Jump to content
Българският форум за музиканти

Искам мнението на познавачите


janev

Recommended Posts

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм сигурен, но преди около два месеца наш съфорумник -Yahooat -продаваше една китара -цитирам дословно "Продавам испанска акустична китара. Качество и традиция от Валенсия. Който разбира, знае за какво говоря. Китарата е старичка, затова и малко поучукана, но вади страхотен звук. Състоянието е 8/10 само заради външния вид."

И по снимките, които бе поместил много ми заприлича на въпросната китарка, за която отворих темата. Затова и предположих, че произхода на двете китари е еднакъв. Тук ще ви сложа линкове и на снимките на китарата на Yahooat :

 

http://pics.data.bg/categories/1/%D0%BE%D0...166bb4/img_0206

http://pics.data.bg/categories/1/%D0%BE%D0...f21f4c/img_0207

http://pics.data.bg/categories/1/%D0%BE%D0...5e55bf/img_0208

http://pics.data.bg/categories/1/%D0%BE%D0...6bd33a/img_0209

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Единственият начин да познаеш откъде е китарата, е да разбереш нейния производител, което се открива или чрез наличието на лепенка при резонаторния отвор, или като знаеш името на серията(например "Пълдин", "Орфей" и т.н.), или по формата на главата (което също е характерно за фирмата или серията).

 

За съжаление, на снимките не се вижда лепенка, а и главата не е снимана достатъчно добре.

 

Все пак по формата й (тази част, която се вижда), и лака на грифа по-скоро клоня към мнението на @Лими - Орфей/Пълдин. Но това е за грифа. Нищо не пречи самата китара да е "къстъм" или "сбироток"...

 

Единственото сигурно е, че китарата е на около 10-15 години и със сигурност вади доста добър тон.

Редактирано от prayer4eto
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм сигурен, но преди около два месеца наш съфорумник -Yahooat -продаваше една китара -цитирам дословно "Продавам испанска акустична китара. Качество и традиция от Валенсия. Който разбира, знае за какво говоря. Китарата е старичка, затова и малко поучукана, но вади страхотен звук. Състоянието е 8/10 само заради външния вид."

И по снимките, които бе поместил много ми заприлича на въпросната китарка, за която отворих темата. Затова и предположих, че произхода на двете китари е еднакъв. Тук ще ви сложа линкове и на снимките на китарата на Yahooat :

 

http://pics.data.bg/categories/1/%D0%BE%D0...166bb4/img_0206

http://pics.data.bg/categories/1/%D0%BE%D0...f21f4c/img_0207

http://pics.data.bg/categories/1/%D0%BE%D0...5e55bf/img_0208

http://pics.data.bg/categories/1/%D0%BE%D0...6bd33a/img_0209

 

 

Най-вероятно е прав ,виж магарето ,почти идентично е ;]]]

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я гледайте малко по-внимателно! Между двете показани китари няма нищо общо! И конструкцията, и материалите (особено личи на гърба и грифа), и окантоването, и розетката (а тя е своеобраен 'подпис' на фирмата/майстора), и магарето разбира се - всичко е очевАдно различно.

 

Е, вярно - и двете са акустични китари с 'класическа' форма, серийно производство от 'достъпен' клас. С това май приликите се изчерпват. (По това, че има 4 колела с гуми, кормило и че гори бензин - и Трабанта много прилича на Мерцедес).

 

Бих се учудил, ако неизвестната китара е на 10-15 години. Според мене е поне на 20, може и повече. На мен лично по направа и материали ми прилича доста на една чешка Кремона, която съм имал няколко десетилетия, но при масовите инструменти лесно се срещат и 'аналози'. Може и да е българска.

 

Китарата определено няма колекционерски потенциал и откривателят и няма да може да забогатее, ако я продаде. Но пък е много вероятно да е в добро състояние и да има удобен гриф и приличен звук. Предостатъчно за развиващ се музикант да се упражнява с удоволствие, или дори за по- 'зрял' да.. си прави удоволствие :D

 

Защо е важен произхода?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за мненията ви! Не ме интересува евентуална колекционерска стойност, тъй-като въобще нямам намерение да я продавам, още-повече да забогатявам. Апропо -китарката я купих от битака -от един циганин за 20 лв. и с изключение на това, че и изработих нов Нът, тъй-като нямаше,- не съм допринасял с нищо друго за чудесното и състояние, тялото не е много голямо, заради което и звука не е кой-знае колко силен, но изработката и е перфектна, грифа -също и е удоволствие да си репетирам на нея. Отворих темата просто от любопитство, тъй-като по характерни черти на направата и -явно не е българска, освен това някои неща се различават от стандартните стойности на съвременните китари -ключовете са без пластмасови втулки, ако и да е с пластмасови струни, ширината на грифа е 46 мм. при главата, мензурата е 630 мм. при първа струна и 635 мм. при шеста. Общо взето звука и е доста добър и струните са на идеално разстояние от грифа, който си е прав като конец. Не знам дали има и други размери освен популярните 1/2 3/4

и 4/4 . Може-би китарката е на доста годинки и затова размерите и са такива -екзотични -много ми заприлича (поне от снимките) на китарката на "Jahooat" и затова предположих, че е испанска.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има размер 7/8 - които са, да ги наречем, дамски или за хора с по-малки ръчички. На пръв поглед трудно се различава от 4/4, освен ако не премери точно човек. Може случаят да е такъв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 8 months later...

Случайно знам, китарката е произведена в Югославия, а производителя се нарича "Naklada muzickih instrumenata"-Zagreb(Croatia). :yes:

 

И,да, в никакъв случай няма да може да забогатееш от евентуалната и продажба...В момента се търгува (в зависимост од състоянието)между 20-40евро. :)

Редактирано от rockozaurus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога ли само да ви попитам как ги вадите тия теми??

С четене! Нещо, което голямата част от по-новите съфорумци не правят.

Освен това в случая стана ясен отговора на въпроса в темата, ако е вярно! Не съм познавач, така, че нямам основание да се съмнявам! Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам някаква странна тенденция в момента да се изравят стари теми май...

 

Според мен правилното е:"ИМА някаква странна тенденция в момента да се изравят стари теми май"..

 

Ако беше зададен въпрос от сорта "нов съм, и искам помощ за закупуване на нова китара или слично,"веднага щеше да бъде препратен да изкопае една от многото стари теми касаещи въпроса...Така че, не виждам къде е проблема!?Аз си ровя,аз си чета, аз си пиша, не обезпокоявам никого...Освен това темата е от 2010год, не много стара.Немам претенции че знам всичко, и по този начин(ровейки) черпим информация и знания.Поздрав. :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да бе аз напълно подкрепям това, да се четат старите теми, че доста полезни неща има изписани. И аз самия съм изчел, да не кажа голяма дума, ама целия подфорум китара + няколко други. Под изкопаване имах предвид писането в стари теми, като по този начин се изкарват на първо място в съответния подфорум. Понякога и в това няма проблем, ама в теми като тази, които немогат особено да донесат някаква полезна информация на голяма част от хората, а автора и е твърде вероятно или да не влиза вече във форума или още по-вероятно да не се интересува вече от зададения въпрос. Ама както и да е де, не мисля че е толкова проблем, по скоро отбелязах тенденцията :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.