Jump to content
Българският форум за музиканти

Байцове и масла за поддръжка на китарата


Recommended Posts

По форумните срещи често си говорим с pacman за всякакви китарно-басови направисисамщини, и седящите до нас съфорумци от време на време пускат по едно ухо, чудейки се дали им е отегчително, или им е по-скоро интересно да слушат нашите неразбираемите, обсипани със съкаращения и числа, сякаш свръхсекретни разговори. Та една от темите е за масла, с които е хубаво дървото да се третира известно време преди боядисване/пребоядисване, а фингърборда е хубаво да се третира с тях да кажем 2 пъти годишно, и особено ден преди смяна на прагчета. Става въпрос за кокосово масло - продава се в повечето аптеки, и е евтино.

 

Преди време бяхме говорили и за байцове(оцветители, с които се маже дървото), но уви, вече съм позабравил разговора, а ми се налага да питам някои неща. От къде можем да си набавим байцове, има ли различни цветове, и каква е процедурата за нанасяне. Конкретния проблем е - имам един гриф със светъл фингърборд и бели точки по него. Преди това е бил боядисам с черен лак, което на мен не ми се нрави да оставя така. Мога ли да байцна само фингърборда(и отстрани), без да се боядиса и грифа, или трябва да го байцна само отгоре? И последен въпеос- как могат да се направят точки по грифа, от какъв материал(бели и черни).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а отдавна чаках тази тема. използвам кокосово масло - наистина е супер!!! продава се в кутийки. при студено време има консистенцията на свинска мас. при затопляне се втечнява. затова преди употреба е хубаво да се сложи до печката за да се втечни. както си е китарата със струните - първо почиствате фингърборда и струните и после с памучен тампон обилно нанасяте кокосовото масло. да се намокри хубаво фингърборда и струните. чакате 20 минути и забурсвате хубаво - така че да не остане нищо. ефекта е много добър - струните стават сякаш минати с ФАСТ ФРЕТ, а самия фингърборд става доста освежен. по този начин се предпазва от проникване на пот от пръстите :greenangel:

аз лично използвам кокосово масло на фирма Икаров...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От къде можем да си набавим байцове, има ли различни цветове, и каква е процедурата за нанасяне. Конкретния проблем е - имам един гриф със светъл фингърборд и бели точки по него. Преди това е бил боядисам с черен лак, което на мен не ми се нрави да оставя така. Мога ли да байцна само фингърборда(и отстрани), без да се боядиса и грифа, или трябва да го байцна само отгоре?

Значи байцове има почти във всички железарии. До колкото знам има черен, светло кафяв и тъмно кафяв. А за грифа определено можеш да байцнеш само фингърборда. Облепяш с хартиено тиксо грифа до линията на слепване на фингърборда и мажеш. Като естествено преди това трябва да свалиш лака от местата върхо които ще нанасяш. Моя гриф беше същия. Черен отгоре и бял от страни. Но сега придоби доста приятен външен вид.

Малко оф : ЕВАЛА на pacman. Човека определено си знае работата. Ако ми се наложи да сменям прагове на друга китара пак при него ще отида!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
а отдавна чаках тази тема. използвам кокосово масло - наистина е супер!!! продава се в кутийки. при студено време има консистенцията на свинска мас. при затопляне се втечнява. затова преди употреба е хубаво да се сложи до печката за да се втечни. както си е китарата със струните - първо почиствате фингърборда и струните и после с памучен тампон обилно нанасяте кокосовото масло. да се намокри хубаво фингърборда и струните. чакате 20 минути и забурсвате хубаво - така че да не остане нищо. ефекта е много добър - струните стават сякаш минати с ФАСТ ФРЕТ, а самия фингърборд става доста освежен. по този начин се предпазва от проникване на пот от пръстите :greenangel:

аз лично използвам кокосово масло на фирма Икаров...

Брех, не гхо знаех това, мерси за инфото!

В аптеките викаш, тъй ли? А колко 4есто е хубаво да се прави процедурата? Имам предвидако не трябвада сменяü праг4ета.

Редактирано от Fenix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами колко често......правя това на 3-4 месеца. зависи от интензитета на свирене. приемрно аз не свиря много....следователно фингърборда ми не се плеска с мръсотии много. обаче има хора които по цял ден бичат - следователно повеече се омазва китарата. тогава трябва да се почиства хубаво и тогава да се минава с кокосово масло.

по принцип то е козметичен продукт. ако не го намериш в аптеките пробвай в някой магазин за козметика :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а отдавна чаках тази тема. използвам кокосово масло - наистина е супер!!! продава се в кутийки. при студено време има консистенцията на свинска мас. при затопляне се втечнява. затова преди употреба е хубаво да се сложи до печката за да се втечни. както си е китарата със струните - първо почиствате фингърборда и струните и после с памучен тампон обилно нанасяте кокосовото масло. да се намокри хубаво фингърборда и струните. чакате 20 минути и забурсвате хубаво - така че да не остане нищо. ефекта е много добър - струните стават сякаш минати с ФАСТ ФРЕТ, а самия фингърборд става доста освежен. по този начин се предпазва от проникване на пот от пръстите :)

аз лично използвам кокосово масло на фирма Икаров...

