Jump to content
Българският форум за музиканти

Какво е Custom Shop?


Recommended Posts

Нека всеки изкаже мнение по въпроса-какво смята, че е къстъм шоп.

Гледам, че много хора правят разлики между едно и друго, а в случая говорят за едно и също.

Дайте да разясним проблематиката...

На какви условия трябва да отговаря една лютиерска фабрика/заведение/ателие за

да бъде наречено Custom Shop?

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 34
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Според мен нито едно ателие или фабрика не могат да бъдар наречени Custom shop. Този термин се използва за продуктови линии на марки, известни с масовата си продукция - например Фендер или Гибсън. Къстъм шоп означава разграничаване от масовото производство. Би трябвало да означава също високо качество, уникалност (например ръчно рисувана китара) и задължително висока цена. Според мен къстъм шоп е маркетингов трик.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пиша без да твърдя, че изказвам някакви абсолютни истини, предимно собственото си виждане.

 

Custom Shop може да значи най разлчни работи, но най общо според мен ( в случая с китарите разбира се) работилница, ателие или каквото е там, където лютиер или екип произвежда къстмъм китари. Когато става въпрос за някоя голяма фирма, къстъм шопа обикновено прави подобрени ( от гледна точка на материала, детайли и допълнителни опции ) версии на серийните китари на фирмата. Много компании са използвали ( и в дадени случаи злоупотребявали) през годините с термина Custom , за най различни неща, като по този начин са внесли доста неясноти всред простите потребители ( като мен ) какво точно трябва да значи Къстъм, понякога можем да видим този надпис на необичайно големи тояги.

 

В случаите когато говорим за по малки компании известни с качество и много по малък оборот, както и високи цени :hysterical:, както и хайенд кътсъм екипи на известни производители в бранша, нещата стоят по различен начин.

За да не пиша неща, които вероятно всички знаем, просто може да се хвърли едно око на сайта на John Suhr например, има редица други , но просто това беше първото име, за което се сетих. Тук във форума има хора, които са много запознати с тематиката и съм сигурен, че ако се включат, ще прочетем интересни неща.

 

Понеже аз самият не съм много наясно какво значи къстъм шоп, по скоро имам някаква идея какво е (или би трябвало да бъде за мен къстъм китара)

За мен, къстъм китарата трябва да е дефинирана от и съобразена изцяло с клиента. Това е най хубавото в нещата, всички си имаме уникален вкус и всеки харесва различни неща, чува различно, пипа различно, харесва различни стилове и свири на различни нива. Къстъм китарата има за цел най точно да угоди на желанията на конкретния човек. За целта не само се иска добър лютиер, който да си владее занаята и да има необходимата база и материали, както и да отношение и известни познания към музиката която ще се свири с китарата, но и клиент, който да знае какво иска, а също и да има достатъчно култура в съответната област, за да може желанията му да не си противоречат взаимно. А именно, да не поръчва например, супер тънък спортен гриф , от който да очаква невероятно дебел и сочен тон и тн.

 

Та Къстъм китара, за мен, е качествена такава ( по световните стандарти, не като за махалата) , която да е проектирана и изпълнена според желанията на клиента, като качествата и могат да бъдат доста субективни и зависят много от качеството на и на клиента :blush: . Не твърдя , че определението ми е правилно, но за мен е единственото правилно.

 

Между другото в България (а и не само) понякога казват на "правените" китари Къстъм. Това е нещо по различно. За мен правения е китара, която копира сериен модел , но с по ниско качество ( от към изработка, хардуер, електроника, материали и тн)

 

А какво трябва да е едно ателие на лютиер , за да бъде прието , че е къстъм Шоп, това вече не знам. Лютиерите между нас би трябвало да пояснят. Предполагам, че откъм материална база и складова наличност, както и от към качество на работещите в него, трябва да отговаря на някакви условия

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто фирмата позволява персонализиране в рамките, разбира се на спецификата на продуктите. Пак да е марково, но с възможност за изработка по поръчка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще си позволя да се обадя тук,като споделя мнението си под формата на глуповато разказче.

