Jump to content
Българският форум за музиканти

Stage Pianos


salt

Recommended Posts

Какво мислите за вече популярните и нетолкова скъпи stage piano -та.

Има ли смисъл да си купя такова и това ще елеминира ли напълно нуждата от истинско пиано,ако предположим че звука не ни интересува.

Истина ли е че hammer action клавиатурите са досущ като на пиано.Има ли разлика между самите калвиатури на различните марки и какво мислите за ел.пианото на m-audio - pro keys 88.Според вас ако го закупя ще може ли да задоволи нуждите ми.На мен ми трябва просто пианистична клавиатура и качествени звуци,а доколкото знам тяхното пиано(на m - audio) е с 30 мегабайта памет само за пианото и то е на три слоя за различните динамики.

Мога ли да използвам компютър като семплер и да свиря без забавяне(латенция) наживо?

 

 

Thanks

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За такива работи влизаш и четеш по западните форуми. Това нещо аз го правя вече от 5 години, имал съм 3 такива пиана, на път съм да купувам 4-то, пробвал съм почти всичко на пазара, но вече ме мързи да пиша, честно казано :godbless: Накратко - струва си, като имаш предвид, че свиря и класика, че имам много хубаво акустично пиано, но предпочитам стейдж пианата. ПроКийс - досега не съм прочел една хубава дума за него в никой форум, можеш да свалиш демотата и да чуеш как в средните има много гаден звук. По-добре си купи от новите Касиота - 110, 310, превъзхождат го отвсякъде като клавиатура и звук. Айде успех :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен клавиатурата на хамърите не се доближава никак до клавиатурите на пианата.Единственото и предимство пред клавиатурите на другите синтита е че е по тежка и позволява да имаш някакъв контрол върху натиска.Аз като пианист не мога да свиря на мека клавиатура щото стават едни акценти.... ;) И никога ама никога (каквито и чудеса да изкарат като стейдж пиана или семплирани рояли и инстументи) НИКОГА няма да се премахне нуждата от акустични инструменти!

 

Туй то мисля аз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

salt, варианта с акустично пиано първо че ще ти излезе много по евтин и второ че ако това е инструмента, който искаш да включиш(без различните разновидности на пианата) то по добре си купете акустично. Ще ви е проблем носенето наляво-надясно, но има добри немски пиана по 200-тина кила. Оригинала винаги е бест, но си има и своите недостатъци. Решаваш си ти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе ти чуваш ли се кви ги говориш за пианата по 200 кила?! :lol: Как се ходи на репетиция с пиано 200 кила, ако нямаш камионче и 4-ма хамали под ръка всеки ден. Я стига глупости! Стейдж пианото е 20кг и се носи без проблеми. Освен това съм напълно убеден, че едно хубаво стейдж пиано има поне 10 пъти по-добър звук и клавиатура от каквото и да е акустично пиано! Свирил съм на какво ли не, имам вкъщи доста скъпо, добре поддържано и сравнително ново немско пиано, което има по-кофти клавиатура от това на хубавите стейдж пиана, а и като звук ми действа много по-невдъхновяващо. Смятам, че само хубавите рояли - тези от 10000 лева нагоре могат да бъдат по-добри като клавиатура и звук от стейдж пиано, при това изискват редовна поддръжка, акордиране, не могат да се пренасят, пречат на съседите и т.н. Изобщо не виждам защо в тая тема противопоставят две почти несъвместими неща. Стейдж пианата са направени да се ползват от музиканти на "сцена", откъдето идва името им - преносими са, имат много други звуци, могат да им се "цепят" клавиатурите и какво ли още не - все неща, дето трябват на концертиращия музикант, свирещ модерна музика. Когато говорим за класически пианисти, нещата стоят по друг начин, тук спор няма. Абе вкусове всякакви в крайна сметка...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И искам да кажа, че съм свирил на концертни Стейнуей, Бьозендорфер и Ямаха рояли, дето сигурно струват колкото мезонет в Лозенец, така че знам за какво става дума като клавиатура. Да, това качество на клавиатурата не може да се достигне никога, но съвременните хамър клавиатури са достатъчно близо, за да не се усеща дразнеща разлика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен това съм напълно убеден, че едно хубаво стейдж пиано има поне 10 пъти по-добър звук и клавиатура от каквото и да е акустично пиано! Свирил съм на какво ли не, имам вкъщи доста скъпо, добре поддържано и сравнително ново немско пиано, което има по-кофти клавиатура от това на хубавите стейдж пиана, а и като звук ми действа много по-невдъхновяващо.

тук се обърка нещо.няма по-хубав звук от акустичния,ако ще и да е на най-изкорубеното руско пиано.малко ме избива на комплекси,свирил съм с кво ли не,имам тва...айде да не почвам аз,че ще ни обвинят в мерене на пишки...може да го минем като лично мнение...но определено си е по-гот да се свири на акустично пиано!верно,прав си за камиончето и 4-те мангала...ако може пича да си купи и акустичо пиано и синт...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако може пича да си купи и акустичо пиано и синт...

Всъщност това е най-вярната позиция!

