Jump to content
Българският форум за музиканти

Тема за размислъл


Recommended Posts

  • Отговори 81
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

И аз да се изкажа по темата - според мен чалгата не е виновна. Виновна си е ценностната система на голяма част от българите, а тази ценностна система си я има още от времето на комунизма, просто след падането му имаше шанса да се "отприщи" съвсем. Хората искат да слушат парчета с идентични аранжименти текстове, изпълнявани от силиконови изрусени мадами - изведнъж се намират такива, които им го дават. Аграрна култура - аграрна музика, as easy as that...

 

Преди имаше доста хора, които споделяха същите тези ценности, но не искаха да казват, че слушат чалга, защото тя беше мръсна дума и не искаха да ги асоциират с нея. Сега тя си стана масова култура и въпросните хора решиха, че няма защо да се пазят повече, и си прослушаха чалгата. Аз познавам и хора, които изобщо не споделят "начина на мислене" на поп-фолка, но пак си го слушат ей така за простотията. Но те, все пак, са по-малката част от обществото.

В днешно време всеки има достъп до всякаква музика и може да чуе каквото му се иска, фактът е, че болшинсвото винаги приема музиката пригодена за него, а именно поп-музиката. Тя винаги изкарва на преден план, нещото от което се вълнува това болшинство. Рокът също е бил поп музика, дори и част от пънка (примерно Sex Pistols в Англия в края на 70те). В момента нашата чалга си е поп музиката на България, пък вие ако искате го приемайте - просто така излиза. Така горе-долу е и в Гърция, и в Сърбия, и в Турция... Балканско явление, предполагам ?

 

Musicman донякъде е доста прав, че са нужни пари. Но специално в нашия случай, парите бяха нужни за да излезнат тези продукти на пазара и да се пуснат по някои медии (в началото съвсем долнопробни, после и по-големи), психическата нагласа си я имаше.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Ми нещата са много сложни. Крайни твърдения като това колко ние, българите сме прости и как на Запад слушат само и изключително Бах и Джо Завинул не мога да приема. Една публика се възпитава и за това си има начини и пътища. Някои от тях вече бяха посочени по-горе, но има още много неща, които могат да се направят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една публика се възпитава и за това си има начини и пътища.

Правилно!За съжаление,телевизията и радиото,та дори и интернета на помага тази думичка чалга да изчезне!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ако и поп-изпълнителите почнат да показват ебане в гъза по клиповете, и тва ще се слуша.

Ами бачо, гледай новия клип на Каризма - там тамън туй показват.

О да, и се слуша :cheers:

 

А иначе по общата тема:

Защо се слуша чалга в България ли?

Оти смо селяне.

 

Има един закон - законът на пазарната икономика.

Той гласи: предлагането е правопропорционално на търсенето. Селяните слушат чалга. Селяните са болшинство в България. Следователно, чалга продуктите са болшинство на пазара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

пи4 абе вси4ко у тая държава е торбалан кю4ек и тва е.не обвинявам никой 4е слуша такава музика ама толко си ни е интелекта.мн ясно 4е ще има бизнес у нас на такава музика.докато има ракия и салата ще има и бизнес на 4алги. винаги е било така и винаги ще бъде..но важното е да има и други хорица като тези във форума та да оцелее и нормалната музи4ка у Бг-то. :dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Според мен проблема с манталитета и ориенталското в нас - Българите - се корени мнооого на дълбоко, тва 5 века турско не е шега работа... :godbless:

Основния проблем на българина обаче според мен е в това, че няма Критерии. Не само за музика, ами за нищо. Нито за кино, нито за театър, нито за литература... какво очаквате от хората при това положение? Да слушат Бетховен? Няма как да стане тая работа. Освен това като няма предлагане на качествена музика, хората просто не знаят какво е това животно. Слушат елементарна музика, без стойност (за нен поне) и не си дават сметка, че има и нещо друго. Да, знаят че идиота от долния етаж слуша нещо друго, дето му вика метал или рок или джаз, но не си прави труда да чуе! Защото всичките му приятели слушат чалга! Защо пък той да е различен? Ей това най-много ме дразни: Стадното мислене. И къде отива индивидуалното у всеки? Това дето го прави ЧОВЕК!?! Аз съм на мнение, че начина нещата да се променят поне относно чалгата е като се покаже че има и друга музика, не-чалга. Проблема е, че не знам точно как да накараме хората да възприемат другата музика... :godbless:

Съществува и друг много тъжен момент... а именно, че голяма част от хората дето твърдят че са рокаджии и металисти, като вкарат малко бири, водки и т.н. се качват на масите и въртат гюбеци като за световно... ами хората слушащи чалга виждат това и си викат: Я, тоя нали беше металист, как се кефи на чалга, начи мойта музика е мноо яка... ;) Виждал съм го с очите си не веднъж, а знам че не само аз... ;):godbless:

Сори за разхвърляната мисъл, ама много импулсивно зех че го написах тоя пост :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тука се закачам.

 

Кучетата си лаят - кервана си върви.

 

Няма смисъл да умуваме по тая тема.

За мен извода е "Който го може - го може"

 

Когато някъде се предлага качествен продукт, то той си намира пазара.

Къде е Качествения Рок и Метъл продукт!?

Къде са Лейбълите,артистите?

какво предлагат?

ами БГ Поп музиката - тотално неадекватна!

 

Липсата на Пари не е оправдание !

Простотията на народа - също!

 

Така че, всички които Не Искат чалгата да е БГ поп музиката, трябва да се напънат яко и да бачкат !

Това е !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи принципно съм 100% анти чалга и в деня в който си пусна в стаята чалга ше си тегла патрона. Но иначе съм по скоро привърженик на идеята че трябва да има толеранс към всиякаква музика.

Това, обаче което никога няма да мога да възприема е, как толкова много хора идентифицират чалгата като нещо типично българско, нещо произлизащо от фолклора ни. Говоря така, защото уча в Германия и голяма част от българите като разберат че не слушам чалга и че се дразня, ме питат "Ти какъв българин си тогава??" :lol: Което си е направо потресаващо...и това според мене е най големия фактор поради която тази музика стана толкова популярна...просто по доста странен начин доби статут на някакъв модерен фолклор. А реално като се заслушаш изобщо не откриваш връзка с народната автентична музика. Тва е моето обяснение...иначе е ясно че все някакъв мейнстриим трябва да има и реално като се замислиш, между западното Ар Ен Би и чалгата, каква е огромната разлика? Вярно, че мащабите са несравними, но тва няма значение, ако си говориме за стойности..и такива подобни "тежки" думи :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Black Corsair, евала

само че е много по-лесно да се плюе и да се вайка, отколкото да се работи.

Наистина публиката се възпитава.

Кажете ми една стойностна бг група, в какъвто и да е стил, която да отговаря на качеството на музиката, аранжиментите, рекламата и всичкото му там на Азис?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Black Corsair, евала

само че е много по-лесно да се плюе и да се вайка, отколкото да се работи.

Наистина публиката се възпитава.

Кажете ми една стойностна бг група, в какъвто и да е стил, която да отговаря на качеството на музиката, аранжиментите, рекламата и всичкото му там на Азис?

Това за Азис...

Мисля, че Ахат, и това е само един пример, имат убийствени композиции, аранжименти и продукция, без да свирят чалга и без да си показват гъзовете до паметника на Васил Левски.

Това ли е яката реклама на чалгарите?

Нещо повече - мислиш ли, че песните на Азис ще се пеят на стадион 20 години след като са били създадени?

То е ясно, че всъщност тези "песни" не са негови и всищност някой въобще знае ли от кой индо-пакистански ходжа са писани?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мдаааа нека и аз напиша нещичко тука. :think: едното си е бизнес, а другото изкуство, но определено подкрепям че и двете са музикални. не гледам, респективно слушам MTV ама май там е същата работа. то не е само в България и на запад си имат чалга в западния смисъл де. там тя се вика черно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

там тя се вика черно.

И тука се вика черно.... Кондьо, Софи Маринова, Милко Калайджиев... сичките са от дявола по-черни...

Ама не съм съгласен, че наща чалгия и западното RnB могат да бъдат сложени под общ знаменател ;) ... какви гласове има там.... е, има си и фира, като във всеки друг стил, но пак не е като при чалгата!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.