Това масло, за което говориш става ли за такива грифове, които не са лакирани, а фабрично са само с някаква смазка (не знам на бг как се казва). Тоест то само за излъскване на лака ли е? Защото при мен се цапа грифа :) и не ми е приятно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

понеже вече съм много уморен и не ми се чете ще споделя с вас какво правих с една от китарите ми(като стана дума за масло)

 

 

та кокосовото върши работа,но си мисля че терпентин и пчелен восък разтворено върши по добра работа

 

 

1.терпентина смазва и не позволява на влагата да навлезе в дървото(което е и идеята на маслото)

2.пчелния восък запечатва(доколкото съм чувал)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

понеже вече съм много уморен и не ми се чете ще споделя с вас какво правих с една от китарите ми(като стана дума за масло)

 

 

та кокосовото върши работа,но си мисля че терпентин и пчелен восък разтворено върши по добра работа

 

 

1.терпентина смазва и не позволява на влагата да навлезе в дървото(което е и идеята на маслото)

2.пчелния восък запечатва(доколкото съм чувал)

айде кажи нещо дето си го правил и тогава казвай кое е правилно и не

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а отдавна чаках тази тема. използвам кокосово масло - наистина е супер!!! продава се в кутийки. при студено време има консистенцията на свинска мас. при затопляне се втечнява. затова преди употреба е хубаво да се сложи до печката за да се втечни. както си е китарата със струните - първо почиствате фингърборда и струните и после с памучен тампон обилно нанасяте кокосовото масло. да се намокри хубаво фингърборда и струните. чакате 20 минути и забурсвате хубаво - така че да не остане нищо. ефекта е много добър - струните стават сякаш минати с ФАСТ ФРЕТ, а самия фингърборд става доста освежен. по този начин се предпазва от проникване на пот от пръстите :blink:

аз лично използвам кокосово масло на фирма Икаров...

Това масло, за което говориш става ли за такива грифове, които не са лакирани, а фабрично са само с някаква смазка (не знам на бг как се казва). Тоест то само за излъскване на лака ли е? Защото при мен се цапа грифа :curse: и не ми е приятно.

значи по принцип маслата са ефективни когато грифа не е лакиран :angry: ако има лак маслото не може да попие в дървото. препоръчвам ти да вземеш една шкурка - от най-финната която продават и да минеш грифа отзад внимателно. отнема време но пък става готина работа. става доста по приятно на допир и като се третира с масло нямаш ядове относно навлизане на блага и мръсотия в грифа :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако грифа отзад е лакиран, най добре да си остане лакиран. А това с восъка в никакъв случай не трябва да се прави ако ще лакирате отгоре, защото лакът няма да хване.

 

Имем проблем - пробвам да байцвам грифа, но после, като почиствам точките по грифа, байца се трие и изсветлява на места. Нормално ли е така да се трие байца, да не би да сум попаднал на кофти-байц? Каква е точната преоедура за нанасяне. Може ли след като се нанесе байца, дървото да се запечата/лакира и откъм фборд-а.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Значи принципно байца трябва да попива в дървото. Добре ли си изшкурил грифа? Ако да нанеси няколко пласта изчакай да изсъхне хубаво и тогава чисти точките. Това че изсветлява само на места означава че може и да неси изстъргал хубаво лакът.

Редактирано от Свирациус до Побъркациус
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има различни байцове - на водна основа, на спиртна и т.н. Някои се продават като концентрат, други са разредени и готови за употреба. Говори с някой, който е по наясно за конкретни препоръки, но аз не бих използвал за китара, пък била тя и българска, байц от анонимен български производител от Чукурово за 60 ст. , купен от близката железария. Не само че ще се трие, но ще си смени и цвета с времето. Може и да не е такъв случая, но от обяснението на това ми прилича.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно възможно е. Грифа е току-що нивелиран, така че и спомен от лак няма по него. Препоръчайте някакъв байц.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

както си е китарата със струните - първо почиствате фингърборда и струните и после с памучен тампон обилно нанасяте кокосовото масло.

Забравих да питам - с какво си почистваш грифа - щото май не е много добре да е със спирт и памук, т.е. реших да пробвам това с кокосовото масло, ама се сетих че не съм си почистил грифа B) , и се чудих. Мерси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

задължително почисти грифа с памучна кърпа преди да го намажеш с маслото :) просто го изтриваш от мръсотията с някой стар чаршаф :) иначе все едно мажеш мръсни ръце с крем B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.