Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Публикувано

Целта на сетъпването на бас китарата е да го направите да звучи добре. Това значи, да е точен, да звучи, да се чувствате удобно когато използвате различни техники за свирене и да пасва на стила ви.

 

Започвам с няколко уточнения, които са нужни преди да започнете да сетъпвате баса си.

 

- Колко е натегнат грифа на баса.

 

Тук е една от спорните части, а именно дали грифът трябва да е прав или не. Всичко зависи от стила на свирене на басиста. Има две предпоставки грифът да има различна от права форма:

 

- Дъговидна форма - Струните упражняват голямо напрежение над грифа.

- Обратна дъга - Тръсродът е пренатегнат и извива грифа в обратна посока.

 

Тръсродът е един(или два) метален прът, минаващ през грифа на баса ви. Чрез него можете да контролирате точно тази дъга, за която говоря. Когато го натягате той опъва грифа към право положение или т.нар. обратна дъга. Когато го отхлабвате той оставя струните да извиват грифа в правилна дъга. Внимавайте с корекцията на тръсрода, защото ако го пренатегнете можете дори да счупите или изметнете грифа на баса си.

 

bassneckrelief.gif

 

- Височина(екшън) на струните на бас китарата.

 

Тази височина на струните се нарича екшън на струните. Можете да чуете репликата "Екшънът ми е много висок". Този екшън може да се коригира по два начина. От нътът на баса(малкото магаренце при главата на грифа) или чрез струнника на бас китарата. Ако нътът е бил "отрязан" правилно фабрично, всичко е наред. Ако има проблем с него, то по-добре е да оставите корекцията на този проблем на лютиер, стига басът Ви да не е с нът, който може да се коригира чрез винтове като височина. Като пример за нът височина вижте това:

 

nutheight.gif

 

 

Чрез струнника можете да коригирате височината на струните чрез приложените към баса шестограми или отвертка. Тази корекция е отново въз основа на личното Ви предпочитание за звук и удобство при свирене. Имайте предвид, че колкото по-нисък е екшъна на струните, толкова повече се оцветява звука при удар на струната в праговете на грифа. Този звук не винаги се чува през кубе и затова тази настройка е добре да се прави при наличието на кубе до Вас, за да можете да избегнете паразитния шум, който може да Ви дразни и да "загрозява" свиренето Ви. Пример за корекция на струнник.

 

saddlescrews.gif

 

- Радиус на фретборд.

 

Фретбордът на повечето басове е с лека форма на арка. Този радиус се измерва в инчове. Леглата на струнника е препоръчително също да формират арка. Можете да използвате модел като този за арката:

 

Шаблон за радиус!

 

Можете да го измерите на око, което не винаги ще е точно. Прилагам картинка на сетъпнат гриф с правилен радиус:

 

fretboardradius.gif

 

- Интонация на басът.

 

Този процес е прецизен и трябва да се внимава когато се прави. Интонирането на басът е, казано с прости думи, постигането на точни тонове на бас китарата. Ако басът не е интониран правилно, той ще звучи като разстроен и определено ще дразни като звучене.

За да интонирате баса си правилно трябва да скъсите или удължите струната чрез "седлата" на струнника на бас китарата. За тази цел трябва да използвате отвертка с точен размер, която обикновено върви в комплект с баса Ви. Винтовете, които трябва да коригирате се намират в задната част на струнника на баса Ви както е оказано на тази картинка.

 

intonationscrews.gif

 

Как да интонирате баса си.

 

Чрез електронен тунер настройте всички струни на правилните им тонове. Започнете от най-ниската като тон струна на 12-та позиция на грифа. Бъдете сигурни, че докосвате струната точно над позицията. Уверете се, че флажолета е същия тон като този, който издава струната когато е изсвирена свободно.

 

intonation.gif

 

Ако тонът е нисък, то Вие трябва да скъсите струната чрез седлото на струнника. Действайте внимателно и проверявайте тона с тунера!

Ако тонът е висок, трябва да удължите струната, като пак сверявате звученето с тунер.