Това което липсва на дигиталните пиана е истинската вибрация на инструмента:) А то си е доста важно и за усещането и за всичко! Ако трябва да ги гледаме "или,или" мойте лични предпочитания са за дигиталните, защото разликата с истинското е малка, пък плюсовете са много!

 

П.С. Абе не е ли крайно време е да има и емотиконка с "такова" дето свири на някакви клавишни :):)

Редактирано от Yiwigi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен това съм напълно убеден, че едно хубаво стейдж пиано има поне 10 пъти по-добър звук и клавиатура от каквото и да е акустично пиано! Свирил съм на какво ли не, имам вкъщи доста скъпо, добре поддържано и сравнително ново немско пиано, което има по-кофти клавиатура от това на хубавите стейдж пиана, а и като звук ми действа много по-невдъхновяващо.

тук се обърка нещо.няма по-хубав звук от акустичния,ако ще и да е на най-изкорубеното руско пиано.малко ме избива на комплекси,свирил съм с кво ли не,имам тва...айде да не почвам аз,че ще ни обвинят в мерене на пишки...може да го минем като лично мнение...но определено си е по-гот да се свири на акустично пиано!верно,прав си за камиончето и 4-те мангала...ако може пича да си купи и акустичо пиано и синт...

Топсъне, няма да се караме, знам че с теб на глава не се излиза, както и с мен. Аз изразих моето мнение. За теб може да е така, за мен е друго. Всеки има право на мнение. Факт е, че когато свиря на хубаво електронно пиано, свиря по-добре и ми действа по-добре. Щом на теб изкорубените руски пиана ти действат по-добре, това си е за теб. Хората са различни. Аз съм изразил моето мнение просто, не съм искал да го налагам на никого. Имам право да споделям каквото си искам мнение в тоя форум, ако ще да не съм свирил никога през живота си на какъвто и да е инструмент - просто защото това е свободен форум. Предпочетох да кажа на какво съм свирил, и ако трябва мога да изброя всички електронни и акустични пиана, на които съм свирил, за да е най-обективно мнението ми. Предполагам и хората, които взимат предвид евентуалните мои мнения, биха били заинтересувани. На мен ми е страст. Ако аз в момента бях на мястото на човека, който разпитва за електронните пиана, бих те накарал ти например да ми изредиш всички стейдж пиана, които си пробвал, за да знам на базата на какво градиш мнение, че дори и най-изкорубените руски пиана са по-добри и от най-добрите стейдж пиана. Не мисля, че е избиване на комплекси да кажеш на какво ти се базира опитът. Между другото аз в момента те предизвиквам наистина да си имерим пишките :) Хайде, изброй електронните пиана, на които си свирил, не става дума за синтезатори. Не го правя за да се мерим, а за да разбера защо винаги даваш мнения, които не са подкрепени с факти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да разведрим нажежената обстановка, поствам това Видео на една от новите карти на Roland за Rhodes и Clavinet симулация. Кой ще ми каже, че една 100 грамова платка, която се поставя отзад в стейдж пианото и съдържа симулация на 2 модела Rhodes и 1 модел Clavinet + възможност за страшно много настройки по тези инструменти, което реално не може да се прави на истинските такива на живо на сцената с отвертка, не е по-удобно от това да мъкнеш истинските тежки инструменти, всеки от които тежи по 50-60кг :)

 

P.S. За видеото трябва FLVPlayer

Редактирано от CyberGene
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за да знам на базата на какво градиш мнение, че дори и най-изкорубените руски пиана са по-добри и от най-добрите стейдж пиана

 

Първо нека поясня. Свирил съм само на Yamaha P90 стейдж пиано, но мисля че е достатъчно добър, за да представи тази категория инструменти. Наистина цял живот съм свирил на пиана и рояли и трябва да призная че съм леко пристрастен. Сравнявам Ямахата обаче със един стар руски Беларус. Не мога да кажа че е раздрънкан, защото е пазен адски много. Противно на повечето запознати а и общото мнение за руските пиана, трябва да кажа че съм адски доволен от звука на този инструмент. Въпреки че руснаците не са правили пиана с 3-ти педал, това изобщо не е от значение за мен. Самото пиано изкарва адски плътен, богат и чист и тежък звук, добре реакция на клавишите и перфектно трептене на струните при натиснат "силен" педал. По моето скромно мнение Беларуса превъзхожда Йамахата по звук, и единственото предимство на електонното е че не тежи 700 кила. Признавам че едно пиано има място само в собствена репетициона, а за участия трябват 4 яки чичковци и бусче от площад Македония(не се ебавам - тея яките роми с големите въжета точно за това са там. Наричат себе си "пианистите" :wall: ". Факта обаче е на лице - едно електроно пиано няма никакъв шанс да достигне акустичното. Звука на един тон няма нищо общо с това - никоя електроника не може да постигне ефекта на вибрация на останалите струни при натиснат педал, никога и остатъчния тон не е еднакъв, никога няма да усетиш вибрациите на самия инструмент в себе си, а да не говорим ефекта от пиянист застанал зад пиано, а не вафла. Това е за пианата, а каде забравяме роялите. Наистина това са адски скъпи инструменти, немобилни и много, ама много крехки, но звука по мое скромно мнение никога не може да бъде повторен(отбелязвам звук, а не тон).

