Jump to content
Българският форум за музиканти

Свирене наобратно?


Recommended Posts

Чудно ми е какво мислите за следното нещо: Левичар съм, но свиря на нормална китара, т.е. за дясна ръка. Установих с вземането на китарата, че ще ми е по-лесно да свиря, ако лявата ми ръка е по-грифа, защото е доста по-подвижна от дясната. Дали е възможно да прогресирам по този начин? :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 65
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Здравей!

Аз също съм левичар,но свиря с левичарска китара.Мисля че си постъпил добре,не затова колко е подвижна ръката ти,а за това,че ние левичарите нямаме голям избор от китари.Подвижността на ръцете ще отработиш с годините практика и много ентусиазъм :punk_guitar: ето една тема в която има интересни примери и коментари ЦЪКк

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки започва да се учи на китара от абсолютно едно и също нулево ниво. Няма никакво значение дали ще избереш китара за лява ръка или за дясна. Ще прогресираш със същата скорост. Но си е факт, че имаш много по-малък избор на китари ако си с избрал да си left-handed. Според мен, си направил правилния избор!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

В интерес на истината, китарата като инструмент е измислена от левичар, който е избрал грифа да е от ляво, за да му е по-"удобно".

 

Или поне така казват в Ютуб.

 

Можеш да се научиш всякак - когато започваш от 0, ти си избираш накъде да градиш. А да свириш на "нормална" китара си е огромен плюс, защото производителите често игнорират левичарското съсловие.

Редактирано от Valserp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Това, което си тръгнал да правиш е много правилно споредм мене. Ръката с която работиш по принцип трябва да е на грифа, дргата няма кой знае колко работа. Поне съм забелязал мой познат левичар, които свири на "дясна китара"!

Редактирано от Георги Тотев
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, много. И аз съм левичар. Ако не свирех доста тежки неща също щях да свиря с перцето в дясната ръка. Лявата ми ръка определено е по-подвижна от дясната, но не мога да извадя по-насечените ритмични фигури. Според мен е добре да кажеш какво смяташ да свириш, защото ако лявата ти ръка е "доминираща" или не знам аз как да го кажа би ти било трудно да изсвириш примерно Battery или нещо такова. Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Чудно ми е какво мислите за следното нещо: Левичар съм, но свиря на нормална китара, т.е. за дясна ръка. Установих с вземането на китарата, че ще ми е по-лесно да свиря, ако лявата ми ръка е по-грифа, защото е доста по-подвижна от дясната. Дали е възможно да прогресирам по този начин? ;)

 

Чакайте малко, че се обърках. Ако в лявата ръка ти е грифа а с дясната перото, то тогава лавичар или десничар си?

И тогава кое е нормална китара?

Редактирано от Dodo...
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко офтопик, но от познати съм забелязал, че левичарите имат по-малко проблеми да се научат да свирят на десничарска китара отколкото десничар на левичарска. :)

Та ако си начинаещ, имаш по-голям шанс да се учиш безпроблемно отколкото някой колега който (от любов към спорта например) би се пробвал на обратното. :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакайте малко, че се обърках. Ако в лявата ръка ти е грифа а с дясната перото, то тогава лавичар или десничар си?

И тогава кое е нормална китара?

Под нормална китара трябва да се разбира китара за дясна ръка,такава на която свирят повече от 90 процента от китаристите.

Когато лявата ръка ти е на грифа,а дясната с перо това означава,че свириш с "нормална"постановка на ръцете,т.е. свириш на дясна(нормална) китара.Това естествено не променя това,което природата е сторила,а именно,че си левичар.Искам да кажа,че дори да свириш на "нормална" китара ти си остваш левичар.

Малко разяснение за това какво е левичар-това е човек,който използва основно лявата си ръка за да извършва ежеднева работа,например да пише,яде и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Мерси на всички за отговорите, между другото съм допуснал грешка да сложа едно тире след "по" преди "грифа" :offtopic-001: Все пак явно сте ме разбрали.

А иначе, не съм се ориентирал какво ще свиря, но не го и приемам много сериозно. Засега още свиря на акустична китара.. е, свиря е силно казано, но от време на време опитвам някой и друг риф или песен. Нямам амбиция нещо :D

Редактирано от Петър Стамболов
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен е абсолютно въпрос на свикване, ако ще и левия крак да ти е на грифа а с ухо да държиш перото... научиш ли се, и можеш ли да правиш музика по този начин, значи става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ръката с която работиш по принцип трябва да е на грифа, дргата няма кой знае колко работа.

Това е много грешно, и двете ръце са изключително важни.

--

По темата : Можеш просто да си обърнеш китарата като Джими Хендрикс.

jimi_hendrix.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.