 

saddlemovement.gif

 

Изпълнете тази процедура за всички струни една по една като вървите от най-ниската към най-високата. Имайте предвид, че няма да можете да постигнете интониране на всяка позиция. Това е нормално за фретнатите инструменти и не трябва да Ви притеснява. Имайте предвид, че идеята на интонацията е да сте близо до най-точния тон.

 

- Височината на пикъпите.

 

Височината на пъкъпите се коригира чрез отвертката, която е приложена с бас китарата Ви или просто с точния номер такава. Имайте предвид, че някои производители слагат пяна под пикъпите и ако тя се начупи или смачка ще Ви се наложи да сложите пружинки под винтовете, за да могат да избутват пикъпа нагоре при развиване на винтовете. Пикъпите трябва да са под ъгъл, не да са подравнени. Ако имате нужда от изявени среди, трябва да повдитнете чрез винта тази страна на пикъпа(стига да не става дума за сингъл койл такъв).

 

pickupheight.gif

 

На някои басове можете да коригирате височината на полюсните дробинки индивидуално. Това са кръблите магнитни дробинки, които съвпадат с положението на всяка струна. На някои пикъпи те са видими, на други са капсуловани и са скрити.

 

pickupheightscrews.gif

 

Ако сте следвали стриктно този туториъл вече трябва да имате един сетъпнат бас.

 

Допълнителни линкове:

 

tunemybass.com - Източник за тази статия.

 

ibanez.co.jp Bass setup page.

 

Fender Bass setup page.

 

П.П. Забравих най-важното! Ако някой има забележки или допълнения, моля да ги сподели. Спорове за сетъп на бас ще помоля да бъдат пропуснати. Целта на тази тема е да се помогне на хората, не да се стига до кавги :hysterical:

Отговорено

Да добавя два прости "пиниза" (ша ма извините за турцизма):

 

1 - при натягането на грифа, не разчитайте само на напрежението от натягането на тръс-рода да извие дървото. Помогнете му ! Викате си помощник, взимате баса на коляно, така че коляното ви да се падне в средата на грифа (в точката на огъване), с двете ръце натискате ЛЕКО в началото и края на грифа, така че да се получи нужната дъгичка. По тоя начин тръс-рода се разтоварва от напрежението и помощника ви го завива четвърт-половин оборот. Ако е нужно повече - оставете дървото да свикне с новото положение (половин-един час) и тогава - пак.

 

2 - за интонирането - много прост "бабешки метод" за разбереш накъде иска да отиде седлото - натам, накъдето отива стрелката на тунера ! Понеже е сложно да се помни това за височината на тона и дължината на струната - нищо не трябва да помните. Като сте настроили празната струна на верен тон, и флажолета на 12-то прагче е точен, гледате тона на 12-то прагче и стрелката на тунера. Ако стрелката отиде надясно (значи струната иска да е по-дълга) - и седлото отива надясно. Просто и елементарно.

Отговорено

малко нагледни материали по въпроса.

 

 

 

 

П.С. Браво за темата. Време беше някой да се хване да го напише на едно място. :ph34r:

 

П.С.2. Сетъпа в клипчетата е примерен и варира в зависимост от силата с която се свири. Имайте го на ум когато сетвате баса си. Доверяваите се на собствения си усет и вкус, все пак вие ще свирите на този инструмент.

  • 10 months later...
  • 3 weeks later...
Отговорено

(Умишлено не отварям специална тема, тъй като конкретният казус вероятно е забелязван и от други хора, докато са си setup-вали баса.)

 

Коригирам дъгата на грифа според описанията в книжките на Ibanez (и басът е Ibanez). С луфтомера измервам хлабината на 8-о прагче на 1-а струна - 0.3 мм. Същата хлабина на 5-а струна е около 0.5 мм. Ако грифът беше идеално равен напречно (т.е. нулево усукване), двете хлабини би трябвало да са еднакви.

 

Въпрос: някой има ли информация доколко е допустима неравнинността на грифа в напречно отношение, т.е. колко е допустимото усукване? Тази разлика за нормална ли да я считам?

 

Подчертавам, че при въпросните процедури съм изключително внимателен (изчел съм всичко писано тук, а и не само тук, по темата) и вероятността с действията си да съм прецакал нещо е клоняща към нула.

