Jump to content
Българският форум за музиканти

Откачане на 1-я говорител на кубе 2х12


iashor

Recommended Posts

^ Абе човек, младежа иска да понамали звука на това, което има, някъде да се е зачекнало дали има пари да си взима помощни средства??? Иска това което има да го намали едва ли не на половина, което от гледна точка на питането си е чисто електричарски проблем до колкото аз разбрах! Ако не е така сам ще си сложа бан за следващите 2 месеца!

Редактирано от gtotev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този проблем се разреши с третия пост - да, може да си свали единия говорител, но проблема е силата на звука. Това няма да намали силата на звука. Чудя се на какъв език пиша, честно казано и се сещам всъщност защо толкова отдавна не пиша в такъв тип теми. Айде стига толкоз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Ми и аз за това се чудя при условие, че според мене, като инженер, темата е за "жичкаджий", човека не питаше какво да си купи да оправи проблема, а какво да махне все пак да понамали "саунда" и да не дразни съседи и родители, или съквартиранти, или самия него си това си е негов проблем - иска да махне, изключи един говорител без да се занимава с атюнатори и тем подобни! Което пак казвам е чисто електричарски въпрос за да махне "1-я" говорител. 80% от нещата, които знам съм ги научил тук, в този форум, така че ако нещо не съм прав винаги търпя градивна критика! :):):):):cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Абе човек, младежа иска да понамали звука на това, което има, някъде да се е зачекнало дали има пари да си взима помощни средства??? Иска това което има да го намали едва ли не на половина, което от гледна точка на питането си е чисто електричарски проблем до колкото аз разбрах! Ако не е така сам ще си сложа бан за следващите 2 месеца!

Не исках да се намесвам повече, но темата се елементаризира (да не кажа нещо по-силно) от подобни постове. Човек трябва да има определени знания, за да се изказва, но от поста личи липса на основни понятия.

Ще се опитам за последно да се изкажа меко...

Проблемът не е електричарски.

synchu обясни простичко логаритмичната зависимост на човешкото възприятие за звук. НЕ СЪЩЕСТВУВА ДРУГ ВАРИАНТ ЗА РЕШАВАНЕ НА ПРОБЛЕМА ОСВЕН АТЕНЮАТОР... защото човекът иска определен звук. Ако не държи на това, може да използва потенциометъра и да си намали силата до нула! Тогава обаче темата е безмислена и е за боклука.

 

Лошо впечатление прави отрицателната реакция на правилните и компетентни отговори, защото било прост електричарски проблем и видите ли, човекът нямал намерение да инвестира в каквото и било (което не е ясно дали е така).

 

Насила акъл не се налива! Все пак ще бъда добронамерен и давам няколко линка, в които се коментират същите проблеми, и беше редно преди да се пуска тема, да се провери няма ли нещо по въпроса във форума.

След прочитането, неяснотите трябва да са изчезнали. Ако не, да се прочетат пак...

http://forum.muzikant.org/index.php?showto...%E0%F2%EE%F0%E8

http://forum.muzikant.org/index.php?showto...p;hl=attenuator

http://forum.muzikant.org/index.php?showto...%E0%F2%EE%F0%E8

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Както казах нов съм тук, не съм искал да наблегна на мнение, мое или чуждо, просто човека постави въпроса, че иска да маха, не да слага!

 

EDIT: Градивна критика винаги търпя! :):)

Редактирано от gtotev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

АТЕНЮАТОР!!! Като поставиш ключето на 16 ома, и включиш 16 ома говорител пак ще си имаш тия 30 вата, ако е на 8 и свържеш 16 ома товар рискуваш усилвателя, а и вече няма да е в режим, както каза парния валяк а и други единственото правилно решение е АТЕНЮАТОР!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Както казах нов съм тук, не съм искал да наблегна на мнение, мое или чуждо, просто човека постави въпроса, че иска да маха, не да слага!

 

Само да поясня. Да кажем, имаме 100W усилвател, имаме друг 10W и трети - 1W.

100-ватовия, когато е усилен докрай, звучи 2 пъти по-силно от 10-ватовия.

1-ватовия пък звучи два пъти по-тихо от 10-ватовия.

Сам можеш да си представиш, че при слухово възприятие на гръмкостта 4:1, съответно между 100-ватовия и 1-ватовия усилвател,

в крйна сметка, дори 1W не може да се каже, че е тихо, особено в комбинация със сравнително чувствителните китарни високоговорители(най-често >96dB 1W/1m).

