Jump to content
Българският форум за музиканти

Дървото или адаптерите?


Slide

Recommended Posts

Здравейте!

 

Мина бая време, от как не съм писал тук. Днеска се сблъсках с един проблем, който е съществувал от много време, но не съм му обръщал внимание.

След дълъг период, в който не бях пипал Squier-а си, днес седнах да посвиря на него. Тъй като до скоро свирих само на Aria-та си (която продадох), му бях забравил гласа. Засвирих пак познатата песен - Sultans of swing и веднага ми се набиха някои неща в слуха - няма динамика Squier-a (това си го знам и не е изненада за мен), но най-много ме втрещи това, че глъхне на първа и втора струна. Нивото на звука определено е по-ниско, отколкото на остналите четири струни.

Та мисълта ми е дали проблема е по-скоро в сетъп, въпреки, че струните са сравнително нови, а й погледнах интонацията сега, дали е проблем в дървото/грифа или в адаптерите?

Помня, че преди пак ми се струваха по-глухи струните(1и 2), но след като в продължение на 5-6 месеца свирих само на Aria-та, сега това глъхнене ми се струва много натрапчиво и неприятно за свирене.

 

Някакви идеи?

 

ПП: От доста време съм във форума... Избягвайте коментари от типа: "Е, то Squier, кво очакваш?"

 

Поздрави!

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та мисълта ми е дали проблема е по-скоро в сетъп, въпреки, че струните са сравнително нови

 

Мммм, на какво казваш сравнително нови? :godbless:

Имал съм подобни проблеми (глъхнене, "мяучене"), което общо взето е сигнал за мен да си сменя струните...

 

V Аз съм пас, човек. :)

Редактирано от Jorko_Beliata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Знам, че това е първото нещо, за което всеки би се сетил, дори и аз, но струните са на около 3 седмици. Тогава хванах Squier-a и му смених струните, подрънках на сухо няколко пъти и не го бях включвал до вчера.

99,9% не са струните, защото както казах и преди си го имаше, но явно не съм му обръщал такова внимание, защото не съм хващал много чужди китари (по-хуваби) и не съм свирил продължително време на тях, за да направя разлика.

 

EDIT: Под сетъп имам предвид по-скоро кофти инструмент (нът, бридж и невъзможността за правилно настройване и сет-ъпване), не толкова, че аз не мога да я сет-ъпна.

Интонацията си е ок.

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Звучи глухо без да включваш китарата или като я включиш?

Ако е второто пробвай да си поиграеш с височината на адаптерите докато изравниш звука. Към ниските струни би трябвало да ти е по свален адаптера.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами според мен, ако акустично не го фиксираш проблемът, значи е нещо по електрониката. Разбира се, аз не разбирам много, просто така предполагам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Логично е ако на сухо го няма заглъхването, то проблема да е в електрониката (адаптерите, най-вече). Има го обаче и на сухо, но е едва доловимо. Дори може да се пренебрегне.

Ако свиря с повечеко драйв не е проблем, но като свиря на чиста кирата (което правя в 80% от времето), много пречи...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Свиря Leyenda-та и никой друг, освен показалеца ми не разбира, че удрям и Си струната. ;)

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,

Това, че проблема се проявява при свирене с пръсти обяснява много, а ти го казваш чак сега и то между другото.

Squier-и има всякакви.Кажи поне какъв сет са му адаптерите и при коя комбинация е най-фрапиращ проблема.

Ако е обикновен купуван нов за 250 лева значи всичко си е закономерно, сменяй ги (адаптерите) с истински и си джиткай на воля. :)

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено ще да е от адаптерите според мен. Аз на unplugged вадя супер яки pinch harmonics, но като я включа, търся 423707105704502 часа банка, на която да се открояват поне малко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,

Това, че проблема се проявява при свирене с пръсти обяснява много, а ти го казваш чак сега и то между другото.

Squier-и има всякакви.Кажи поне какъв сет са му адаптерите и при коя комбинация е най-фрапиращ проблема.

Ако е обикновен купуван нов за 250 лева значи всичко си е закономерно, сменяй ги (адаптерите) с истински и си джиткай на воля. :)

 

Не, не е само при пръсти. Ще драсна май един семпъл накрая...

 

Squier-a беше купен за 258лв. ;) Но преди 4 години. Приличин е, за парите си. Поне е от дърво. Друго за него, не е стандарт, не е афинити, нито пък булет, защото е с 22 позиции, а не 21... Абе, корейска му работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо против марката Squier нямам, ако човек има опит да си подбере бройка, си е доста удачна икономия на средства.Но въпросните са си кофти откъм адаптери.

 

п.с. още ме гони носталгия по моя бивш представител на тази марка, въпреки че сегашната метла не си я давам за него :)

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Той човекът още в началото спомена че е свирил Sultans Of Swing, което предполага свирене с пръсти. Я наистина дай един семпъл да чуем какво точно се случва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Така. Занимавах се малко с китарата. Настроих я на ново, интонирах я, понаместих височината на адаптерите и като че ли е малко по-добре.

 

Ето два семпъла от сега:

http://www.esnips.com/doc/d0d4709b-917d-44...b1/1-render-001

 

Ако свиря със еднакво слаба динамика на всички струни - няма заглъхване почти и е добре. (Тъпата програма, с която конвертирах от wav към mp3 оряза 1/2 от записа...)

 

http://www.esnips.com/doc/3e6464c4-d8c1-45...51b84b0d78/4mp3

 

Ако свиря пък, както тука, с повече динамика, има леко заглъхване, но пак е по-приемливо от преди. (А и първа струна беше най-проблемна, тука не я пипам нея).

 

PS: Първия запис е на позиция среден адаптер плюс нек, а втория запис е среден плюс бридж. И пак не мога да преценя дали в момента си въобразявам или наистина на Leyenda-тa заглъхва малко Си струна. :icon_shithappens:

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^

Си е свободна през цялото време. (За втория запис говоря).

При първия е ок, защото застъпвания на струни има на малко местa, но на втория постоянно няколко струни звучат почти едновременно и така първа и втора заглъхват повече от нормално, ако се включия и някоя по-ниска струна.

 

PS: Пост 666 :icon_shithappens:

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.