 

Отивам в магазин да избирам костюм.Предлагат ми всякакви,меря,ако ми стане-купувам.Плат,кройка,майсторлък при изработка,индивидуалност,съобразяване с моето тяло-тези неща са под сериозен въпрос. -regular shop

 

 

Отивам при майстор шивач-взима ми размери,избирам плат,обсъждаме кройката,талия,крачоли,ръкави,джобове,цвят,предназначение,общественото ми положение,имам ли куче,бръсна ли се всеки ден- т.е.създаваме уникален сам по себе си костюм,който е правен специално,само и единствено за мен.Удобен,с детайли,изцяло оформени по мой вкус.Моята индивидуалност се подчертава с този костюм. -custom shop

 

 

Те така и при китарите.

 

 

П.П.Днеска съм неконтролируем...

 

 

Забравих да спомена,че клиента задължително участва в процеса на изработка и всичко се съгласува с него.Надявам се,че се доближавам до истината.

Редактирано от arebegai
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо трябва да е толкова трудно.

За мен, всеки който предлага услуга за изработване на специфичен детайл, инструмент, уред, отговарящ на световни стандарти и не в серийно количество, а дори и единични бройки, според желанията на клиента и срещу определено заплащане, би предтсавлявал късъм шоп.

Малко дълго определение се получи.... медицинския ме е повлял.

Това е моето мнение и не желая да го налам на никого.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е моето мнение и не желая да го налам на никого.

Да бре, това е идеята - всеки да изкаже мнение и да се обоснове и формулира това което мисли.

 

Иначе аз лично споделям мнението на bgmttt донякъде, като си запазвам правото да

не се съглася за маркетинговия трик.

Пипал съм доста къстъм шоп китари и такива от ''поточната'' линия, и разлика определено има.

Приятели които имат къстъм шоп инструменти също твърдят това и казват, че ''поточния'' инструмент няма нищо общо

с къстъма като звук. А нали той е най важния?!

 

Има още какво да се говори по темата - пише свободно, кой какво мисли.

 

пп Аман от доктори! B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правена китара, правен ефект, правен усилвател. Това е мнението на нещо което е правено в България. Когато то идва от USA, произведено от Китай с лъскав надпис, то е къстъм шоп.

Нещата специално за България според мен са леко изопачени. Останали предполагам от комунизъмът. Всички знаят за бустерите дето Балев ги прави или китарите дето Диката прави, защото те са правени. Тук рядко се споменава, че някой има нещо което е custom и е произведено в България.

 

"Тази китара каква е?

Ами правена е от един пич в Пловдив."

 

^Това е типичното за нашите среди. Почти не съм чувал за някой да използва термиът къстъм:

 

"A тази китара каква е?

Ами къстъм изпълнени специално за мен по мои изисквания произведена в България."

 

На този етап съм забелязал, че само чужденците оценяват къстъма, който се прави тук.

 

Има и още нещо. Майсторите, в частност и аз, имат още много хляб да ядат докато стигнат до титлата custom или custom shop.

 

Все още българските правении не се ценят, но когато някой си купи фендер къстъм шоп се започва едно хвалене колко по-яка била тя и тн.

 

Малко негативно мнение, но все пак въпросът е ориентиран почти и изцяло към българи. Все пак това е български форум.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кастъм шоп - където ще си направим поръчка, за нещо, което не се предлага от стандартната серия производство.

 

Фена е прав - не се свежда само до китари. Правят се кастъм шоп ампове(Фендер тон мастър и тн), адаптери (Фендер Абигейл Ибайра), ефекти ( колкото щеш).

Не е само в китарната индустиря. Например продава се костюм от поточната линия, но като отидеш на място ти вземат мерка и го правят точно по теб - демек поръчков.

Точно по теб, твоите изисквания - това е идеята.

 

 

Защо се е получило да има разлика в акцента(българско и небългарско). Не е съвсем без основание.

Когато се прави някакъв български аналог, който е наполовина примерно по-евтин, съответно и по-некачествен от оригинала, съвсем резонно е да му се лепне етикета правен, а не кастъм шоп.

