Jump to content
Българският форум за музиканти

Питане от начинаещ относно смяна на китара


Chipsan

Recommended Posts

Здравейте :hysterical:

За много години!

 

 

Свиря на кремона от около полвин година екстензивно. Още след 1вия месец вече китарата не ми харесваше(усещам, че някои тонове са фалшиви). И искам да си купя електрическа. Чета и проучвам от доста време. Спрял съм се на модели - но в това е питането ми. Преподавателката, при която ходя, ми каза, че имам още 4-5 месеца, през които ще е добре да свиря на акустична, за да науча теория и основите на свирене и след това - ще почнем с уроци за електрическа. Тя сама ми казва, че е фенка на ел. китари, но е по-полезно за мене да мина по отъпкания път. Та...ако сега си купя примерно нещо от сорта на Cort KX5 или какъвто и да е корт(електрически) ще мога ли да си изкарам уроците за акустична китара с него?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

отново се появи теорията, че за да свириш на електрическа китара ти трябва първо акустична :hysterical:

 

Виж ако ти се свири на електрическа свири на такава, ако ти се свири на акустична свири на акустична. А относно питането ти - взимай електрическа. Няма значение дали си свирил на акустична 1 месец или 5 години. Аз почнах направо на електрическа китара (на която междудругото си дрънкам и акустични неща, дори с такива започнах на нея) като преди това не бях хващал никога музикален инструмент и не мисля, че това е проблем ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора.

Аз по-скоро исках да разбера дали примерно песен която се свири и е написана за акустична ще мога да я свиря на електрическа.

В поста ти като че ли получих отговор на този въпрос :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе то това е пълна глупост, че трябва да учиш теория, при положение, че дори Кърк Хамет използва табове :D

Смисъл, ако ще свириш по-кежуъл де.Ако ще си изкарваш парите с това сигурно ще трябва да я научиш (Хамет е изключение).

Ноти обаче със сигурност ще ти трябват, ако евентуално свириш в група и имате клавир, тъй като клавирите табове нямат, само ноти.

 

Стига да можеш да натискаш правилно прагчетата друго от акустичната китара не ти трябва, защото горе-долу свършват приликите.

 

И не, не можеш да свириш нещата от школата ти по китара на електрическа, ако не друго, то поне защото прагчетата се натискат в пъти по-лесно и бързо ще отвикнеш да натискаш тези на акустичната.

Така че учи си нещата на акустичната, пък после като свършиш се разцепвай на електрическата :)

Редактирано от Чукопад
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само искам да цитирам двамата, които са ти дали "съвети" в тази тема, а ти си прави сам извод как да ги приемаш:

 

RZArector - Nov 30 2008 - Здравейте, отскоро имам Squier Affinity Strat но тъй като съм начинаещ имам някой елементарни питания.

 

Чукопад - Dec 4 2009 - Купих си китара Cort G254 и кубе Stagg 20 ватово. Сега обаче не знам как да си настроя китарата и кубето, че да вадят някакъв такъв звук

 

Ако искате се обиждайте и двамата, но вие НИЩО не знаете за свиренето на китара, за да давате съвети на начинаещ. Извинете, че съм така груб с вас, но хайде знайте си гьола!

За една година, да не говорим за 2 месеца съветник не се става, особено ще се отнася до съвет за теория или преминаване от акустична китара към електрическа. ЕЙ! АМАН!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди да си купя електрическа свирех 2 години на акустична.Ходих и половин година на уроци.

Просто споделям личните си впечатления с него.

Ако имаш по-добър съвет да дадеш, дай го, аз ще оттегля своя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да споря с теб, защото не е това темата. Просто ще е хубаво ето това да бъде игнорирано - Абе то това е пълна глупост, че трябва да учиш теория, при положение, че дори Кърк Хамет използва табове biggrin.gif

 

Това също - Стига да можеш да натискаш правилно прагчетата друго от акустичната китара не ти трябва, защото горе-долу свършват приликите.

 

Чукопаде, само ще ти кажа едно нещо, което още явно не си прочел и затова струните на акустичната ти китара се "натискат трудно". На жаргонен, а и вече не чак толкова на жаргонен език названието на това, което ти чезне е "екшън на струните". Висок екшън - зор, нисък - радост :D

 

И всичко в този дух. Това не са съвети, а просто е опит да покажеш НЕЩО, но показваш само незнание. Добре, имаш 2 години опити да подрънкваш и 6 месеца от тях свързани с уроци, ама хайде недей да ставаш специалист за тези две години. Малко не те ли хвана срам от моя коментар поне? Имам около 12 години китара зад гърба си и още 6 бас. Съвет давам ако знам, а не когато се чувствам готов да пиша във форума. И в тази тема ще кажа, че класическата китара няма нищо общо с електрическата и ако си започнал класическа школа, първо си я завърши, а след това започни уроци свързани с електрическа китара. Купуването на електрическа китара е лесна работа, особено при нашия вече не чак толкова недоразвит пазар, който ни показва все по-приятни модели на атрактивни цени. Съобрази се с мнението на преподавателката и изчакай. И 6 месеца да минат в свирене, няма да са ти излишни, а точно обратното. За този период ще можеш да събереш информация и парички за точния модел китара, който ще ти върши максимална работа. Това не е много дълъг период. ТЕОРИЯТА Е ВАЖНА! Кърк Хемет не е критерий за китарист, защото той няма да свири на твоята китара, а ти ще го правиш и живот и здраве ще е пред хора, които ще чакат от теб добро изпълнение.