 

Мерси предварително и поздравления за полезната тема! :girl_cray2:

Отговорено

Погледни как е сетната височината от струнника. Не знам на кое казвате 1-ва 2-ра... струна, по-добре ги именувайте с буквички по стандартния строй (дори и да не свирите в него) така ще е по-лесно за всички да се ориентират. Разлика от 200 микрона не е голяма и вероятно се дължи на различния диаметър на струните или малка разлика във височината от струнника. Според мен не е нещо, което би трябвало да те притеснява.

Отговорено

^^^ Благодаря за мнението, но не мисля, че тук струнникът играе каквато и да била роля - тая хлабина, чиято норма (поне според Ibanez) всъщност е точно в интервала от 0.3 до 0.5 мм за всяка отделна струна, се мери при натисната на 1-о и на последно прагче струна, което изключва струнника като фактор.

 

П.П. За G и B струните на 5-струнен бас ставаше въпрос. :-)

Отговорено

Колеги искам да питам понеже винаги съм се чудел.Доста често ми се налага да сменям настройката на баса от Ми в Ре,дроп До.Трябва ли при всяка смяна на настройката да пипам и нещо по интонацията, грифа и тн.?

  • 5 months later...
Отговорено (Редактирано)

Тъй като по-горе са дадени референции към различни сайтове все на чужд език, а и понеже така и така написах този текст за едно друго място, пускам малко неща и на български...

 

Ето и някои конкретни цифри, представляващи една базова/универсална, ако мога така да я нарека, настройка на хардуера на баса, колкото и относително понятие да е това. :-)

 

Измервателните инструменти, които съм споменал по-долу (шублер и луфтомер), са възможно най-точните, които могат да се използват за целта; има и алтернативи - линийка, рулетка, дебелината на дебитна/кредитна карта, монета и т.н., но лично аз не бих ги препоръчал!

 

Дъгообразност на грифа

Определя се чрез измерване с луфтомер на хлабината между всяка струна и 8-о прагче. За правилното отчитане е необходимо струната, чиято хлабина се мери, да е притисната към двете си крайни позиции - например 1-а и 24-а (или 1-а и 22-а, ако басът е с 22 прагчета). За целта можете да използвате или капо, или помощта на някой около вас. :-)

Регулира се чрез въртене на пръта чрез вътрешния шестограм. Внимание: не въртете пръта на повече от 1/4 (четвърт) оборот, без да дадете след това време (например 2-3 часа минимум) на грифа да "свикне" с новата натегнатост!

Норма: 0.3 - 0.5 мм (Забележете: това са 3-5 десети от милиметъра, а не милиметри!)

Източник: Ibanez

 

Екшън на струните

Определя се чрез измерване с шублер на хлабината между струните и 12 прагче. Струните трябва да са свободни.

Регулира се чрез промяна на височината на "столчетата" (при голямото мостче/голямото магаренце/бриджа) на струните чрез малък вътрешен шестограм (най-често).

Норма: 2.0 - 2.5 мм

Източник: Ibanez

 

Височина на адаптерите

Определя се чрез измерване на хлабината между струните и адаптерите. Най-общо казано, тази настройка трябва да се прави с бас, включен към усилвател, за да се следят нивата на изходящия звуков сигнал, тъй като последните се влияят от височината на адаптерите.

Норма: 3.5 мм за предния/neck адаптер; 3.0 мм за задния/bridge адаптер

Източник: Cort

 

* Ще повторя, че това са цифри за своеобразна универсална настройка на хардуера. Всеки може да модифицира тези настройки (В разумни граници!) според собствените си предпочитания.

 

** Ако някой по-начинаещ счете, че ще му бъде полезно и необходимо, мога да отделя време и да опиша стъпка по стъпка как ги правя аз тези настройки. Разбира се, нито съм някакъв експерт, нито лютиер, нито голям музикант, но пък за сметка на това съм перфекционист! :-P ;-)

 

*** Ако някой изпитва и някакви съмнения относно това дали би се справил сам с тези "упражнения", по-добре да не се захваща, а да намери някой по-опитен, който да му покаже нагледно как се правят нещата!

Редактирано от yordaniy

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.