Jump to content
Българският форум за музиканти

Jvm в кооперация


Lord Shredulous

Recommended Posts

Уважавам много мненията на Парни Валяк и се извинявам,че споделих плява с вас!Просто не ми обръщйте внимание!

Мислех си (образно казано),че ако искаш да си купиш кола,с която да стигнеш от точка А до точка Б,а разстоянието помежду им е коларски път,не е нужно да бъде с 12 метрова лимузина или супер-спортен автомобил,за да го постигнеш.

Е,не съм бил прав.

 

Lord Shredulous,щом си го харесал-това е друго.Тук наистина има по-сведущи по въпроса и ще ти помогнат,а аз няма да спамя повече.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А защо не се сещаш за джип (много подходящ за случая)?!

Вероятно защото и него (както и лимузината, и "бегачката") не всеки може да го има! Това, обаче не го прави по-малко подходящ.

А разходка пеш сред природата (в случая) не може да го замени. Тя е с друга мотивация, макар че може да те закара от т.'А' до т.'Б'.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:greenangel:

Привет,обещах да не спамя темата на човека и възнамерявах да си спазя обещанието,но...

 

Отговарям на въпроса на docc - сещам се :ok: и точно това намеквах и затова предложих друг вариант, който е и по-евтин при 3 (първото беше само за пример с повече опции) от предложенията ми, което си е сериозна мотивация.

Има много възможности на пазара и човек може да се огледа преди да се спре на някакво решение.

Всеки има глава на раменете си и може да преценява какво му харесва и какво не и как ще действа в дадена ситуация - дали ще ходи пеш или ще се вози с джип.

 

Накратко - ако усилвателя ти има опция да му се намалява мощността или е слабомощен - няма да има нужда да си купуваш атенюейтър, за да можеш да го вкараш в режим, в който да звучи добре и в същото време да свириш на поносими за теб и съседите нива.

Ако си си харесал обаче такъв усилвател, който няма такива опции и е както в случая 50 W - беж за атенюейтър!

 

 

Поздрави и :)

Рахата

 

П.С.Може и да не съм прав-това го оставям на спецовете :butcher:

Редактирано от рахата
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля че това с намаляването на мощността няма да му свърши никаква работа , а и така лампите ще се износват неравномерно ако не се лъжа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виждал ли си изобщо такъв девайс?!?!?

Лампите могат да се износят по-бързо, но не и по-неравномерно!

 

:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виждал ли си изобщо такъв девайс?!?!?

Лампите могат да се износят по-бързо, но не и по-неравномерно!

 

:D

Добре според теб като превключа на режим 50W и свиря така да речем 2-3 месеца или повече и след това го върна на 100W няма ли да се износят неравномерно лампите при положение, че ампа е ползвал примерно 2 вместо 4 EL34 лампи. Поправи ме ако греша. Идеята ми е че м/у 100 вата и 50 няма голяма разлика и не си струва да се използва тази функция на ампа.

Редактирано от niki_jem
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както Parni_Valjak каза, ламповите усилватели са различни животни, когато мастера им е на 1 или на 6 например. При някои разликите в саунда са много големи, при други доста по малки, явно се дължи на конкретно схематично решение. Не разбирам абсолютно нищо от техническата страна на въпроса.

 

Но имам амп, който се явява много добър пример за ползите от атенюаторите - Mesa Boogie 50 Caliber. Това е амп, при който саундът драстично се променя при усилването на мастера. Затова и записах кратък семпъл, на който разликите в звука могат да се чуят, а настройките на ампа се виждат (надявам се)

 

http://www.youtube.com/watch?v=9L6g0_mKYio

 

В началото, мастерът е на 1, гейнът е на 8, а ампът свири едва едва. Ампът звучи тънко и вкарва неприятни средно високи

След това включвам атенюатора и слагам мастера на 5 (атенюаторът намаля звука до 10% от оригиналния, може и още, но започва сериозно да се разваля качеството, губят се ниските и звукът става много рехав)

Най накрая слагам мастера на 3 и усилвам малко от атенюатора.

 

И в трите случая, звукът е доста различен без да променям други настройки от ампа. Шумът на записа е много висок, защото ампът беше много тих, а миксера ми е доста посредствен и съответно шумящ. Иначе , записът е възможно най натурален и без обработки

 

Надявам се семпълът да е полезен на някой :D

 

П.С> Извинявам се за свиренето, дрънках нещо набързо колкото да се чуе ампа :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре според теб като превключа на режим 50W и свиря така да речем 2-3 месеца или повече и след това го върна на 100W няма ли да се износят неравномерно лампите при положение, че ампа е ползвал примерно 2 вместо 4 EL34 лампи. Поправи ме ако греша. Идеята ми е че м/у 100 вата и 50 няма голяма разлика и не си струва да се използва тази функция на ампа.

При пауйър етенюатора,намаляването на мощността става след усилвателя и мощността се поема от самото устройство.Иначе казано усилвателя си работи нормално ,все едно е с говорител,съответно и лампите се износват равномерно.

 

Това за което ти говориш го има при някои усилватели и наистина намаляването на мощността става вътре в усилвателя чрез изключиване на 2 двойки лампи или превключването на стъпалото от пентоден в триоден режим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре според теб като превключа на режим 50W и свиря така да речем 2-3 месеца или повече и след това го върна на 100W няма ли да се износят неравномерно лампите при положение, че ампа е ползвал примерно 2 вместо 4 EL34 лампи. Поправи ме ако греша. Идеята ми е че м/у 100 вата и 50 няма голяма разлика и не си струва да се използва тази функция на ампа.

При пауйър етенюатора,намаляването на мощността става след усилвателя и мощността се поема от самото устройство.Иначе казано усилвателя си работи нормално ,все едно е с говорител,съответно и лампите се износват равномерно.

 

Това за което ти говориш го има при някои усилватели и наистина намаляването на мощността става вътре в усилвателя чрез изключиване на 2 двойки лампи или превключването на стъпалото от пентоден в триоден режим.

 

Много добре знам пауйър етенюатора как работи, понеже ползвам такъв от години, имах в предвид и затова цитирам колегата "Рахата" че няма смисъл да се разчита само на слуйча за намаляне на мощността на ампа понеже ползите са незначителни, Да решението е пауйър етенюатор.

Редактирано от niki_jem
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето няколко линка, които са полезни илюстрации според мен

1) на атенюатор

 

 

2)на това какво реално значи 25w или 100w, примери

Mesa Boogie Transatlantic 25w - 114 Db

Mesa Boogie Mark V 100w - 123,3 Db

 

тъй че изречения от сорта на "100 вата са прекалено много, за кво ги искате?" ... ми те и 25 са прекалено мнoго :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на това какво реално значи 25w или 100w, примери

Mesa Boogie Transatlantic

 

От чисто любопитство бях изпробвал и това "мъненкото" и ми отнесе главата направо :D Няма друг такъв ясен и отчетлив драйв...

Иначе проблема е ,че атенюатор могат да ми дадат да изпробвам само ако го купя непременно...

Иначе от сега още смятам че ще е Palmer-a със симулатор,защото ще си свиря,както за кеф,така и за записчета.И наистина ще е много по-лесно така,отколкото с микрофон и пултче...

Хора,извинявайте че ви занимавам с глупостите си btw,ама все пак благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.