Jump to content
Българският форум за музиканти

Усилвател + дистер


Recommended Posts

Добре, не схванах, трябва да си взема 8 ома говорител ?

Иначе пак повтарям, тоя говорител се е ползвал за усилвател и съм си слушал с бас, сега, че при по-голяма мощност имаше кривене и направо лъхане на вятър си е друг въпрос, ама силата на звука беше далеч по-голяма от тази която вадя, все пак къде са 3 вата къде ~ 0,4.

Пък и ако сложа 8 ома, няма ли да звучи още по-тихо ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 117
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

"Ще ми е интересно да се обосновеш какъв е проблема на транзисторен/интегрален усилвател предвиден за 4 ома да се сложи 8 ома говорител!?"

 

Съжалявам, Fender_str. Останал си с грешно впечатление. Няма такова мое твърдение.

Не мога да коментирам и цената, която ползваш като аргумент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тука имам едни логаритмични (ако са такива пише B на тях). Никъде няма линейни (А).

 

В момента на пазара се срещат само чайници, така че предположението за характеристиката на потенциометрите не е вярно.

Имаше тема преди време, където се разискваха означенията на потенциометрите. Виж това което имаш към коя категория спада.

http://forum.muzikant.org/index.php?s=&amp...st&p=324499

 

Успех!

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами на всички потенциометри пише B. И в целия град нямат логаритмични, ако трябва да съдя, че B е логаритмичен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами на всички потенциометри пише B. И в целия град нямат логаритмични, ако трябва да съдя, че B е логаритмичен.

Не е логаритмичен. Не прочете ли темата?

Търговците внасят без да мислят. Без изключение. Затова навсякъде има линейни потенциометри и няма логаритмични. Потребителите също са неадекватни, в преобладаващата си част. Преди време поръчах логаритмични потенциометри и останаха малко бройки в ELIMEX (I-ви блок на ТУ-София). Продавачките още ми се цупят, че им залежават, защото не се търсят. Е, за какво говорим?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Leko ше уплашите момчето , то си е малко момче и това му е първи усилвател :godbless:

 

Кала слушай чичо си Емил , и батковците и спокойно .

Сега ти от тези усилватели не можеш да очакваш много - (БРЪЖДИ ние не знаем какво е точно )

може да си го пресилил над неговата мощност , и това да са му силите .

8 ома на слух няма да е по- слабо , шибай 8 ома :)

и земи прочети какво е импеданс , мощност и тва - онова от книгите , за да може да има смисъл и да се разберем.

 

Питай някой там от София , ако рече да ти го погледне на място и ще те ориентира ,

но като му кажеш "бръжди " на Парни Валяк примерно , моо си представиш как ще се издразни ,и колко ще ти помогне , и с право.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре при ниските чистоти криви. Това за пресилването на усилвателя, надали при 3 вата мощност на усилвателя ще мога да го претоваря.... Вярно, че съпротивлението е наполовината на това, за което е предназначен усилвателя, но все пак...

За импеданс - това е пълното съпротивление. Мощност - работата за единица време.

И не съм от София....

За усилвателя, реших да си направя смоки ампа с LM386N-1 и едно друго подобно на схемата, която ми даде L.K - взех я от pdf-a който сподели и му благодаря много.

Идеята ми е да изкарам нещо поне ват, като не държа да го събирам в кутийка от бира - за този проект (така да го нарека) ще го слкожа в кутия от колонки за PC.

И малко момче - надявам се да имаш предвид зелено :godbless:

 

ПП: Вие май ми прескачате постовете и четете това, което съм писал последно, защото често се случва да трябва да повтарям (не, че нещо, просто не мога да разбера аз ли не казвам нищо или вие не четете постовете ми :) )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във форумите често се случва някой да прескочи мнението ти или част от него. Не го приемай лично.

 

Не ми се влиза в технически подробности да ти пълня главата с теория на полупроводниците. Приеми, че усилвател за 8 ома работи най-добре на 8 ома товар. С увеличаване на нивото на сигнала първите проблеми настъпват с амплитудни изкривявания на басите, после идва и прекомерното загряване. Наполовина по-малък товар означава два пъри по-голям ток, а това хич не е малко.

От тези чипчета, дето ползваш, повече от половин ват качествен сигнал лесно няма да изкараш. Караш ли ги на ръба на възможностите им ще имаш компромиси с качеството. И с говорителите е подобно.

 

Правилно си се насочил към усилвателче с 2003/2005. Виж там кое ти е приоритет - мощност, мобилност, качествен звук. Има и по-мощни и не много трудни за реализиране схеми.

Избери си добър високоговорител. Ако нямаш възможност за китарен ползвай някой за автомобилно аудио. Между тях има доста подходящи.

Избери схема, която за търсената мощност работи чисто. На 80% от максималната мощност обикновено няма изненади.

Избери кутия, в която ще се събере безпроблемно говорителя с необходимия му обем и ще можеш да добавяш платки, потенциометри и не на последно място да се охлажда интегралчето.

Ако закъсаш - ще помагаме.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

МИ сега си довършвам смоки ампа... После ще видя този усилвател с 8 ома как ще работи и утре ще захвана 2003 интеграла.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В PDF-a на 4-та страница има едни графики. От тях ще разбереш за захранването, импеданса на товара, мощността, изкривяванията и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.