Jump to content
Българският форум за музиканти

изметнат гриф


Recommended Posts

За настройките от бриджа си прав, колега.

Почти съм сигурен, че с нови струни подобен проблем няма да има.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 52
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Според мен под 'регулирате дължината на струната', колегата колегата има предвид интониране и е точно така.

Колкото е по нисък тона толкова струната изисква удължаване, за да е вярна.

Правил съм следният експеримент;

Струни десетки в стандартен строй с перфектно интонирана на китара.

След това започвам да свалям с един тон надолу - налага се интониране като се удължава струната с + 10.

...още тон надолу с още +10 /+ 12. ( АР тунер)...

Идва момент, в който се налага смяна дебелината на струната, защото хода на седлото назад, свършва.

Когато изправяме грифа, всъщност удължаваме мензурата с малко и затова се налага интониране.

 

Просто харесвам саунда от натегнат шиш

Коле, обясни какво имаш предвид, че от два дена си :greenball: и не мога да разбера за какво иде реч.

Между другото и аз си настройвам китарите с възможно най-малък луфт, колкото лист хартия А4 - 0,05мм.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен под 'регулирате дължината на струната', колегата колегата има предвид интониране и е точно така.

 

Да де, но местенето на седлата от бриджа влияе най-много на височината на тоновете нагоре по грифа.

Ако октавата на 12-то прагче е вярна, при вярна свободна струна, проблема НЕ Е от позицията на седлата на бриджа, а по-скоро е от позицията или височината на нъта. Пробвайте с нова струна и кажете как е, като за начало.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдам, мерси на всички за мненията.

След като преди малко хвърлих око отново на китарата мисля, че с ваша помощ стигнахме до проблема. Заключването на струните на грифа е доста високо и вдига струната много на горните прагчета. Как не бях видял първия път :)

Казах му да я даде на лютиер да му я оправи, тъй като не мисля че сам лесно и безопасно би се справил с това.

мерси за помощта отново :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

стигнахме до проблема. Заключването на струните на грифа е доста високо

До тук добре, но проблемът може и да е комплексен, така че вземи в предвид и всички останали предложения по-горе, т.е след това сменете струните с по-дебели(може би) при този нисък "С" строй, а накрая и тюнинг от бриджа.

:D

 

П.П. Значи предположението на Евтим беше най-близо до решението :unsure:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Заключването на струните на грифа е доста високо и вдига струната много на горните прагчета.

Нещо не мога да схвана...

Нъта ще е еднакво висок при натегнат и отпуснат род.

Ами то тогава с отпуснат тръсрод трябва да фалшивее отново, защото колкото повече се отпуска

рода, толкова височината между струната и праговете нараства, и обратно - колкото повече се натяга и изправя грифа, разстоянието струна -праг намалява. Може да е с малко но така става.

 

Това не може да е причина, защото условията са еднакви. Височината на нъта е константа.

Тук твърдението е;

... решихме да врътнем шиша.. При свободни струни китарата е идеално настроена. Обаче в момента в който започнахме да пробваме тона на 1-2-3 и т.н. прагче на 6 струна започна да става зверски фалшиво. И това е само на 6 струна, другите са си ок. ...

...от което следва, че не е от височината на нъта.

Тази китара или е зле сетъпната, или е с кофти струни, или и двете.

Аз лично си мисля, че е и двете + нужда от интонация.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо не мога да схвана...

Нъта ще е еднакво висок при натегнат и отпуснат род.

 

Когато "лодката" е по-голяма, струните ще са малко по-високо от първите прагчета, в сравнение със случая, когато грифа е почти прав.

 

Не получих отговор на основните ми питания, а именно:

-при верни свободни струни

-при верни октави на 12-то прагче

ли се получава този проблем?

Друго:

Щом когато грифа е лодка, всичко е ОК, какво казва тунера за първите прагчета в този случай?

А когато не е ОК какво казва? Когато всичко е ок, как са октавите?

Без отговори на тези въпроси, само си чешем езиците, авторът да има предвид.

 

Ами то тогава с отпуснат тръсрод трябва да фалшивее отново, защото колкото повече се отпуска

рода, толкова височината между струната и праговете нараства, и обратно - колкото повече се натяга и изправя грифа, разстоянието струна -праг намалява. Може да е с малко но така става.

 

Да, виждам, че и ти си го отчел. Затова задавам на автора горните въпроси. Възможно е, дори при "верния" вариант, пак да има голямо разминаване, но просто да не се чува толкова ясно, поради други причини.

 

 

... решихме да врътнем шиша.. При свободни струни китарата е идеално настроена. Обаче в момента в който започнахме да пробваме тона на 1-2-3 и т.н. прагче на 6 струна започна да става зверски фалшиво. И това е само на 6 струна, другите са си ок. ...

