Jump to content
Българският форум за музиканти

За начинаещите в електроника


Recommended Posts

Не мисля, че в този вид, нейното място е там. Има далеч по-информативни мнения дори в говорилня, които не са във Важни. Смятам, че мястото и ще е горе, само ако се систематизира материал в нея. Аз, както вече казах, мога да помогна в това начинание, но само при наличие на достатъчно желаещи. Мисля, че в този си вид, темата е полуинформативна и полуобъркваща. Ако се пинва темата, трябва да се прекръсти на "практически съвети за направа на ефектче за китара", защото информацията е нея няма нищо общо с "първи стъпки в електрониката".

 

Трябва и в началото да се спомене, че преди да чете тази тема, читателят е необходимо да е добре запознат с основни неща в електротехниката като закон на Ом, закони на Кирхов, капацитет, индуктивност, променливотокови вериги и т.н.

 

Ако можете да постнете линкче към скан на една стара книжка на Ат. Шишков - "Първи стъпки в електрониката", мисля, че ще е най-добре, но за съжаление противоречи на правилата на форума.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен например ми е интересно как получаваме изкривяването при дисторжъна и разни други елементи по схемата кой за какво служи. Ясно ми е какво са резистор, тример, интегрална схема, тр-р и т.н. Просто искам да зн със всеки елемент какво постигаме, че какъв ефект да търсим :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E там комбинациите са много повече, отколкото елементите и схемите, затова е необходимо запознаването с теорията.

А за да знаеш в един ефект, като пипнеш нещо, как това ще промени звука, тогава просто е необходимо да си си екпериментирал с много ефекти.

 

От помощ е и човек да си дръпне един LTSpice и да си пробва. Ако пък и хелпа не го мързи да му изчете, ще е чудо.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако можете да постнете линкче към скан на една стара книжка на Ат. Шишков - "Първи стъпки в електрониката", мисля, че ще е най-добре, но за съжаление противоречи на правилата на форума.

В един от двата линка, които пуснахме има тази книжка. Линковете са все още тук :wallbash:

 

Искам да попитам може ли отнякъде книжката да се взема, защото си е друго да я имаш. Иначе има много информация и все е полезна, както нещата в първия пост така и работите за които Евтим говореше :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По едно време я имаше в интернет-книжарниците.

Иначе аз я имам на хартия, но някакво старо издание от края на 70-те.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дам, видях я в интернет книжарниците, но излежда доста по-ново издание, от това което е в линка, то е от 81-ва. Иначе е доста добре структурирано и написано според мен, точно това което ти имаше предвид :thumbs_up: Надявам се новото издание, което се продава в момента да няма драстична разлика в информацията :wallbash:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такмо завърших Smoke амп-а ще постна снимки в темата :wallbash: by the way много яка тема ! :thumbs_up:

Редактирано от JustHATEme
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дайте да наредим снимки на Смоци-амповете :blush: един до друг да видим чий е по - хубав .

Утре ше лъсна моя до блясък и ще го снимам пак .

Моля ако това добие състезателен характер , да подкрепите моят .

Предлагам награди ( страхотна домашна кайсиева :cheers: )който гласува за мен.

 

Иначе повърхностно да отговоря откъде криви дистера -

усилва се сигналът и след това му се отрязват върховете на кривите , при което се образуват и доп. комбинационни честоти ...

Редактирано от emilov_opel
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля, че в този вид, нейното място е там. Има далеч по-информативни мнения дори в говорилня, които не са във Важни. Смятам, че мястото и ще е горе, само ако се систематизира материал в нея. Аз, както вече казах, мога да помогна в това начинание, но само при наличие на достатъчно желаещи. Мисля, че в този си вид, темата е полуинформативна и полуобъркваща. Ако се пинва темата, трябва да се прекръсти на "практически съвети за направа на ефектче за китара", защото информацията е нея няма нищо общо с "първи стъпки в електрониката".

 

Трябва и в началото да се спомене, че преди да чете тази тема, читателят е необходимо да е добре запознат с основни неща в електротехниката като закон на Ом, закони на Кирхов, капацитет, индуктивност, променливотокови вериги и т.н.

 

Ако можете да постнете линкче към скан на една стара книжка на Ат. Шишков - "Първи стъпки в електрониката", мисля, че ще е най-добре, но за съжаление противоречи на правилата на форума.

Реших да потърся мненията за които говориш. Така може би темата ще почне да придобива друг смисъл. И двете са извадки писани от теб.

 

За тези неща благодарете на Евтим :blush: (а и на мен че ги изрових :cheers: ) Първо се сетих, че беше разяснявал елементите по схема, а е по-добре от мен :)

 

Схемата е тази - http://www.picvalley.net/u/1506/1014309793...bCi3ZPkOTcJ.GIF

 

Evtim Djerekarov

Триъгълните неща в схемата се наричат операционни усилватели.

