Jump to content
Българският форум за музиканти

Поставяне на прагчета


Recommended Posts

За това с ученето и аз съм на това мнение, пича вече си е махнал старите прагчета, ако не я е осакатил много поради невнимание няма да има проблем :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 35
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Можеш сам да си ги пренабиеш, но дали ще стане добре от първия път? Ама то така се трупа опит.

Ше трябват някои инструментчета и помощни средства.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, ама нали се сещате, че за смяната на прагове на една китара за 300лв, и една за 3000лв, заминава ЕДНАКВО количество време, труд и материали?!

 

Изключваме вариант, когато за евтината китара ще бъде вложено ПОВЕЧЕ време и труд, за постигане на оптимален краен резултат, поради "спецификите" (разбирайте - негативните такива) на конкретната летва.

 

Иначе можеш да потърсиш Евтим Джерекаров от форума, ще ти свърши работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То верно че времето и за двете китари е еднакво ама нали се сещаш че разликата се явява ако се повреди едната и другата.Така че има си разлика според мен.А момчето така и така се е хванало и какво толкова рискува? Отговора е 50 лева.Но пък ако успее научава нещо много полезно и следващия път ще му е по лесно и ще е убеден в себе си.Дори може да помогне на някой друг.Живота ме е научил че няма невъзможни неща.Стига човек да има мерак,време и нужните инструменти.Никой не се е родил научен на тоя свят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във връзка със всичко изписано нагоре мисля че има и един отделен , но много важен въпрос .

 

Дали е практично ?

 

Аз бих си купил 2 ръка китара за 100 лева от форума която ще е на светлинни години от соц китарата на човека.

 

Правил съм много от горепосочените неща преди - смяна на прагове също. Опита и здравия разум сочат горното ^ !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да тук си прав но явно момчето иска да опита.В крайна сметка може и да стигне до тоя извод а и нека натрупа опит с прагчетата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз като реших да опитам, не писах във форуми, ами си купих прагове, запретнах ръкави и си ги смених. :)

 

Смяна на прагове може да излезе и повече от 200 лв

Например:

Да си представим, че имаме гриф с кленов фингърборд (Фендер)

При изваждането на праговете се начупва лака. В много от ситуациите направо се разпада.

Ако повърхността на ф.б. е кривнала, следва 'лице', респективно и прелакирване, а и понякога прелакирване

на целя гриф. Случва се така, че много от каналите са изгнили и ще трябва да се възстановяват.

И т.н проблеми...струващи обикновено пари.

 

Услугите не се оценяват според качеството и цената на инструмента, а според сложността и времето, което ще отнеме.

Материалите, които ще се вложат се плащат допълнително.

Много често те влизат в цената на 'труда', които ние не виждаме.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ще ти кажа само че ако трябва да дам толкова за едни прагчета по-добре да си купя нов гриф има ги и на по-тънка лайсна.То по твоите думи ако си представим че покрай грифа трябва да сменим и тялото а и няколко адаптера ремонта може да излезе и 1000 лева нали.Няма какво да си представяме тук ставаше дума че момчето писа как да си смени прагчетата и се изсипа едно инфо та чак човека се стресна мисля че вече и не пише.Хора имам чувството че всеки се изсипва тука с някакви цени дето може би ги зимат по Европа.Като кажете 200 лева все едно муха ви ухапала.Аз като знам каква е действителността надали повечето от съфорумците могат да ги дадат тия пари за някакъв ремонт.Айде да бъдем реалисти малко.

Редактирано от Valeri_pj
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
....Аз като знам каква е действителността надали повечето от съфорумците могат да ги дадат тия пари за някакъв ремонт.Айде да бъдем реалисти малко.

 

Действителността определено е по-различна от начина, по който я представяш, а за реализма ти - направо не ми се пише. Нека не се редуцира качеството на работа на нашите майстори по/на регионален принцип (географски фактор) и нека този фактор не се съпоставя с цените на същите услугите в други географски райони!

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

BassTraffic без да ме познаваш за реализма ми не говори.А за действителността мисля че я познавам доста добре.На моите години няма как да не съм я опознал.Не мога да разбера какво си се толкова засегнал та ми пишеш с тоя тон.Някаде да съм споменал че българските майстори са некадърни- не не съм.Просто казах че тези цени за повечето хора са недостъпни.И не само аз а и много хора преди мен го написаха.Не мога да разбера защо се засягате толкова лютиерското братство когато някой каже нещо за цени.Все пак в демократична държава живеем всеки има право на мнение,нали така?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Valeri_pj - това което предложих да си представиш/м е абсолютно реален ремонт на гриф (нали имаш претенции реалност,

която познаваш много добре), ама ти взе, че се оля в представите. И понеже използва ето това: ...ТО ПО ТВОИТЕ ДУМИ..нека го подкараме в твоя стил. Що не си представи, че покарай смяната на това тяло, трябва да се сменят и ключове, и адаптери, и потенциометри, ами се спря само до тялото?!

 

Когато написах, че смяна на прагове може да надскочи 200 лв., имах предвид, че сумите за смяна на прагове от порядъка на 50 - 120, понякога ( в този случай с кленовия гриф) не биха били достатъчни, защото...(чети по-горе)

И това което казах няма връзка със случая на момчето, което е отворило темата, а по-принцип, защото се отвори този въпрос - ''Колко струва смяна на прагове?'' и имаше попадения.

И понеже гледам, че споменаваш цените в Европа мога да ти кажа, че си много назад в инфото и в представите, а пък за реализма ти изобщо не ми се пише. Начинът, по който пишеш подсказва, че дори не знаеш къде се намираш, а камо ли да имаш преценка, за каквото и да е.

 

Не ми отговаряй - ясен си ми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва ли да обработя фингърборда преди поставянето на прагчета. Мисля,че не съм нанесъл големи щети като ги махнах,но утре ще постна снимки за да прецените вие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Нямам и намерение да ти опонирам ти явно не живееш в България ! А тук за съжаление действителността е друга

Редактирано от Valeri_pj
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.