Силно ме вълнува КАК е фалшиво, накъде и с колко? А във "верния" случай?

А октавите?

 

...от което следва, че не е от височината на нъта.

Тази китара или е зле сетъпната, или е с кофти струни, или и двете.

Аз лично си мисля, че е и двете + нужда от интонация.

 

Нека не правим заключения. Аз бих изчакал да се сложат нови струни, да се нагласят октавите и да се направят точни измервания с тунера.

Може да е от струните, може да е от нъта. Може и от бриджа да е, макар, да ми се вижда малко вероятно.

Едно обаче е сигурно - ако на свободна струна и на 12-то прагче тоновете са точни, а на първите прагчета бягат, то или проблема е в нъта, или е в други, силно невероятни неща, за които все още няма да пиша.

 

Понеже гледам, че идеята за нъта не ти харесва, искам да ти кажа, че нъта може:

-да не отговаря на радиуса(нали е локинг нът, в който не може да се копаят каналчета)

-да е по-високо или по-ниско

-да не е поставен където трябва по дължината на грифа.

 

От опит казвам, че когато една китара свири фалшиво с верни октави и нови струни, тогава от бриджа нищо не може да се направи.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже гледам, че идеята за нъта не ти харесва, искам да ти кажа, че нъта може:

-да не отговаря на радиуса(нали е локинг нът, в който не може да се копаят каналчета)

Е,как отговаря като е с отпуснат род?!

-да е по-високо или по-ниско

Трябва да е по-висок от стандартна китара без заключване (не ме карай да обяснявам защо - това ти е ясно)

-да не е поставен където трябва по дължината на грифа.

А как е поставен, когато тръса е отпуснат?!

...

Когато "лодката" е по-голяма, струните ще са малко по-високо от първите прагчета, в сравнение със случая, когато грифа е почти прав....и не само първите, ами от всички

Това смятам, че го изяснихме вече.

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже гледам, че идеята за нъта не ти харесва, искам да ти кажа, че нъта може:

-да не отговаря на радиуса(нали е локинг нът, в който не може да се копаят каналчета)

Е,как отговаря като е с отпуснат род?!

Не е сигурно

-да е по-високо или по-ниско

Трябва да е по-висок от стандартна китара без заключване (не ме карай да обяснявам защо - това ти е ясно)

Това е много чувствителен момент и при неправилната височина, първите прагчета са винаги зле, както и да си играеш с бриджа

-да не е поставен където трябва по дължината на грифа.

А как е поставен, когато тръса е отпуснат?!

Може да се дължи на други неща, които са последица от извиването на грифа при "голяма лодка"

...

Когато "лодката" е по-голяма, струните ще са малко по-високо от първите прагчета, в сравнение със случая, когато грифа е почти прав....и не само първите, ами от всичкиАко си поиграем с екшъна от бриджа, може да се каже, че ще е "предимно от първите"

 

Нека изчакаме резултати...

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ох, Евтимееееей!

Как не обичам да споря, когато говорим двамата едно и също или почти едно и също!!!

 

Нека не правим заключения. Аз бих изчакал да се сложат нови струни, да се нагласят октавите и да се направят точни измервания с тунера.

Аз лично не виждам разлика между това, което казваш ти и това, което казвам аз.

Тази китара или е зле сетъпната, или е с кофти струни, или и двете.

Аз лично си мисля, че е и двете + нужда от интонация.

Ако си поиграем с екшъна от бриджа, може да се каже, че ще е "предимно от първите"

Ако си поиграем с бриджа и свалим струната надолу, тя ще се свали повече към последния праг и по-малко към първия, но ще се свали. Дори тогава разстоянието на струната и първи праг ще е по-малко от разстоянието между струната и последния праг, освен в случаите когато нъта е по- висок от 1.5мм, ама не ми се вярва. 1.5мм е максимално ниското свиряемо разстояние между последния праг и 6 струна. Разстоянието между първи праг и струната е в порядъка на няколко десети, независимо от това в какво положение се намира тръсрода и според състоянието на рода варира, по-малко или повече и няма как да стане 1.5мм

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да има резултати Евтиме. Китарата отива при лютиер и няма да се разбере какъв е бил проблема, но едно е ясно - те не могат да се справят с този никакъв проблем.

Нито могат да си сетъпнат китарата нито да я интонират, а тия неща за които си говорим са пълна мъгла на много хора...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...тия неща за които си говорим са пълна мъгла на много хора...

 

 

Така си е.

Не може да се очаква адекватен отговор от човек, който го мързи да си сменя струните (визирам само и единствено уважаемите ми приятели ;) )

Какво остава за останалото...

Добре, че и мен не ме мързи да се човъркам по чужди китари :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега в крайна сметка разбра ли се какъв е звукът от натегнат шиш, че на мен тва ми се видя най-интересно от цялата тема? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.