали подписа на Джон Петручи и вече край това е китарата ставам като него. Кой знае с какви адаптери и от какви дървета са им направени китарите. Виж го тоя тунингова прави китари на най-големите http://edroman.com/ От къде знаеш че не пипа някой по инструментите и апаратурата на Металика да не са като нас отивам в динакорд или xxxx и си купувам китарка и готово. Според мен с тези неща които изброяваш като апаратура можеш да си направиш хубав звук но не и да стигнеш металика.

Весели празници!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.