Jump to content
Българският форум за музиканти

Съкращенията, описващи конфигурация на ел. китара?


Dark Skywalker

Recommended Posts

Докато си избирах електрическа китара, ми направи впечатление, че инструментите в магазина на RF са описани по следния начин -- например Squier Showmaster HSS NLT, Squier Affinity Bullet SSS XXX, Squier Tele HH YYY (първият пример е правилен, другите ги давам за онагледяване, понеже не помня буквите от реалните модели). Май и в други магазини съм виждал подобни означения. Ясно ми е, че първата група букви описва конфигурацията на адаптерите от бриджа към грифа, като S е за single-coil, а H за малошумящ (humbucker). Греша ли, като си мисля, че втората група (в случая с Showmaster-а - NLT) описва характеристики като вида на материала на тялото и грифа (основа и fretboard)? Явно не мога да си дефинирам търсенето по правилен начин, понеже не намерих подобно обяснение нито в Google, нито тук.

 

Та бих бил благодарен да ми теглите една... лекция по въпроса :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разгледах в сайта на squire и повече си мисля, че тези означения не са за вид на дървото, а по-скоро вида на адапторите или на тремолото например...абе нещо свързано с електрониката или хардуера :think:

но е твърде възможно и да греша.

Редактирано от Burton
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Объркването е пълно, понеже на сайта на Squier моя Showmaster например го няма никакъв. От друга страна, на страницата на Fender има описани няколко Showmaster-а (ЦЪК!) и съкращенията от типа FMT (Flame Maple Top), LWT (Lacewood Top), QMT (Quilt Maple Top) и SMT (Spalted Maple Top) според мен категорично касаят материала на изработката. Само че там не намирам комбинация NLT например, за да си я разшифровам.

 

Нещо не мога да се ориентирам :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОК, благодаря!

 

А някой може ли да изрови някой що-годе универсален списък с подобни съкращения, от който човек да може да се ориентира, гледайки и записвайки си моделите на китарите в магазина?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОК, благодаря!

 

А някой може ли да изрови някой що-годе универсален списък с подобни съкращения, от който човек да може да се ориентира, гледайки и записвайки си моделите на китарите в магазина?

Най-добре да караш на фантазия ^_^ Като игра за раздвижване на мозъка - познай съкращението, много е забавно понякога :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично смятам че всяка компания си използва собствена схема на съкращенията, така че едва ли има смисъл да търсиш универсална - най-вероятно защото такава няма. И все пак почти винаги имената на моделите се оказват описателни ^_^

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Специално HSS, SSS, HSH, HH са почти общо приети и както спомена Wessy означават, humbucker или single, останалите са "на фантазия" ^_^

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

доста интересна тема :):) досега не се бях замислял много върху този тип надписи...(ама съм прост :wall: :wall: :wall: )...продължаваите с обясненията много е интересно :arrow: :arrow: :arrow:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.