 

Ето го моя съвет, хлапе. Ако искаш го чети, ако искаш се придържай към него. Твое е решението и дали да възприемеш съветите на хора, които не са никак напред в познанията си.

 

П.П. Ако резбера, че си пипнал табулатури, ще те банна, Chipsan! :)

 

Поздрави,

Вик

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами как да не важна, примерно отиваш някъде и хората ти казват, айде да свирим в "..." и какво тогава...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ги слушай, тя преподавателката ти казва тия неща само да ти вземе парите!

 

Като свириш с много дисторшън няма значение дали можеш да свириш или не - каквото и да правиш все ще звучи яко ;)

 

Кърк Хемет не е критерий за китарист, защото той няма да свири на твоята китара

 

Кърк Хамет няма да свири на неговата китара, но той ще свири Кърк Хамет на тази китара :)

 

Но виж, пак ти казвам, това се отнася само ако искаш да си дрънкаш кежуъл вкъщи.

 

Ако някой ден искаш не ти да свириш Кърк Хамет, а Кърк Хамет да свири теб, то, предполагам, трябва да минеш по дългия път.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като свириш с много дисторшън няма значение дали можеш да свириш или не - каквото и да правиш все ще звучи яко :D

Те това беше лафа. Изплюхме камъчето най-после :);)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...и директно в "Бисери" :D

 

Здравейте :)

За много години!

 

 

Свиря на кремона от около полвин година екстензивно. Още след 1вия месец вече китарата не ми харесваше(усещам, че някои тонове са фалшиви). И искам да си купя електрическа. Чета и проучвам от доста време. Спрял съм се на модели - но в това е питането ми. Преподавателката, при която ходя, ми каза, че имам още 4-5 месеца, през които ще е добре да свиря на акустична, за да науча теория и основите на свирене и след това - ще почнем с уроци за електрическа. Тя сама ми казва, че е фенка на ел. китари, но е по-полезно за мене да мина по отъпкания път. Та...ако сега си купя примерно нещо от сорта на Cort KX5 или какъвто и да е корт(електрически) ще мога ли да си изкарам уроците за акустична китара с него?

 

Ако ти фалшивее китарката не е лошо да я дадеш на някой лютиер да я стегне малко (доколко е възможно при стара Кремона е малко спорен въпрос :D).

Другото - не знам какъв е този Отъпкан път, но нищо не ти пречи да си учиш теорията (скали, акорди и прочие) и на електрическа китара. Няма доказана връзка между това, че ако си свирил на акустична китара, си добър и на електрическата после. Да, ще си по - добър музикант, с по - развит усет за ритъм, хармония и слух, и в някои неща ще си добре, но човек, който е свирил повече време на ел. китара пак ще е по - техничен от теб. Учи си солфежа и теорията и си свири на каквато китара ти се свири - класика - на класическа, рок/блус/джаз/каквото там свириш - на електрическата.

Това за дисторшъна е смехотворно - изобщо не е "все яко", а е пълна мазня, или както се казва - замазандо (за тези, които не знаят, замазандо е МНОГО често срещана техника при голям процент китаристи, за съжаление - някой път и при мен :D )

Поздрави и свири с мисъл и усет. ;)

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако някой ден искаш не ти да свириш Кърк Хамет, а Кърк Хамет да свири теб, то, предполагам, трябва да минеш по дългия път.

А това ще си го напиша на тениската направо :)

Бре, тука бъка от лафове-шедьоври ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Chipsan, никой не ти говори празни приказки, за да ти взима парите. Ако го правеше, щеше да си го усетил, защото не напредваш. Щом си при тази преподавателка, значи има смисъл за теб и виждаш прогрес. Слушай когото искаш, купувай си каквото искаш. Пак казвам и няма повече да го повтарям. Класическата китара е различна от електрическата в адски много отношения. Не ги смесвай, а карай поред. Ако искаш купи си електрическа, но си завърши класическия курс. Васко ти даде съвет за лютиер. Послушай го, ако искаш акустичнатата ти китара да не те дразни и да звучи фалшиво.

Чукопаде, признат професор си вече. Научи се когато не знаеш да си мълчиш, момче. Добре, че не сме лекарски форум, защото вече щеше да си в затвора със съветите, които лееш с пълна мощ и увереност! :) Твоите думи са отговор на въпроса защо толкова много "китаристи" има в тази малка държавица и защо ни тровят нервите в този раздел. Спри да спориш и свири!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям мнението да продължиш курса си с класическата.

Мога да разбера и неудържимият устрем да почнеш и с електрическата.

Прецени дали ще ти остава свободно време, което да не яде от времето за класическата.

Говори и с преподавателката, дали докато те учи класика, не може и да ти дава напътствия за свирене с перо.

От това, което си написал, разбирам, че тя желае да не се смесват двете.

Това на пръв поглед изглежда правилно, защото не дава шанс да объркаш нещо.

От друга страна, ако бях индийски йога ( примерно) щях да ти кажа да следваш поривът си.

Тук, обаче идва тънкият момент, че трябва да движиш две неща паралелно.

Дали имаш време и още финасова възможност да почнеш и паралелно курс по ел китара,

а защо не и при друг преподавател.Малко нереалистично е откъм време и средства, но това си

решаваш ти и родителите ти.

А и 4-5 месеца не е малко, но не и безкрайно дълъг период, който да не можеш да удържиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.