Jump to content
Българският форум за музиканти

Настройване на КиТара


gently

Recommended Posts

За траш те оправя и Drop D - Trivium бичат така, а те не са от вчерашните. Drop C също идва блажко. Така свирят As I Lay Dying, SOAD в първите три албума и ако се не лъжа - Machine Head. Според мен най-добре е ти сам да си експериментираш с различните строеве и сам да откриеш този, който най ти допада. Хващай брадвата за врътките и почвай да чегърташ :guitar:

Редактирано от KeRRANGKid
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 35
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

мерси много:)))

значи от всичко написано реших да си взема един тунер по нататък като сабера пари:))а някви по евтини от посечения по доло дали има?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Главната прецаквация при смъкването на китарите е, че им отиват интонациите, и започват да бият струните в прегчетата. Затова единственото свястно решение на въпроса е да имате една китара със да кажем средно дълга мензура, с 0.09 - 0.42 струни, настроена в МИ, и друга, по-здрава, по-дълга китара, направена за струни 0.10 , или 0.11, и настроена и интонирана на РЕ, или ДО. ДА се слагат 10-ки и особено 11-ки на китари, направени за 9-ки най - малкото ще разшири гнездата на магарето/ заключването/ флойда/бридж-а, а да не говорим, че се измята грифа. Ако после искате китарата да си свири пак нормално, цената на ремонта ще е в ценовия диапазон 30 - 200 лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе казано на човешки - срендо дълга китара :)

мензура, ако не се лъжа, е дължината от нъта до бриджа

иначе всъщност ако знаеш какво да правиш с тръс рода единствената реална прецакня от от сменянето на дебелината на струните е, че ти се разширяват дупките на нъта. а интонацията се коригира с няколко часа играчка :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мензурата се дели на 2 равни части

 

1. от нът-а до 12-то прагче

2- от 12-то пр. до струнника.

 

Трябва да циепят средата тия две рязстояния.

 

Сорри за офтопика ма нали се образоваме тук :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Главната прецаквация при смъкването на китарите е, че им отиват интонациите, и започват да бият струните в прегчетата. Затова единственото свястно решение на въпроса е да имате една китара със да кажем средно дълга мензура, с 0.09 - 0.42 струни, настроена в МИ, и друга, по-здрава, по-дълга китара, направена за струни 0.10 , или 0.11, и настроена и интонирана на РЕ, или ДО. ДА се слагат 10-ки и особено 11-ки на китари, направени за 9-ки най - малкото ще разшири гнездата на магарето/ заключването/ флойда/бридж-а, а да не говорим, че се измята грифа. Ако после искате китарата да си свири пак нормално, цената на ремонта ще е в ценовия диапазон 30 - 200 лв.

Евтиме кво ще рече китара направена за 9-ки !!!??!?

 

И как да знае човек неговата за какви е. Че на китарите не пише за какви струни са освен размера с който ти я продават.

Джазменските значи *archtop* китари не знам за какви струни трябва да са.....

Питам щото си позволих 0.11. на моята. /от джазменска страст де/ да не си помислиш че свиря някви джангъри /

Ама това че дадена китара се прави за 9-ка а друга за 10-ка, 11-ка за пръв път го чувам

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми тея дни скъсах стрина и мисля ся да слагам други до сега бях с кирливите 9-вятки но сега съм зе запътил към хибрида 11-10..можели това да повреди нещо моя СТРАТ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Би трябвало нищо да не стане . Освен да не ти се съберат струните в нъта горе , но това е рядък случай drunk.gif:happy: . Aз лично нямах проблеми , но от 9ки минах първо през 10ки и тогава на 11 . Не знам дали това е повлиало на цялата работа . (Грифа ми още не се е изопнал :blink: )

Редактирано от RockMan2005
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китарите, които се продават с 9-ки, са предвидели най вече за 9-ки. Особено моделите с тънки грифчета(което стана ТВЪРДЕ на мода у нас, хората напълно забравиха, че тънкия гриф не е задължително най-удобен, а и намалява дължината на тона). Дебелите струни, предназначени за ел.китара имат 20-40% по-голямо напрежение, и извиват видимо грифовете на по-соло-предназначените китари. Те разширяват и гнездата за струните на магарето горе, и флойда долу. След като върнете обратно 0.09 струни, те мърдат леко в по-широкия образувал се луфт, от което звънят леко, и губят енергия.

Ако китарата ви струва 200-300 лева, това не е болка за умиране, защото магасрцето ви струва 5 лв, а тремолото - 20-30, а и те и без това не звучат добре и звънят тук таме(което почти не се улавя от скапаните адаптери). Но при хубави скъпи китари, направо ще ги съсипете.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ок. Аз свиря с китара за 200-300 лева със средно дебел гриф и скапани адаптери. Надявам се че смяната към 011 не е повлияла.. преди това и 10-ка съм слагал./ Но ми е направило впечатление че почти всички китари ги продават с 09. струни .... не мислиш ли ?

 

П,.С я моля те дай примери за марки ( модели ) от "по-соло" и по не соло .. съответно такива за по-дебели струни и такива за по тънки.

Благодаря предварително.

Редактирано от DaftFunk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интонацията се оправя за 5-10 минути, ако знаеш как точно се процедира и имаш малко опит. За разширяването ми звучи странно, нали всичко е желязно по Ibanez-а... :o

 

П.П. Специално Ibanez пишат, че китарите им идват и са направени за 9-42 стрингс. Затова и пак мисля да сложа такива и да я настроя в Е (поръчах си Еликсир Наноуеб). Сега съм с 10-52 в Д, ама нещо почна да не ме кефи май... :o

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ок. Аз свиря с китара за 200-300 лева със средно дебел гриф и скапани адаптери. Надявам се че смяната към 011 не е повлияла.. преди това и 10-ка съм слагал./ Но ми е направило впечатление че почти всички китари ги продават с 09. струни .... не мислиш ли ?

 

П,.С я моля те дай примери за марки ( модели ) от "по-соло" и по не соло .. съответно такива за по-дебели струни и такива за по тънки.

Благодаря предварително.

ми щом искаш :angry::huh: Ibanez, Jackson, ESP...общо взето китарите които са по соло са с флоид което помага на соло китаристите...примерно за какво би му била "ръчка" на ритъм китарист...а за китари с по дебели среуни-всяка стига да няма заключване щото не моиш да и сложиш 12-ки примерно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде стига глупости, не можеш да сложиш 12-ки на китара със заключване, а Jackson, Ibanez и ESP били "по-соло" китари... И един мармот...

 

Единият (за другите не съм сигурен) от Slipknot свири на Ibanez, ама не е соло китарист. Джеймс Хетфилд свири на ESP(най-долу на страницата), ама той е ритъм китарист, а не соло. Флойд Роуз-ът не е решаващ дали китарата е ритъм или не, на китарата се свири независимо какво, да не говорим че има групи, в които двамата китаристи се редуват на солата, т.е. са едновременно и ритъм и соло китаристи, ама и двамата са с китари със заключване.

 

Ето една снимка по въпроса с 12-ките и заключването (Единият от китаристите на група Amon Amarth, които свирят в В-настройка и ползват 12-ки):

pratteln10.jpg

 

А ето го и китариста на Slipknot за който говорех (знаете и те свирят в Drop-В с 12-ки):

bdoslipknot2_gallery__365x550.jpg

 

И още една малка:1661773475439ed5f0a876b.jpg

 

Хайде със здраве.

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.