Jump to content
Българският форум за музиканти

възможно ли е претоварване на някое от стъпалата в лампов усилвател ?


carnalsoul

Recommended Posts

Преди няколко месеца си купих Crate V18 212 лампово кубе с което си свиря в къщи . Тъй като драйвът на кубето е поне за моя вкус гаден , използвам S-amp на Ники който съм включил преди амп-а . Тъй като е 18 вата за вкъщи е изключително много и никога не бях увеличавал Level-a на повече от 2 и Gain-a на повече от 1 , но си купих един атенюатор от Parni_Valjak и се осмелих да си вдигна вече Level-а някъде към 5-6 проблемът обаче дойде след като го увеличих над 5-6 . Започнах да чувам едно много неприятно бръждене (изкривяване) , което първо си мислих , че е от самият кабинет на комбото , но после след много слушания и проверявания установих , че е единствено от усилвателя . Когато намаля Level-a на S-amp-a това бръждене изчезва и мога да увелича крайното стъпало до 6-7 , обаче вдигна ли отново левела или пипна ли Gain-а на преамп-а бръмченето отново се появява .

 

Според мен претоварвам някое от стъпалата на ламповия усилвател със ефектът включен отпред , тъй като усилвателя ми е едноканален и няма Clean канал сигналът от distortion-a минава през преамп-а който аз се стремя да държа на минимум (малко под 1-во деление ) за да мога да свиря без шумове .

 

Не съм особено навътре с усилвателите особено с ламповите , но според мен за да не се получава такова претоварване и бръждене , сигналът от ефекта трябва да се подаде директно на краиното стъпало за да не се получат тези изкривявания .

 

Ще се радвам някой да сподели дали има решение по въпроса (:

Редактирано от carnalsoul
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направих семплите .

 

Записани са от LineOut-a на атенюатора и са записани така , че да не натоварват саунд картата ми , така че кривенето не е от там ако някой това си помисли .

 

Тук няма изкривяване ---> Линк 1

 

А тук вече е увеличен над нивото над което започва да криви ---> Линк 2

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Rapidshare не позволява на човек да тегли 2 последователни файла. По-добре ги качи другаде.

 

Успях да чуя втория файл, защото цъкнах първо на него. Аз не чух нищо нередно - просто много накривена лампа, следствие от това, че си я бустнал със S-amp-а. Ако не ти харесва - пробвай да намалиш Level-а на S-amp.

 

Другото, което може би е - а аз не съм чул - е т.нар. "Tube Rattle". Казват, че El84 лампите са изключително податливи на този проблем, когато са в комбо(т.е. - близо до говорителя - вибрациите му директно афектират звука на лампите)

Редактирано от Valserp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

За пореден път се убеждавам, че логическото мислене е проблем.( говоря по принцип)

Това по принцип, иначе хората отрано взеха да си купуват лампови ампове, атенюатори и тн.

Липсва лърнинг кърв - или пътя на постепенното научаване.

Спирам с лиричните отклонения.

 

Използвай само комбо усливателя с атенюатора.

Идеята на атенюатора е да получиш максимално изкривяване от крайните лампи без да вдигаш много шум.

 

Другият вариант - използвай си Сансамп копието в клийн канал-а на ампа, но не използвай атенюатора.

Нищо против копието, за цената е екстра, но не е като оригинала, вкарва микрофонии при определени

настройки. Може да си го ползваш по репетиционни например.

 

Върни се към вариант едно.

Идеята е да се научиш да свириш с драйв от кубето.

Това е общо взето истината. ( ако не ти е достатъчно метъл, ще си купиш друг амп по натам)

Вчера в една съседна тема се изказа мнение - защо, като имате вече готини комбо усилватели,

свирите с гаден софтуер. Отговора беше, че е интерсно да се разцъка, да и аз го разцъках 2 пъти тази година.

Но предпочитам да свиря с реален амп.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Да де, но човека няма клийн канал. Съгласен съм за настройките на сансамп-а, може би не си намерил подходящи. Аз също свиря с драйв пред лампова глава, не е проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не вдигай левъла на диста прекалено много, както и гейна на преампа (остави го максимално clean) и всичко ще е наред! За какво ти е да надуваш толкова S-ampa, искаш да го използваш като бустър ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема е, че сигурно изцепва гейна на Крейта.

В такъв случай трябва да махне сансампа, иначе трябва да го остави максимално клийн.

И да действа с дистера.

По начало е сгрешил като е взел "блус" амп, името карнал соул и китара шектър говорят

за друг стил. Явно това е могъл да си позволи, значи ще се съобразява с това, което може да

му даде наличното.

 

Като казавам блус амп, имам предвид, че такъв едноканален амп, който дава от клийн до дърти, само

посредством гейна, е подходящ предимно за блус и рок.

С по-голямият 30 ватов модел свири Били Гибънс, което вече е обсъждано във форума.

 

Предлагам собственика да пробва някои от стомпбоксовете на Бос за по-екстремен метъл, както и на други фирми.

И най-вече да държи гейна на амп-а ниско, ако ползва външен драйв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Санс-а звучи МНОГО по-добре в крайното стъпало, забучи го там и ще се убедиш!

Ако нямаш вход за там - модвай!

 

Ако те изкефи ваврианта можеш да си направиш една кутийка за рутиране на сигнала (ако искаш да ползваш и преамп-а на комбото).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С-амапа има и кабинет симулация, и не е никак подходящо да се ръгва в чистия канал - той си е направен

да свири самостоятелно директно в микса или усилвателя. ...иначе си е една мазня...

Ако се вкара директно в крайното може и да е малко по-добре, но трябва наистина да се модва ампа с

ретърн.

 

Послушай Дими и ръгни един овердрайв като искаш да палиш лампите. ...И ДЕРЗАЙ!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Това е то.С-амп-а е страхотно камионче, но предназначението му е друго.Теб ти трябва буустър.А иначе поначало ти трябва друг тип амп.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С бустер просто ще бустне гейна. Но няма да промени характера.

Ако говорим за бустове до 150 лв.

Нека пробва и разните бос, дигитек или каквото там се предлага.

Може би ще му свършат работа.

Кой ефект точно да си вземе, нека оставим да си направи сам прочуване.

Информция в нета, има за всеки стомп бокс(вкл. семпли), трябва и малко усилие.

 

Отделно си иска време, човек да пробва поне 10, 15, 20 ефекта (дистер или овърдрайв),

докато стигне до "неговите" си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:greenangel: ЕЕЕЕЕЕЕЕ не ! Аз съм със същата китара и ефект (както и мис;ех в скоро време да си взема същия амп). :thumbs_up: Явно идеята не е много добра (обаче аз далеч не свиря само метъл). За това да питам (сори, че спамя). Според вас кое е по-добър вариянт (понеже аз нямам опит с лампов усилвател):

1. Crate V18 + здрав лампов здрайв (примерно съм се прецелил към Blackstar HT Dual), като гейна на амп е съвсем намален.

или

2. Или Crate V33 (който си е с 2 канала) +свестен буустър.

 

Още веднъж се извинявам за оф-а.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.