 

Та.. дори някак си да се съгласуват импедансите, решението с един говорител не е решение, понеже в домашна стая, ще звучи пренебрежимо по-тихо от постановката с два говорителя, от което на съседите никак няма да им олекне, следователно упражнението се обезмисля. Затова се налага ползването на атенюатор, което в случая е единственото разумно решение, за да се запази звука подобен на "набримчен усилвател" но да не падат пломбите на съседите.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и моят лаишки въпрос:

Използването на китарни говорители с по-ниска чувствителност (95-96 db) вместо такива с 100-103 db не е ли някакво частично решение на проблема?

Разбира се, в конкретния случай това не е разумно, защото смяната на говорителите би била една доста сериозна инвестиция, но все пак може да се има впредвид при покупка или направа на усилвател, кабинет и т.н., който да става и за домашни нужди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обикновенно добре свирещите китарни говорители са с високо КПД.Поне аз не знам за такъв ,който да свири добре и да е под 95dB,което пак си е доста за вкъщи.

Редактирано от bratmito
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за различните гледни точки по темата :)

 

Парни валяк, в интерес на истината преди да пусна темата не погледнах в търсачката за моя казус, което не е гот..

 

Но погледнах трите линка, които си пуснал..

 

Два от тях казаят атенюатор (което за момента не искам да прилагам), третата е по-близка до въпроса, който ме интересува, но отново не дава точен отговор на тва, което търся.. а именно - ще ми се прецака ли ампа или говорителя при описаните характеристики или не, и някой пробвал ли е това, за което говоря, за да каже от личен опит кво става.

 

Иначе аз имам едно 15-ватово кубенце, пак изцяло лампово на същата марка, та дори и при него за свирене вкъщи не може да става дума... и на него му изкарвам тона на 80% (ето го в действие:

)

 

С него дори в Тукан за да му направят баланса, не го пускат много в централното, та кво остава да говорим за по-голямото.. А 30-ватовото го имам съвсем отскоро и дори още не съм го изпробвал като хората :) Но от малкото ми опити става ясно, че нещо требе се напраи с мощността, щот инак няма как да стане... Ние репетираме при Данчо Лазаров и той има един маршал 2х12 и каза, че на него му е откачал единия от говорителите, ма кат му го занесах тва и каза, че при мен може би няма да има желания ефект :topicsux: А иначе - друг клас усилвател и съвсем не искам да не го ползвам поради таа рабута, мамка му :)

 

То между другото, пича дето ми го продаде каза, че го продава точно щот му идва много силен (а той си е профи и с тва си изкарва хляба по Финландия и т.н), хаха.. ква ирония :))) ма аз, нали гладен за много - зор :) другият вариант беше да си праа кабинет 1х12 за млакото кубе, но ме светнаха, че няма да постигна желания ефект, щото само дори трафовете няма да се справят, да оставим на страна кво казват производителите (пуснете вашто еди кво си в 4х12 и дайте на съседите да се разбре, хаха).. пробвах го в 2х12 на тоя сега и братче, почти нищо не се чува, не е истина.. дано съм бил полезен и аз на някой :)

 

Аре със здраве!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може и да съм в грешка, но доколкото си спомням(не съм сигурен, беше отдавна) данчовия маршал е валвстейт.Демек не му пречи да откачи дори и двата говоритела.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбирам нищо от лампови усилватели, но 30W лампов звук е кошмарно много за вкъщи. И лично според мен единственият ти избор да си го ползваш с кеф е да си имаш собствена репетиционна(студио). И да си свириш с него или там или по концерти. А за вкъщи си купуваш 5 w усилвател, кабинет, комбо както го прецениш. Казвам го от опит, кабинета ми 4х12 е в репетиционната ни именно поради тази причина, вярно не е лампов, но е достатачно шумен съседите да са недоволни. След като не искаш да правиш компромис със звукът, който харесваш това ти по-евтиния вариант. Скъпият е да вложиш адски много пари в шумо-изолация на стаята си и още толкоз в акустично третиране.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Използването на китарни говорители с по-ниска чувствителност (95-96 db) вместо такива с 100-103 db не е ли някакво частично решение на проблема...

 

Не, 5-6dB намаляване, макар и немалко, пак не е достатъчно, че усилвателя да свири на нормални стайни нива, когато е усилен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прочетох темата и никъде не видях да се споменава за това, че при откачането на единия говорител се получава следното явление. Когато е захранен само единия говорител, в кабинет 2x12 който може дори да е напълно отворен отзад, незахраненият говорител под действието на звуковото налягане което създава захранения се раздвижва и то в противофаза, като по този начин се самоунищожават честоти. Това са ми личните наблюдения от моя кабинет.

Въпроса със съгласуването на импедансите е ясен, но мисля че и на това явление трябва да се обърне внимание или поне да се провери как ще звучи кабинета само с единия говорител.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E, това щеше да си струва да бъде обсъждано, само ако варианта "единият говорител" беше добра идея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.