Jump to content
Българският форум за музиканти

Усилвател + дистер


Recommended Posts

  • Отговори 117
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Относно дисторжъна, който е дал Емил Опел, 1/2 U = ?

Използвал е делител на напрежение, обаче не знам каква стойност трябва да е U,.

Редактирано от kalata23
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Кала забравих си паролата за форума .... ако изчезна някой ден - или пак съм я забравил , или съм умрял , ще видим ...

 

Делителят ... щом питаш , значи си победил усилвателя , трябва да почерпиш , тук пием сичко .

 

Захранване -- от 9 до 12в - нестабилизирано :thumbs_up: делителят каквото ти падне , от две по 10 кило , до две по 100 кило .

Напрежение там е половината от захранването , и конденз. от средната точка към маса .

Кондензатор там 50- 100 нано .

 

 

Глей сега желателно е сичко да правиш на широк монтаж , където да можеш да сменяш и настройваш елементи .

След като приспиш кучето, (ааъъ настроиш сичко ) прехвърляш сичко вече на грозен , но сбит монтаж.

 

Обърни вним. на замасяванията , те са по особени правила , които трябва да ги знаеш/ научиш.

 

При подобни въпроси може да се консултираш и с многото подобни схеми , нещата са типови ...

(както казваше една мадама )

Еех жени, жени .

Редактирано от emilov_opel
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В един корпус TL072 има два операционни усилвателя. Можеш още работа да свършиш с другия. Някаква тонкорекция, примерно.

В схемичката ако сменяш диодите можеш да постигнеш различен характер на изкривяванията.. Може и със светодиоди да пробваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами за усилвателя, стана една беля (то не е сериозна ама....) значи изгорих си (поне така мисля) интегралата ТА7368Р като без да исках обърнах + и минуса на захранването. Надявам се в по-добър случай да са изгорели най-много електролитите... Лошото е, че магазинът от който си я купих не работи до 6-ти април, в другите го няма или не работят. Пък на мен ми трябва готов усилвател до 5-ти сутринта, после заминавам на лагер и искам да има :). Та, направих си смоки ампа, само дето имам още да го настройвам да му търся кусурите, щото в момента свири, обаче е със лек дисторжън и се чува едно свистене като чайник, който е забравен на котлона или по друг начин казано, все едно ти се е изгубила радиостанцията......

Но иначе звучи, и то за мене мн добре (като сила на звука) - Смоки ампа.

За дисторжъна взех си силициеви диоди - най-маломощните, които имаха и са с големина, както каза, с глава на клечка кибрит. Значи за дисторжъна мисля да му задам 9 волта захранване - 9 волта батерия. Тогава напрежението след делителя ще стане 4,5 волта.

 

За монтажа досега все една схема я правих на супер голямата за схемата платка, ама сега гледам да е по-сбитичко. От една голяма платка вече 3-4 -та схема правя. Руби ампа ми нещо не проработи, смоки ампа -добре, и сега като сложа дистера ще ми остане място за да повторя схемата с TA7368.

ПП: Това за звука не е от говорителя, защото от 0,5 W 8Ohm го сложих на 5 W 8 Ohm и резултат нямаше никакъв.

Най-интересното е, че като превключа от китарата на другия адаптер, това свистене изчезва, обаче звукът е все едно съм надънил яко ФЪЗ. Друго намаляне на свистенето идва от регулиране на тонкоректорите на китарата, но и то не помага особено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tози пост няма нищо общо със стария ми. Tази схема, която е постнал Емил Опел - за усилвателя я има и като хоби кит, само трябва да се запоят входа и изхода - жиците и да се сложи захранване. Ако някой иска да си я купи, мога да му дам линк (на личен).

Редактирано от kalata23
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Калата, нагазил си вече в дълбокото :(

 

От смяната на поляритета ти изгаря интегралчето. На кондензаторите засега нищо им няма.

 

Когато ампчето има голямо усилване (съотношението на изходния към входния сигнал) се повишават разните там изкривявания. Усилването се регулира с промяна на стойностите на елементите в обратната връзка. Понеже се обърках на коя схема си в момента не мога да ти кажа къде да барнеш.

