Jump to content
Българският форум за музиканти

Критерии за избор на китара?


Betrayer

Recommended Posts

Здравейте,реших да задам въпрос който ме гложди от много време - критериите за избор на китара.Имам предвид конкретно ниския клас - какво точно трябва да гледаме,за да не попаднем на китара с дефекти?Какво и как да направим,за да не даваме после пари по лютиери за поправки?

 

Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да видиш и чуеш повече при ограниченото време на огледа е необходим опит, а опитът идва със свирене.

Хвани някой напреднал и така избирай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се уговорих с един лютиер, срещу 15лв да дойде с мен в магазина и да ми избере китара, след което срещу допълнителна минимална сума да ми направи по-прецизен set up. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Личното ми наблюдение е, че каквото и да гледаш, първия път бъркаш! :)

 

Иначе - ето кратката ми история:

 

Първия път като си купувах китара гледах да е черна, с отворени хъмбъкери, и най - вече - "триъгълна". :D

 

Като си избирах втората гледах как звучи (преди всичко), от какво е правена, как е правена ,какви са адаптерите, дали ми е удобна - и накрая, как изглежда и каква марка е. :mellow:

 

А колкото до лютиерите - не вярвам интервенциите да помогнаст съществено в ниския клас, честно казано... :mellow:

Редактирано от Jorko_Beliata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E то ако тръгнеш да купуваш китара нисък клас (евтина) и плащаш на някой да ти я избира и да ти я сетъпва.. колко ще излезе сичко на края, че то ще трябва и кабел (ако говорим за ел.) та и колан, перца, струни.. калъфче нещо..

 

Иначе за самия избор има неща които начинаещ не може да усети при избора за това трябва някой да помага и обяснява..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно и ясно:

1.Дърво(тяло,гриф)

2.Конструкция(bolt-on,set neck,neck thru)

3.Адаптери(активни,пасивни)

4.Вид на тремолото

5.Качество на изработката(изпипани детайли,тук може да се причисли и боядисването)

6.Формата на тялото и главата на гриф

7.Скала-играе важна роля за това в каква настройка ще се настройва китарата

Накрая може да се направи една равносметка за качеството на вложените материали като цяло в китарата и да се сравни цената и.

Естествено първите 4 точки от поста ми аз определям като най-важен фактор за качеството на тона.Всяка от точките поражда много въпросителни и тема,която може да се обсъжда дълго.Съвкупността от тези неща определя "някакво" звучене.Има голямо значение каква музика ще се свири с тази китара,като от китарите по-нисък клас не може да се желае нищо особенно(компромисен вариант в развитието на музиканта).Те са преходно стъпало за един китарист,служат като мярка за добрия тон и звучене за в бъдеще.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хех :) Това е то, ама не съвсем. Подозирам, че въпроса не е само кои компоненти на китарата да гледаш, а какво по тези компоненти. Аз съм съгласен с LK :)

За съжаление къс път няма. Хващаш някой, който разбира и така...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^^&^^^ Това много хубаво, само дето в ниския клас:

 

Тялото най-често е елша или липа, а грифа е от клен;

 

Конструкцията е болт-он (а ако тялото е от липа - и във високия е болт-он)

 

Адаптерите са пасивни (и не са с кой знае какъв аутпут, да не говорим да са маркови)

 

Ако тремолото го има, най-често за нищо не става... :)

 

Качеството... е чист късмет, ако го има! :):hysterical: :hysterical:

 

А скалата наистина е важна, ама не вярвам съвсем начинаещ да хване да свири в ре-дроп... Даже да му се иска...

 

Абе, я ЦЪК, писано е и ТУК също

Редактирано от Jorko_Beliata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Първият път винаги боли.К'во да кажем ние с кремонките и орфейките.Каквото и да вземеш сега, пак ще е по-добро.

Ей, не се наглезихте младите.......!!!

П.П.Jorko_Beliata, нещо против болт-он ли имаш, или просто така си приказваш?

Редактирано от SviStyle
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

П.П.Jorko_Beliata, нещо против болт-он ли имаш, или просто така си приказваш?

 

Естествено че имам - всеки хлапак знае че болт-он китарите за нищо не стават :)

 

Сериозно и по въпроса - аз съм с нек-тру китара - с тънък гриф и състейна не е кой-знае какъв (4 секунди 1-ва струна 12ти праг). Честно казано се чудя дали един Телекастър например (на който сглобката е на 16-ти праг) няма да изкара хо-дълъг тон от моята китара.

 

Ей, сега неме си говоря, пълен офтопик... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Скали, конструкции, тремоло, вид дърво, адаптери.....все подробности, които едва ли значат нещо за един начинаещ, втурнал се към първата си китара "от нисък ценови клас". Моят закон за първия избор е следния:

Влизаш в магазина и оглеждаш всички китари, така сякаш си харесваш гадже. Грабваш тази, която която най- много ти хареса на външен вид и за която си сигурен, че никога няма да подминеш безразличен. Всеки път, когато я видиш или минеш покрай нея, ти се иска да я сграбчиш и да не я пускаш...След година две, вече ще си я скъсал от свирене, ще си опознал всеки сантиметър от нея, ще знаеш всеки звук, който издава, дори когато е без струни или когато само потропваш по нея, и тогава може би ще си готов да си харесаш втората китара "от по- висок клас", но тази първата винаги ще си остане голямата ти първа любов. Амин!

Редактирано от jocker
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

П.П.Jorko_Beliata, нещо против болт-он ли имаш, или просто така си приказваш?

 

Естествено че имам - всеки хлапак знае че болт-он китарите за нищо не стават :)

 

А аз толкова исках да си купя Фендер......Благодаря, че ме светна!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.