 

П.П. Отбелязвам че не сравнявам раздрънкани пиана със некачествени електронни такива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

никоя електроника не може да постигне ефекта на вибрация на останалите струни при натиснат педал, никога и остатъчния тон не е еднакъв, никога няма да усетиш вибрациите на самия инструмент в себе си

За ефекта на останалите струни, при натиснат педал - този ефект го има симулиран вече от поне 3 години, при различните марки е с различно качество. Ямаха ползват семпли, за да го емулират, докато например Роланд и Каваи изпозлват реверберационни алгоритми. Най-добрите софтуерни пиана използват изключително сложен мaтематически модел с Convolution Impulse Response (не знам как се превежда този терми на български). Ако проявяваш интерес, мога да ти дам линкове със сравнения на запис между истински роял и семплиран с използването на този алгоритъм, както и най-различни обяснения.

 

За вибрациите в инструмента съм донякъде съгласен, донякъде - не. Ямахата, за която говориш, е стейдж пиано, няма говорители. За да усещаш вибрации, е очевидно, че трябва звукът да отива в корпуса, което може да се постигне само ако сложиш мониторите върху самото пиано. Но е малко несъпоставимо да сравняваш голямо пиано с дървен корпус и стейдж пиано. След като искаш вибрации, тогава пробвай обикновените домашни електронни пиана, които имат голям корпус с вградени говорители - ще усетиш същите вибрации, както от нормално пиано. Пробвай например Yamaha Clavinova CLP-170, има една такава на 5-те кьошета във вътрешното помещение - там дето са продавачите и предполагам склада. Тя разполага и с вградени в корпуса микрофони, които улавят звуците от говорителите плюс всички външни звуци, и ги прекарват през електрониката, която симулира трептенето на корпуса, така че примерно да симулира ефекта когато си натиснал педала и някой пее или свири наблизо, при което свободните струни резонират.

 

Освен това ми се струва, че отново забравяте откъде тръгна темата. Тя тръгна от стейдж пианата. Защото те си имат специфична цел. Много ясно, че е най-добре да имаш скъп роял, в това никой не спори. И че е най-готино да свириш на такъв. За пианата вече всеки си има предпочитание и си знае. Аз си предпочитам електрониката, защото има ясен и чист звук, който е семплиран от скъп роял, с качествени микрофони и техника. Пианото вкъщи е съотетно естествено и натурално, но няма такава чистота на звука. Освен това от гледна точка на запис нещата се обръщат много рязко в посока на електронните пиана. Ако не вярваш, хайде тогава запиши нещо на домашното си пиано вкъщи, после аз ще ти пратя запис от моето електронно пиано (вече има в Авторска Музика от доста време) и ще гласуваме чий запис е по-добър и има по-добър звук. Съгласен ли си? :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко зависи от начина по който запишеш. Подобно на записа при барабаните, има огромно значение колко микрофона и как ще ги използваш. Аз веднага те контрирам с едно пиано на сцена и едно не до толкова добре озвучено екетронно такова... кое ще звучи по добре на живо :cheers::D ? Няма да споря повече. За на сцена при повече участия е много дебилно да мъкнеш пиано... аз лично въпреки че оценявам инструмента обещавам да си умра от смях ако някой ми домъкне пиано на някое участие от типа "вдигни шум в читалището". За педала и трептенията... кое е първо - яйдето или кокошката... не споделям мнението ти, защото има значение колко силно ще натиснеш педала, колко ше шибнеш клавиша и т.н. Дори да го има този ефект, не мисля че някога ще може на 100% да се повтори. Съмнявм се че могат и да постигнат ефекта на педала, който не е натиснат до край, остатъчния тон при отпуснат педал... изобщо дори да бъде направена такава машина, то тя :

1. Няма да се продава в България

2. Ще има причина да не се продава в България - майка си, баща си и 2 стринки по избор в цената.

Нямам намерение да споря повече. Темата наистина е дали си струва да се взима стейдж пиано - да стига да имате финансите за нещо качествено. За боклуци по добре ползвайте някой по сполучлив sitezer/keyboard. Пианото обаче има следните предимствоа - по евтин е от еквивалента си по качество, няма толкова нужда от озвучаване, няма опасност ако го шибнеш лекичко да си скубеш косата после, ако го полееш с биричка най-много да пепне(ако ти стиска изкъпи някое електроно с нещо ;) ) и не на последно място, не зависиш от електроснабдяване вампайър и КО :) . За елетроното се сещам само че можеш да го носиш кадето си поискаш(пак не е толкова леко) и можеш да го намалиш, да не ти звънят униформени по вратата :D

 

В крайна сметка за всеки влак си има пътници, стига да можеш да си купиш билета. Няя споря повече - пича да си прави сам изводите, достатъчно писахме ;) Ай наздраве и пийс :cheers::)piano1.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.