 

За диодите бих постъпил по следния начин. В магазина купувам двойки диоди от различни типове - силициеви импулсни (каквито си взел), по-стари и бавжни силициеви изправителни, германиеви (ако още има), точкови диоди (едни стъклени) и чифт светодиоди от най-евтините. После ги запоявам един срещу друг и единият край към масата. За свободните краища закачам изхода на дистерчето и слушам кой тип изкривяване ми допада най-много. Добре е да го слушаш на по-добра уредба или слушалки.

Така получаваш евтин и бърз начин да извадиш повече кеф от тази проста схемичка. Излишните диоди ги отстраняваш или ако ти харесва повече от една комбинация слагаш превключвател.

 

Ако напишеш в Гугъл хоби кит НЧУ излизат интересни предложения и коментари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На схемата на Смоки Амп-а съм. Обаче сложих 7-мо краче да седи във създуха.

За диодите, ми те са изправителни и май са стъклени - с прозрачен корпус са, просто са много малки и не мога да прочета името им :(

 

За интеграла, значи само като го сменя ще се оправи. схемата. Ама лошото е, че няма как да го сменя до понеделник, за това ще се наложи само да коригирам смоки ампа. И махна ли това свистене просто съм готов. Забравих да спомена, а това може би е важно, че вчера поради липса на тинол, нямаше начин как да запоя потенциометъра и директно вързах входа към крачето, което е за вход.

За дисторжъна, ще видя утре като се прибера от село, ще го захвана. После ми се иска да го сложа в някакъв педал, в Конрад (Стара Загора) имаше различни такива кутийки-педали и бяха някъде около 5 лева, ама не знам, ще мога ли да ги надупчаи дали ще се побере схемата в тях. И все пак приоритет ми е усилвателя, тъй като ми трябва за понеделник, пък дисторжъна вече бял кахър :)

 

ЕДИТ: Този кондензатор на изхода дето е 250 микрофарада, не можах да намеря такъв и сложих 230. В един магазин ми казаха, че нямало изобщо такива кондензатори като стандарт. Вярно ли е или ония са прости?

Редактирано от kalata23
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вероятно са прости, но и аз не съм чувал кондензатор 230 микрофарада. Да не грешиш нещо?

Руснаците имаха 250, останалия свят - 220 микрофарада. Може да има и изключения - не съм се задълбочавал скоро.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Усилвателя вече не бръжди, сложих му потенциометъра, сложих байпаса със 10 микрофарада електролит. Обаче, съвсем леко още си бръжди като ударя всички струни и евентуално при акорд, трябва ли да се сложи още някъде електролит ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намали волумето на китарата и не очаквай чудеса от схемичка с 1,5 чарка.

 

Като идеш в магазина и видиш, че някой чип е по левче купи 2 бройки. С другите части - също.

Идеята ампчето да излезе 2-3 лева е чудесна, но на практика при разработката и изработката има и други разход, които не се виждат в готовата кутийка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не о4аквам да извадя звук като на комбо или като на хай-фи усилвател (говоря като чистота и качество), ама очаквам поне да няма някакви смущения :greenangel: пък после като сложа и дисторжъна.... няма да ми правят впечатление лекото бръждене от усилвателя :). Дет се вика за без пари толкос. :)

Избрап съм му обаче картонена кутия от Узо, защото говорителя само в това ще мога да го побера и дизайнът не е лош :)

Та питам пак за някакви корекции в/у схемата ми, например да слагам ли тия 1000 микрофарада и 100 нано на входа, както при ТА7368Р ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не на входа, а на захранването. Слагай капацитетите, не бой се.

Егати паура ще е в метаксяната кутия. Тури и една презрамка, та да се носи лесно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Схемата си бръждеше, стана супер зле, осрах платката. И какво направих? Имах още един интеграл LM836N-1, махнах внимателно кондензаторите и резисторите от старата схема и ги поставих на нова платка с другия интеграл. После поставих схемата в кутията, в която побрах TA7368P после затворих кутията, вързах към захранването и ...... войля.

Точно звукът, който очаквах да чуя.

Без радио, без бръждене :)

 

ПП: Сега не смея да барам кутията, че да не стане по-добре, веднъж задоволен, повече не ми трябва нищо :)

 

ЕДИТ: Ракия пиете нали (Гроздова- домашна).

Редактирано от kalata23
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.