Jump to content
Българският форум за музиканти

дрънчене след 12 прагче


vandal

Recommended Posts

здравейте

Взех си един скуиър преди няколко седмици, струните съм ги повдигнал доста повече от границата на сравнително удобното, но на 2,3 и 4 струна от 12-13 прагче нагоре се чува как струата дрънчи и опира в по горните прагчета...

Грифа ми изглежда да не е изкривен...

Някакви идеи как да се регулира?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С тръсрода се регулира. Прочети раздел Китара и ще откриеп инфо.

Тук има още много:

http://www.google.com/search?q=bass+guitar...amp;startPage=1

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво значи "изглежда"? На мен ми намирисва точно на това. Прочети тази тема:

 

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=69959

 

Ако не мишлиш, че знаеш какво правиш, по-добре потърси услугите на лютиер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама ти на бас ли ще свириш или какво?

Ако те влекат позициите, след 12-та, направо грабвай една китара и се радвай лесно на живота :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Също така, прочети тази тема и си изтегли книжката на Jerzy Drozd. В нея е описано защо за да постигнеш максимално нисък екшън грифа ти не трябва да е идеално прав. На мен ми помогна доста.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом дрънчи на последните позиции значи не е от грифа. Трябва да се повдигнат струните. След това може би трябва да се коригира грифа, за да стане по-удобна за свирене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом дрънчи на последните позиции значи не е от грифа. Трябва да се повдигнат струните. След това може би трябва да се коригира грифа, за да стане по-удобна за свирене.

 

не ме четеш = писах че съм ги вдигнал повече от границата на удобното...

т.е. искам по-нисък екшън от това което имам, но дрънчи и към 10то прагче...

 

ще опитам някоя от описаните по-горе хватки, ако не ми се получи ще търся лютиер...

ще ми отнеме и време да прегледам мненията ви :nono:

 

някога имах подобен проблем с една кухарка...малко изпилих прагчетата и се получи. Но на тази не искам да ги пипам.

 

и...

благодаря на всеки, който си направи труда да надникне в темата (вдигнат палец)

 

ПС - това е най смотания бас който съм хващал - честно ви казвам пълдина ми беше по-лек от това и издаваше не по-лош звук...единствен плюс на тоя скуиър е малко по тънкия гриф, въпреки че на предната (Ибанец РОадкастер - грифа бе още по-тънък)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен бръждене има на 1 струна на 19 прагче само.На 18 и 17 няма никакво бръждене.Вдигнал съм струната на най-висока позиция,не опира никъде.Мисля си ,че на прагчето му има нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лесно можеш да разбереш дали му има нещо ако сложиш нещо гладко и равно (например парче от линийка) на трите прагчета: проблемното, предишното и следващото. Ако линийката се клати, значи средното е изпъкнало и струната опира в него. Това важи за целия гриф. Искам само да предупредя - не пили проблемното прагче. Пили се, когато се изследва целия гриф и то от разбиращ човек.

 

@ vandal: чета те внимателно. За да не спорим вземи микрометрична линийка и измери разстоянието между 17-то прагче и струните. Не знам какъв модел имаш, но на грифове с по-малък радиус им трябва по-висок екшън. Другото, за което се сещам е, че дори да са високо струните, ако млатиш хамалски с дясната ръка пак ще дрънчат. Не на последно място - възможно е твоята "граница на удобното" да е ниска. Затова най-добре да говорим в милиметри.

Успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично аз смятам, че един добре сетнат бас при силна атака трябва да бръзди по праговете. Важното е когато се свири леко и нормално да няма бъзз. Ако атаката ти е хамалска, което е твърде вероятно щом си начинаещ и най-вероятно се опитваш да извадиш тон от струни на няколко години, е съвсем нормално да го имаш този проблем.

 

Лично аз не съм хващал скуаяр на който да мога да му направя нормално нисък екшън, просто бриджа не го позволява (не може да се свали достатъчно.

 

Има много хубава тема за това как да си сетнеш баса във важните теми, прочети я изгледай каквото има постнато, сетни го и кажи как е след сетъпа.

 

ето:

 

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=69959

Редактирано от Coprophagus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично аз смятам, че един добре сетнат бас при силна атака трябва да бръзди по праговете. Важното е когато се свири леко и нормално да няма бъзз. Ако атаката ти е хамалска, което е твърде вероятно щом си начинаещ и най-вероятно се опитваш да извадиш тон от струни на няколко години, е съвсем нормално да го имаш този проблем.

 

Лично аз не съм хващал скуаяр на който да мога да му направя нормално нисък екшън, просто бриджа не го позволява (не може да се свали достатъчно.

 

Има много хубава тема за това как да си сетнеш баса във важните теми, прочети я изгледай каквото има постнато, сетни го и кажи как е след сетъпа.

 

ето:

 

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=69959

 

в момента екшъна съм го повдигнал до 5-6 мм при 12то и 7 при 17то прагче. Беше с около 2 мм по надолу когато дънчеше...т.е. все още високо...

 

и не, не свиря хамалската...при доста нежни докосвания дрънчи...и не знам къде прочете че съм начинаещ...свиря от доста години на бас, просто досега не ми се е налагало да се занимавам с подобни ремонти...

и от къде ти хрумна, че и струните са на няколко години, също не разбрах...

 

както и да е...четах, ръчках...опитах някой хватки сам...ще ходи на лютиер, след празниците...

 

вижте...много моля да не ми слагате думи в устата, букви изпод пръсти и т.н....

значи от въпроса как да си оправя китарата се стигна до това че имам струни на няклко години, че съм начинаещ, че свиря хамалската...

благодаря предварително...

 

от всичко казано едно е ясно - незнам кво правя докато барам където не ми е работа, но ако не барам няма да се науча, нали? ;)

 

 

добавям - модела е http://www.squierguitars.com/pdf/current/P...s%20Special.pdf

Редактирано от vandal
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още няколко идеи от мен:

 

Възможно ли е бъзденето да не е от контакт с праговете, а струната да опира в някой от адаптерите ако е много вдигнат?

 

Възможно ли е бъзденето да е от струнника? Имал съм проблеми с подобен бас с подобен струнник - пружината, която е нанизана на болта за интониране вибрираше. Не се оправи, докато не напъхах парче от уплътнение за прозорци под нея :greenangel: Друг вариант е да е от болтчетата за регулиране на височината на струните, но при положение, че си вдигнал толкова много екшъна няма как да не си ги навил тези болтчета - при мен потракваше едното, защото го бях развил и просто си седеше там в резбата, без да натиска изобщо.

 

Дано скоро да се справиш с тоя тъп проблем и да си свириш с кеф.

 

Поздрави,

Марински

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се за безпочвените предположения. Всичко казано по-горе от мен е с приятелски тон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.