Jump to content
Българският форум за музиканти

Резонанс в стаята на Си


Recommended Posts

Колеги, имам следният ужасно дразнещ проблем. Стаята ми кънти на тона Си. Няма значение бас, китара пиано, резонанса е ужасен.

Как се трепе това нещо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Отговорено (Редактирано)

Си от коя октава? Или на няколко октави, все на Си? Питам, за да разбера на кои честоти има резоннаси?

ПП. Какви са размерите на стаята и какво е разположението на прозорци, врати и т.н.?

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Си от 2-ра октава ама ще пробвам и с първа. По-високите не са проблем. Кънтенето е басово.

Ще нарисувам размерите и положението и ще сложа снимка, че не знам как да ти го обясня разположението.

 

Изглежда честотата за B2 e 123.471

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Нека да видим размерите на стаята, за да се сметнат модите, на които може да има резонанс на 123, респективно 62 Hz.

 

ROOM MODES calculator

 

и това също:

 

http://www.bobgolds.com/Mode/RoomModes.htm

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ Може да се въведат разстоянията между паралелните структури. Така ще се разбере къде е проблема.

Иначе разбира се може и с пренос-превоз, но шансът да се уцели е малък.

 

Има и още нещо. Сигурен ли си че именно стаята е проблема, и дали е единствения проблем? Защото всичко по веригат на звука има влияние, и може да има натрупване на причини.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нашата репетиционна трещи на D, конкретно баса като прасне 3-та свободна или 4-та на 5-ти фрет. Ама ЯКО гъгне всичко! :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Си от 2-ра октава ама ще пробвам и с първа. По-високите не са проблем. Кънтенето е басово.

Ще нарисувам размерите и положението и ще сложа снимка, че не знам как да ти го обясня разположението.

 

Изглежда честотата за B2 e 123.471

 

Най-малкото, което можеш да направиш (при положение, че кънтенето е басово) е да преместиш източника на звука, ако е на пода (съб, комбо и т.н.). Раздели мислено пода на стаята с по три линии по едната и с три линии по другата ос, т.е. да стане 4х4 мислени квадрата. Източника на звука не трябва да попада върху никоя от тези мислени линии! Пробвай първо това, а после вземи и по-драстични мерки (ако ефекта е незадоволителен)! Ако нямаш - сложи си бас-трапове по всички ъгли.

 

Но ще е много по-лесно ако обясниш каква е стаята - размери на стаята, какви са стените, какъв е пода, има ли мебели, какво е озвучителното тяло/тела и къде е/са разположено/разположени. И тази стая подлежи ли на промени тип звукоизолация, или я ползваш за живеене ... Всичко това ще улесни много евентуалната посока на съветите, с които евентуално да помогнем :hysterical:

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

На първо време смени височината на колоните.

Опитай се да откриеш цялото ли помещение резонира или някой предмет в него.

Ако имаш шкафове отвори вратите за проба.

Редактирано от L.K.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Помещението е почти празно и се ползва за живеене. Ще се напълни след време. В момента имам бюро и върху него на ауралекси съм сложил мониторите. В момента са легнали. Мога да пробвам да ги изправя и да видя как е. Но нямам никакви опции да преместя бюрото другаде. Ще пробвам и с акустичната китара без да включвам нищо за да видя дали няма да е по-слабо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.