Jump to content
Българският форум за музиканти

Става ли само със табулатури?


Dejavu

Recommended Posts

Здрасти , аз съм нов в свиренето и все още свиря по книгата "С Китарата На Купон" :offtopic-001: .

Въпросът ми е става ли да се свири само по табулатори (защото често казано аз смятам че звукът е по-приятен с тях) или непременно трябва да уча и акордите.

 

послепис: Свиря на класическа китара (ако има някакво значение).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти , аз съм нов в свиренето и все още свиря по книгата "С Китарата На Купон" :offtopic-001: .

Въпросът ми е става ли да се свири само по табулатори (защото често казано аз смятам че звукът е по-приятен с тях) или непременно трябва да уча и акордите.

 

послепис: Свиря на класическа китара (ако има някакво значение).

О.О ?!?!?

 

Определено ти трябват и акорди. И ноти, ако искаш да си музикант, защото ако щеш можеш да въртиш каквито си щеш неща, не знаеш ли нотите си за никъде.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^Това беше една от мъдростите :hysterical:, които много обичаш да изтърсваш от време на време, с които никак не съм съгласен.

Колкото и да свириш с таблатури, едва ли ще почнеш да сивирш по ноти ей-така неусетно, на прима виста.

Отговор(според мен):

Зависи какво си си поставил като цел. По таблатури, както се досещаш, ще се научиш идеално да свириш по таблатури.

По таблатури обаче няма да научиш нищо от музикланата теория, фразирането, ритмиката(освен другите предпоставки, повечето табулатури, които се въртят из нета никак не са точни), нито пък ще се научиш да свириш по ноти(за целта е необходимо, очевидно, да свириш по ноти, не по таблатури).

Таблатурите не развиват и музикалността...

И таблатурите имат своето място, но съвсем не са всичко.

 

Изобщо, най-добрият вариант е да си много старателен, да ходиш на добър и признат(не квартален самозван, който е най-добрият в блока) учител по китара, както и да се занимаваш със солфеж и да учиш теория, да свириш по ноти, да свириш по доста и т.н. От там нататък, с намаляване на положените усилия, влошаваш и резултатите. Ти си преценяваш. Естествено, историята познава и много добри китаристи, които не са богове в теорията.

 

Към автора:

Акордите не са някакви абстракни картинки в учебниците. Те си имат строеж, а има и характерни форми, с които се свирят.

Важно е, освен формата на китарата, да знаеш как се строят акордите. Това вече е теория. Важно е и да знаеш как звучат, да можеш да си ги представяш.

Това пък е солфеж. И пак опираме до това, какви цели си си поставил.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
(защото често казано аз смятам че звукът е по-приятен с тях) или непременно трябва да уча и акордите.

Определено не доумявам какво имаш предвид...

Иначе според мен става дори и без табулатури :hysterical:

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това дали, един музикант трябва да познава нотите за да е музикант е доста абстрактно понятие. Относно акордите, не се сещам за някой, който е на наизустил всичките акорди, по-скоро както каза Evtim Djerekarov строежа на акордите е важната част. Ако искаш да си дрънкаш на киарата с цел пиянски забави таблатурите са ти достатачни, или акорди все тая. Както ти е по удобно. Ако не чуваш кво се случва в музиката ако ще да четеж всичкия нотен текст на света на прима всита файда ще си останеш само с четенето и ако си ужасно упорит с възпроизвеждането му. Но това отново не би направило някого музикант.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принс не знае една нота а свири на над 10 инструмента.Има и други световни имена в това положение.Така поне съм чел за тях.Аз не знам ноти и вече толко години си ми е по-удобно.Друг е въпроса ,че покрай мен не е имало ,кой да ми ги покаже и затова сега така си карам.Не ми пречи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ти НАИСТИНА ли го вярваш това, а? И съвсем случайно без да знае една нота свири и на синтезатори и пиано, а?

