Jump to content
Българският форум за музиканти

Защо не мога да изсвиря нещо чуто?


Тео

Recommended Posts

Интересно ми е защо.

Търся по клавиатурата тона, с който започва мелодията.Намирам го, после намирам втория и евентуално третия.

И тук свършва всичко, защото четвъртия или е прекалено висок или прекалено нисък.

 

Аз съм доста начинаещ...

Редактирано от Тео
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тип пианистична клавиатура щом си в раздел Клавишни ползваш, нали?

Може и четвъртия тон вече да го смесваш с хармония някаква в музиката (два различни по честота тона, звучащи заедно) и да се объркваш кой от тях ти трябва (всъшност може би и двата ти трябват да ги изсвириш).

:) дай по-конкретно инфо за музиката също.

Редактирано от Fractal
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо не мога да изсвиря нещо чуто?

Като казваш, че си начинаещ имаш предвид в областта на "вадене" на мелодии или по отношение на инструмента ти?

Съвсем нормално е ако си начинаещ и в двете, а си чул нещо примерно веднъж по радиото и искаш да си спомниш мелодията да не можеш. Нямаш развита музикална памет и не си познаваш инструмента достатъчно добре.

Как си с изпяването на чута мелодия: можеш ли лесно да я възпроизведеш или е същото като с изсвирването?

Нужно ти е по-задълбочено слушане. И опознаване на инструмента ти. Почни с прости мелодии: има детски песнички, които се ползват за солфеж. Зайченцето бяло и Тихо се сипе първия сняг примерно са идеални.

Мелодиите им съдържат само тонове от съответната гама, имат в себе си възходящи/низходящи поредици от тонове, написани така, че "водят" към следващия, и най-важното имат повтарящи се мотиви, които лесно се запомнят и ти помагат да чуваш вътрешно мелодията и да сравняваш с това, което се опитваш да изсвириш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурен ли си, че записа който слушаш е качествен? Колко силно го слушаш? За изолиран случай ли става въпрос или по принцип? В горния пост има много ценни съвети за развиването на слуха и музикалната памет. Използвай ги. А за ваденето на дадено парче по слух ще ти помогне, ако първо намериш тоналността, след това всички акорди и конкретните тонове сами ще си дойдат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почвай с "Мила моя мамо" - свири я, пей я, транспонирай я нагоре-надолу през разни интервали. С това парче можеш сероиозно да си размътиш главата или да си натренираш първоначално слуха.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аха...

...момчето с келтската музика.

 

намери нотите на песента (табове или пръстовки ако не си нотно грамотен :) )

 

сравни твойта версия и тази - написаната

 

Аз имах такъв проблем с Тейк Файв в началото докато свикна да чувам определени неща (става въпрос за преди 10 години :greenball: )

 

 

П П - сещаш ли се как звучи казаното от тебе в двете теми :thumbs_up: ...

Редактирано от peterko
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те правят нещо, дето засега не можеш да опиташ.

Първо трябва да се справиш със Allegretto in A minor от Piano Sonata No. 11, Mozart или както му казват Турския марш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе човек, ти ебаваш ли се с нас??? Да не мислиш, че тези хора ей така от улицата са хванали кой каквото докопа и свирят по слух? Казваш, че нямаш опит. Ами придобий опит - примерно с ходене на уроци, солфеж и яко свирене (най-малко пет години по един час на ден) и след това няма да имаш проблеми дори с турския марш!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и яко свирене (най-малко пет години по един час на ден) и след това няма да имаш проблеми дори с турския марш!

:no: Колеги не се заблуждавайте, че с един час на ден се става добър инструменталист. Аз този

го упражнявам на кухарка почти всеки ден по 2-3часа(а, останалите 2-3часа от деня свиря нещо
), вече няколко години за да го докарам поне до това състояние и пак е слабо изпълнението ми. Трябва да се свири сериозно, :( а не дрън-дрън, та пляс, поне 4-5 часа всеки божи ден докато си жив. :) Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свирене и упражняване на слуха - колкото повече, толкова повече. Друг вариант няма. Четене на теория би могло да ти помогне донякъде, за да разбереш логиката на хармонията в една песен, което би могло впоследствие да ти помага по-лесно да следваш интервалите, тъй като ще ги чуваш и функционално. Но пред всичко "труд, труд и пак труд", както е казал "мъдро" нашият велик вожд Георги Димитров :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе човек, ти ебаваш ли се с нас??? Да не мислиш, че тези хора ей така от улицата са хванали кой каквото докопа и свирят по слух?...

Сметнах за коректно да кажа към какъв отговор се насочих, след като аз пуснах темата и хора загубиха време да ми обясняват.

Не мисля, че Игудесман и Джо са хванали от улицата да свирят по слух, техния клип го дадох като илюстрация.

Според мен съм свирил грешната тоналност, ако това е терминът.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.