Както виждаш те имат два входа и един изход.

Входът, означен с + се нарича неинвертиращ, а този, означен с - се нарича инвертиращ.

Най-често, операционните усилватели са поместени по два или четири в един чип.

Двойните най-често имат 8 извода - два пъти по три за входовете и изходите на двата операционни усилвателя и още два, съответно за положителното и отрицателното захранване - та общо 8 извода.

Четворните са с 14 извода - 4х3=12 плюс два за захванванията.

 

Правоъгълните неща, означени с R1, R2, R3.. се наричат резистори или съпротивления.

Те оказват електрическо съпротивление на тока, протичащ през тях.

Ето как изглеждат и как се четат цветните им кодове:

http://www.pyrouniverse.com/gallery2/data/500/resistors.gif

По принцип няма значение в коя от двете посоки ще свържеш резисторът.

Тяхното съпротивление се измерва в Омове.

 

 

 

Нещата, предсвтавляващи 2 чертички, означени с C1, C2, C3.. се наричат кондензатори.

Тяхното основно свойство е, че могат да складират известно количество електрически заряд в себе си.

Тези от тях, които имат + до едната чертичка са електролитни кондензатори и могат да се свързват само така, че краят им, означен с + да е свързан с по-положителното напрежение. Обратното свързване обикновено ги кара да изтекат или изгърмят. Иначе нормалните кондензатори могат да се свържат в която и да е посока.

Ето снимка на най-различни кондензатори:

http://www.mecheng.osu.edu/files/u39/capacitors.jpg

Техният капацитет се измерва във Фаради, като освен капацитет, те имат и максимално допустимо напрежение между двата им края, след което настъпва пробив и кондензаторът се поврежда.

Примерно кондензатор 100uF(микрофарада)/25V е предназначен за напрежение максимум 25 волта.

 

 

Диодите са прибори, чието главно свойство е да пропускат ток само в едната посока.

Нещата. означени с LEDs на схемата са светодиоди - диоди, специално предназначени да излъчват светлина, когато през тях протече определен ток. Ако този определен ток се превиши, диодът изгаря.

 

 

Важно е да научиш още някои неща:

 

Да кажем, че имаш единица за съпротивление Ом.

1000 Ома = 1килоом или 1кОм

3200 Ома = 3.2килоока или 3.2кОм или често се изписва като 3К2

5200 Ома = 5.2кОм или 5К2

1 000 000 Ома = 1 мегаом или 1М

2 200 000 Ома = 2.2 мегаома или 2.2МОм или 2М2

 

ако видиш означение на резистор в схема 120 или 120R, това значи 120 ома.

5.6 или 5К6 или 5600 значи 5.6 килоома

3М3 или 3.3М означава 3.3 мегаома

 

при кондензаторите, фарад е много голяма единица и се използват най-често кратните

 

1 / 1 000 000F = една милионна от фарада = 1микрофарад = 1uF

1 / 1 000 000 000F = 1 нанофарад = 1nF

1 / 1 000 000 000 000 = 1 пикофарад = 1pF

 

както виждаш, представките са:

 

х 1 000 000 - мега(M)

x 1 000 - кило(к)

x 1

1 / 1 000 - мили(m)

1 / 1 000 000 - микро(u)

1 / 1 000 000 000 - нано(n)

1 / 1 000 000 000 000 - пико(p)

 

 

После няма смисъл да копвам, тази цялата тема - http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=55045&hl=

 

А иначе ще говоря с модераторите да прекръстят темата, защото наистина заглавието не съответства напълно на съдържанието.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дайте да наредим снимки на Смоци-амповете :blush: един до друг да видим чий е по - хубав .

Утре ше лъсна моя до блясък и ще го снимам пак .

Моля ако това добие състезателен характер , да подкрепите моят .

Предлагам награди ( страхотна домашна кайсиева :cheers: )който гласува за мен.

 

Иначе повърхностно да отговоря откъде криви дистера -

усилва се сигналът и след това му се отрязват върховете на кривите , при което се образуват и доп. комбинационни честоти ...

Добре, как ги отрязваме кривите?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отрязваме ги примерно като усилим първо сигналът до размах2-3 волта .

Тази условно казано синусоида я подаваме на нелинеен елемент - диоди , насрещно свързани които

частта над 0.6 в я дават на късо и лсед тях остава трапецовидна крива с размах 0.6в .

Този продукт се усилва от Смоки амп, но се запазва новата форма на сигналът.

Използват се всякакви диоди - германиеви , силиций , светодиоди ,транзистори в отпушено състояние ,и дори изправителни диоди от електрожен.

 

Ако може да се отвори друга тема за коментари , иначе ще заспамя тази тема ,

трябва да се обяснява по конкретна схема ... а тука ще стане като чат .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.