Когато се направи нещо примерно, ако не по-добро, но не по-лошо и с повече екстри, готин външен вид,

тогава вече може да говорим за кастъм.

(Ники, мисля че предлагаш и от двете, така че надавам се, не се засягаш)

 

Пак минавам на общото -

За да е кастъм, трябва някой да е направил пръв поръчката. Някой със статут селебрити( я Сантана, я Малмстийн),

а може и самите фирми по-тяхна преценка, да кажат това е кастъм шоп, качеството е изключително, бройките са ограничени.

 

Конкретно за нашата област, кастъм шоп си съществува от 50 и някоя година в щатско.

Но като цяло Фендер го наложиха. Което е логично, защото и без това държат около 90% от пазара на музикални инструменти.( с различните марки които притежават, и най-различни артикули от-до)

(за 90-те % информацията е от преди няколко години, може да има промяна някаква)

 

 

Уточнение - ефектите , които Владо Балев превеше са имено правени от него, по поръчка на Сеймър Дънкан.

Добри са (имам такъв), много добре бустват. Имаха и проблем, чува се яко пукане при включване / изключване.

Дали това беше проблема (имаше много оплаквания на сайта на СД), но проиводството е преместено сигурно някъде в Азия

и не знам дали проблемът е отстранен. На моят бустер пукането е туширано в значителна степен, посредством платка

измислена от Валяка, е това вече е къстъм шоп.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля,че си на ясно с материала и ще ми е интересно да чуя твоето мнение първо :unsure:

Работата е там, че не съм съвсем, ама съвсем наясно...то си личи и от формулировката на първия ми пост.

Но все пак взех да схващам.

Все пак искам да чуя още мнения и накрая ще направя едно резюме, след като сондирам мненията ви.

Тъй че не ме чакай мен, ами пиши к'во мислиш по въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още малко от мен тогава: Къстъм шоп е превъзходната степен на различните марки. Ще дам три примера за да поясня: (и за да се видят разликите)

1. Фендер - Къстъм шоп линията е опит за запазване репутацията на марката след CBS ерата. Качеството е по-високо от стандартното. Обаче: там няма нищо "къстъм". Продукцията е стандартизирана (с изключение на някои рисунки).

2. Overwater - бутикови и скъпи китари. Те също имат Къстъм шоп, което означава седефени инкрустации, изгъзени дървесини и тем подобни.... Работят по индивидуални изисквания.

3. Диката - неговата продукция е Бутикова, Хай-енд, Майсторска и т.н. Китарата на Кольо обаче не е по-висок клас от другите китари на Диката. Не е къстъм шоп - Диката просто така си работи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, кое тогава прави китарата по-висок клас? Съмнявам се да са седефите и инкрустациите.

Трябва да има нещо друго?!

Така като те чета, никъде не срещам термина 'СЕЛЕКЦИЯ', а аз лично смятам, че не само от

майсторския труд и гъзарийките идват цените, а и от материалите (дървесината) идват цените, а

от там и звука.

Щото сега предполагам, че всеки е чувал за кленов топ AAA и ААААА а разликата в цената на

материалите е двойна и тройна. Ами тяхният подбор?! И т.н.и т.н...

Не мисля, че стандартен Фендер, който струва около 1000$ е същия като къстъм шопски такъв,

малко понаточен с някоя и друга рисунка, но с цена 12000$

Просто няма как да стане. А и да стане, колко пъти ще стане?! И после...?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-интересно е защо големите не свирят на къстъм шопове. Защо най-свирените китари са обикновени фабрични дървета, макар и старички....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-интересно е защо големите не свирят на къстъм шопове. Защо най-свирените китари са обикновени фабрични дървета, макар и старички....
.. ами най-вероятно,защото им се плаща за това - да са рекламни лица на някоя марка и мисля,че тяхните китари не отстъпват на къстъм китарите,напротив даже - в производството им е вложен както максималния опит на фирмата производител,така и най-доброто като материали,хардуер и т.н.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.