Ще умра от смях. Бащата на Принс е бил пианист и той от малък е бил покрай него. Айде да не объркваме хората. Надали Принс е бог в теорията, но силно се съмнявам, че не знае какво свири. На пиано няма как да свириш смислено, без да знаеш какво свириш. Извинявам се за острия тон, просто не се стърпях.

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно акордите, не се сещам за някой, който е на наизустил всичките акорди,

 

Няма нужда да се наизустяват. И със сигурност има някой/и който ще знае всички акорди.

Аз например имам добро познание и най важното знание, как да си изграждам/строя акордите сам.

Отделен е въпроса, колко са реално в арсенала ми и ги ползвам.

От няколко месеца гледам, че на запад непрекъснато говорят за CAGED ситемата.

В същност това не е нещо ново, а как от основните 5 мажорни акорда да построиш всички останали

(основни заради първа позиция, и оттам пръстовка), от мажорен да направиш минорен.

После почваш да добавящ степени и така, не е нужно да зубриш, а сам да си ги правиш.

 

Към Дежа ву - да, научи акордите, които са в книжката. Като за начало е добре да знаеш дори и само 10 акорда.

Знанието, според мен е добре да се гради постепенно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти , аз съм нов в свиренето и все още свиря по книгата "С Китарата На Купон" :cheers2: .

Въпросът ми е става ли да се свири само по табулатори (защото често казано аз смятам че звукът е по-приятен с тях) или непременно трябва да уча и акордите.

 

послепис: Свиря на класическа китара (ако има някакво значение).

 

 

според мен отидохте прекалено далеч с теорията и никои не обясни нещо основно на пича, а именно - дори в таблатурите, по които свириш, песента е в акорди или гами. с други думи таблатурата показва визуално къде отиват пръстите на лявата ръка, на кое прагче и тн, но дори това е визуална представа за акордите от които е изградена песента. обаче таблатурата не може да ти покаже какъв е ритъма, не може да покаже колко точно да задържиш определена нота и най-общо казано ако не си слушал песента преди това таблатурата става безполезна. нотите от друга страна съдържат много повече информация, например продължителността на всяка от тях и ако си добър в това можеш да изсвириш правилно някоя песен по ноти която никога не си чувал. така че звука на таблатурата не е по-различен с нищо - просто това е много опростен вариант на последователността на акордите и нотите в някоя песен. аз някои от първите си акорди съм ги научил именно от таблатури ( давам ти пример - green day - good riddance - разгледай я цялата песен е 4 акорда link които са показани малко по-долу при prechords/chords - )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

L.K.

Звукът не зависи от табулатури/ноти. Музиката зависи от тях.

 

Сигурно доста по инерция си го карал във второто изречение. Само си представи преди каквато и да е музика, хората първо да са измислили нотите.

Относно звукът: той зависи от средата в която се намира, разпространява и образува като цяло. И от звукоизточника, трептенето и всичко това заедно, но наистина както и музиката не може да зависи от графични значи върхи хартиен или друг носител.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

По върпоса към автора на темата:

Да, става да композираш и да свириш само по табулатури (особено за прагови инструменти, какъвто е китарата). Дори в огромния процент, нотите са неудобно решения за китарите. За другите инструменти (особено духовите, лъковите, клавишните) има други решения - нотни записи. За ударните има адски много решения.

 

Музикалността ти не зависи от графични символи (ноти, табулатури). Единствено само свирене, желание за усъвършенстване и изразяване чрез инструмента. Свири си веселки мелдоийки, като ти е весело, тъжни като си в кофти настроение или ги смесвай, ти си решаваш, а не някакви ноти, знаци или символи по хартиени листи. Музикалната теория ти трябва, за да знаеш какво свириш, но не ти е необходима за да можеш да свириш или да се самоусъвършенстваш в свиренето.

Редактирано от Adversarius
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Музикалната теория не ти е необходима за да можеш да свириш или да се самоусъвършенстваш в свиренето.

 

Хм.. малко смеличко изказване. Не, че не може човек да свири по интуиция, но със сигурност, ако не знае какво свири, възможностите му ще са по-ограничени, особено при по-сложното импровизиране, отколкото ако е наясно с нещата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.